تبلیغات

بیماری های قلبی رتبه اول مرگ و میر در عجب شیر

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و رییس مرکز بهداشت آذربایجان شرقی گفت: براساس شاخص سلامت استان، بیماری های قلبی عروقی رتبه اول مرگ و میر درشهرستان عجب شیر محسوب می شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛دکتر تبریزی در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان عجب شیر افزود: مرگ و میر از شاخصه های حوزه سلامت است و بررسی علل آن نقش موثری در برنامه ریزی و اجرای اولویت های این حوزه و افزایش امید به زندگی دارد.

وی با اشاره به فاکتورهای خطرساز سلامتی در شهرستان عجب شیر، اظهار کرد: افزایش سه برابری نمک، دو و نیم برابری روغن و دو و نیم برابری شکر در زندگی روزمره مردم این شهرستان موجب شده که از دو و نیم نفر فوتی در عجب شیر، یک نفر دراثر بیماری قلبی عروقی فوت کند.

رییس مرکز بهداشت آذربایجان شرقی، با بیان اینکه بررسی های آماری شبکه بهداشت و درمان عجب شیر نشان دهنده پیشی گرفتن مرگ و میرها به علت بیماری های غیرواگیر دراین شهرستان است، اظهارکرد: بیماری های غیرواگیر قلبی عروقی، سوانح و سرطان به ترتیب رتبه های اول تا سوم علت مرگ و میرها دراین شهرستان را به خود اختصاص داده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، یادآوری کرد: به غیر از یک روستا در تمامی نقاط این شهرستان زباله و فضولات حیوانی به صورت مکانیزه جمع آوری می شود و اقدام های لازم برای جمع آوری بهداشتی زباله و فضولات این روستا نیز انجام می شود.

تبریزی افزود: این شهرست اناز شهرستان های نادر استان است که بیش از 90 درصد روستاهای آن زیر نظر آبفای استان بوده و مردم از آب آشامیدنی سالم بهره می برند.

رییس مرکز بهداشت و درمان آذربایجان شرقی، گفت: یکی از کارهای منحصر به فرد دراین شهرستان، استفاده نانوایی ها از نان سبوس داراست که ترویج این کار درکاهش بیماری های قلبی در بین مردم نقش بسزایی ایفا می کند.

وی با بیان اینکه بیماری فشارخون دراین شهرستان بالاتر از دیگر شهرستان های استان است، ادامه داد: 12 قلیان سرا دراین شهرستان وجود داشت که با کمک دیگر دستگاه ها، پنج قلیان سرا تعطیل شد و با همت بیشتر باید سایر قلیان سراها نیز تعطیل شود تا این شهرستان را شهر بدون قلیان دراستان و کشور معرفی کرد.

تبریزی، با گلایه مندی از همکاری نکردن اداره تعزیرات حکومتی این شهرستان با شبکه بهداشت و درمان، افزود: همکاری ضعیف این اداره، شبکه بهداشت و درمان را در برخورد با متخلفان بهداشتی دچار مشکل کرده است.

انتهای پیام/ز

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات