تبلیغات

دستگاه اندازه‌گيري‌ فشار و دماي چاه نفت وگاز ساخته شد

مهر/ سيد رضا سيد طبيب، کارشناسي ارشد رشته مهندسي برق- گرايش کنترل و مدير عامل يک شرکت دانش بنيان در پارک علم و فناوري خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در اين شرکت موفق شديم تا دستگاهي به منظور اندازه گيري فشار و دماي چاه هاي نفت و گاز بسازيم.
وي با بيان اينکه فشار و دما نقش کليدي در مديريت بهره‌برداري و ميزان توليد چاه‌ها دارند، اظهار داشت: از اين رو، دستگاه اندازه گيري دما و فشار چاههاي نفت و گاز، ابزاري کارآمد جهت پيش‌بيني چرخه عمر چاه‌ها به شمار مي روند.

طبيب عنوان کرد: با توجه به وجود انحصار دانش فني اين تجهيز نزد چند شرکت غربي، لزوم بومي سازي و ارائه خدمات تخصصي نگهداري اين تجهيزات در درون کشور بيش از پيش مورد توجه کارفرمايان استفاده کننده از اين تجهيزات قرار گرفته است.

وي افزود: به دليل اينکه در صورت وقوع نقص تجهيزات خارجي در کشور هزينه و زمان زيادي براي دريافت خدمات صرف مي شود، ارزبري سالانه صدها هزار دلار و از دست رفتن موقعيت شغلي براي نيروهاي متخصص کشور در صدد شديم تا اين تجهيزات را بسازيم.

به گفته وي، دستگاه اندازه گيري فشار و دماي چاههاي نفت و گاز که در رسته تجهيزات درون‌چاهي قرار دارد از چهار بخش اصلي حسگرها، بردهاي الکترونيک، باطري و بدنه ابزار تشکيل شده است. اين تجهيزات بايد قابليت کارکرد تا ۲۰۰ درجه سانتيگراد و تحمل فشار تا ۲۰۰۰۰ psi را دارا باشند.

وي در خصوص کارکرد دستگاه اندازه گيري دما و فشار چاههاي نفت و گاز عنوان کرد: به هنگام شروع استفاده از اين سيستم، باطري را متصل مي کنيم و بعد از ارتباط تجهيز با کامپيوتر مي توان برنامه ريزي کرد که دما و فشار چاه را در چه مقاطع زماني اندازه گيري کند.

وي با بيان اينکه بعد از اينها پوشش فلزي تجهيز بر روي آن بسته مي شود به طوري که سيالات نفت و گاز قادر به نفوذ به درون تجهيز نباشند، ادامه داد: سپس دستگاه اندازه گيري دما و فشار، توسط کابل مخصوص با سرعت مناسب در درون چاه پايين مي رود و در بازه هاي زماني مشخص شروع به اندازه گيري متغيرها مي کند.

طبيب با بيان مثالي گفت: اين دستگاه پس از طي هر ۴-۵ متر مسافت، يک نمونه داده مي گيرد و درون خود ذخيره مي کند و اين روند ادامه دارد تا تجهيز به انتهاي چاه برسد.
وي ادامه داد: پس از انجام ساير فعاليت هاي تخصصي در چاه، مجددا تجهيز به بيرون چاه کشيده مي شود و پس از خروج آن از چاه با اتصال مجدد به کامپيوتر، تمامي اطلاعاتي که درون آن ذخيره شده، بازيابي شده و در اختيار کارشناسان فني قرار مي گيرد تا نسبت به تجزيه و تحليل وضعيت چاه و مديريت بهره وري آن تصميم گيري کنند.
طيب تاکيد داشت: شرکت ملي حفاري نفت ايران، پيرا حفاري ايران، مناطق نفت خير جنوبي، نفت مرکزي، نفت فلات قاره و ساير شرکت هاي بهره بردار چاههاي نفت و گاز مي توانند از مخاطبان اصلي اين دستگاه باشند.

به گفته وي، دستگاه اندازه گيري دما و فشار چاههاي نفت و گاز « Memory Quartz Gauge » در محله نهايي نمونه پايلوت است.
شرکت دانش بنيان «کاوشگران طلاي سياه» با تکيه بر فعاليت‌هاي فني مهندسي در صنايع نفت و گاز در سال ۱۳۸۶تأسيس شده‌است. طراحي و ساخت سيستم‌هاي پيشرفته در صنايع نفت و گاز به ويژه صنعت حفاري، از اهداف اصلي شرکت است.

به طور مشخص سياست راهبردي اين شرکت کسب دانش فني از گذر تعميرات سيستم‌هاي پيشرفته غربي، طراحي و ساخت سيستم‌هاي پيشرفته به شيوه مهندسي معکوس، به‌روزرساني و طراحي مجدد و ارائه انواع سرويس‌هاي حفاري و بهره برداري در تمامي ميادين نفتي و گازي سراسر دنيا به شمار مي روند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات