تبلیغات

روايت روزنامه نگار ايراني از زادگاه نخستين فضانورد جهان و معماي سقوط هوايي قهرمان ملي شوروي

روايت روزنامه نگار ايراني از نخستين فضانورد جهان و معماي سقوط هوايي قهرمان ملي شوروي

ايسنا/ پرونده زندگي نخستين فضانورد جهان در 34 سالگي او با سقوط حين پرواز تمريني با يک فروند هواپيماي «ميگ 15» بسته شد. خاکستر او و خلبان همراهش به عنوان قهرمان ملي در ديوار «کرملين» دفن شد و ميليونها نفر از مردم شوروي در «ميدان سرخ» مسکو با او وداع کردند با اين حال گزارش بررسي اين سانحه تا سقوط شوروي با مهر «به کلي سري» بايگاني بود.«سيروس برزو»، روزنامه نگار علمي پيشکسوت و بنيانگذار ماهنامه فضايي «مرزهاي بي کران فضا» که بيست سالي است با شوق کسب اطلاعات بيشتر در حوزه فضانوردي به روسيه مهاجرت کرده است در سفري پرماجرا به دهکده «کلوشينو» در 160 کيلومتري غرب مسکو با حضور در خانه پدري «يوري گاگارين» و گفت‌و‌گو با ساکنان سالمند روستا که از دوستان و همسايگان پيشگام فتح فضا بوده اند خاطرات و اطلاعات خواندني دست اولي از دوران کودکي و جواني او گردآوري کرده است.

گزارش اين سفر که به همراه زندگي نامه يوري گاگارين در قالب داستاني جذاب تدوين شده در کتابي با نام «يوري گاگارين، دهقان‌زاده اي که راه فضا را گشود» در اختيار علاقمندان قرار گرفته است.


در فصلي از اين کتاب با تشريح نحوه فرود گاگارين بر زمين پس از نخستين سفر سرنشيندار بشر آمده است: «محل فرود در مزرعه اي در محدوده ده سلوفکا از استان ساراتف در فاصله اي نه چندان دور از کنار رودخانه ولگا بود که با محل پيش بيني شده فاصله داشت. در آنجا تنها يک زن کشاورز و دختر بچه اش شاهد فرود گاگارين بودند. آنها از ديدن يک مرد با آن لباس وحشت کردند. گاگارين با خنده گفت: نترسيد من هموطن شما هستم.

دقايقي بعد اين خبر پخش شد: « در ساعت 10 و 55 دقيقه به وقت مسکو، سفينه شوروي وستک فرود موفق را در نقطه حساب شده انجام داد.»

غوغايي در شهر گژاتسک بر پا شد. همه به طرف خانه گاگارين مي‌دويدند اما در آنجا متوجه شدند در خانه بسته است. از پدر و مادر گاگارين خبري نبود. پيرزن همسايه گفت که چند ساعت قبل يک ماشين ارتشي آنجا ايستاد و چند لحظه بعد پدر و مادر گاگارين را با خود بردند. پيرزن بيچاره خيلي ترسيده بود فکر مي کرد، آنها را دستگير کرده‌اند.

دو روز بعد که آنها از تلويزيون مراسم استقبال از يوري را در فرودگاه ديدند، متوجه شدند آنها را به چه دليل «دستگير» کرده بودند!»

کتاب «يوري گاگارين، دهقان زاده اي که راه فضا را گشود» به قلم «سيروس برزو» توسط «انتشارات برازنده» منتشر شده است. علاقمندان مي توانند براي خريد اينترنتي کتاب به وب سايت ناشر به نشاني barazandehbook.ir مراجعه کنند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات