تبلیغات

توليد دندان مصنوعي چاپي سه‌بعدي ضد باکتري

ايسنا/ محققان هلندي به توسعه رويکردي براي توليد دندان‌هاي چاپ سه‌بعدي پرداخته‌اند که قادر به نابود کردن باکتري‌ها با استفاده از نوع خاصي از رزين ضد ميکروب است.
ايجاد قطعات جايگزين براي بخش‌هاي مختلف بدن انسان، يکي از چندين حيطه‌اي‌ است که چاپ سه‌بعدي در آن داراي استعداد بالقوه زيادي است. کاشت دندان نيز در زمره اين گروه قرار دارد و اگر تحقيقات جديد در دانشگاه گرونينگن هلند به ثمر برسد، قطعات جايگزين سه‌بعدي دندان مي‌توانند تا 99 درصد از باکتريهايي را که با آنها در ارتباط است از بين ببرند.

محققان براي ساخت اين رزين، نمکهاي آمونيوم ضدباکتري را با رزين‌هاي استاندارد دندان ترکيب کرده‌اند. ترکيب بدست آمده سپس با استفاده از نور فرابنفش تقويت شده و براي چاپ نمونه‌هاي دندان جايگزين درون يک چاپگر سه‌بعدي قرار داده شد. بار مثبت نمکهاي آمونيوم به رزين قابليت ضدباکتري مي‌دهد و با ايجاد اختلال در غشاي باکتريايي داراي بار منفي، سبب از هم پاشيدگي و مرگ آن‌ها مي‌شود.

محققان براي آزمايش ظرفيت ضدباکتري رزين، مخلوطي از بزاق دهان و باکتري استرپتوکوک موتانس را که سبب پوسيدگي دندان مي‌شود، بر روي نمونه‌هاي دندان مصنوعي اعمال کرده و دريافتند که اين مواد در از بين بردن 99 درصد از باکتري‌هاي موجود درنمونه موثر بوده‌اند.

به گفته محققان، اين ماده، باکتري‌ها مورد نظر را از بين مي‌برد اما براي سلول‌هاي انسان مضر نيست.

اگرچه اين دندان در کنار فوايدي مانند جلوگيري از عفونت‌هاي دهان و دندان مانند اندوکارديت و حفاظت از دندان‌هاي کاشته شده، همچنين از معايبي برخوردار است. براي مثال اين دندان چاپي سه‌بعدي، باکتري‌هاي مفيدي را که از فرد در برابر پاتوژن‌هاي مضر حمايت مي‌کند از بين مي‌برد.

درحال حاضر اين مواد هنوز به صورت يک نمونه اوليه هستند و قبل از انجام آزمايشات انساني، بايد آزمايش‌هاي بيشتري توسط محققان انجام شود.

محققان براين باورند که اين مواد علاوه بر مهار آسيب باکتري‌ها به دندان‌هاي کاشته شده، همچنين مي‌توانند براي کاربردهاي ارتوپدي و غير پزشکي، مانند تصفيه آب، بسته‌بندي مواد غذايي و اسباب بازي‌هاي کودکان مناسب باشند.

مقاله اين پژوهش تحت عنوان "رزين هاي کامپوزيت ضد ميکروبي با قابليت چاپ سه‌بعدي" در مجله Advanced Functional Materials منتشر شده است.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات