تبلیغات

کشف باکتري هاي مضر در ايستگاه فضايي

بيگ بنگ/ محققان ناسا در ايستگاه فضايي بين‌المللي باکتري‌هايي يافته‌اند که به صورت بالقوه مي‌توانند هم براي فضانوردان و هم براي تجهيزات فضايي مضر باشند.
station20151028-16پژوهش جديد ناسا به رهبري آزمايشگاه پيشرانش جت در کاليفرنيا بر موضوع مقابله با ميکروب‌هاي فضايي تمرکز داشته و با استفاده از تکنيک‌هاي تجزيه و تحليل مولکولي، فناوري توالي دي‌ان‌اي را براي شناسايي هرچه سريعتر و دقيقتر جامعه ميکروبي بکار گرفته است. محققان به بررسي نمونه‌هايي از کيسه‌ غبار جاروبرقي و فيلترهاي هوا در ايستگاه فضايي پرداختند. نمونه‌هاي ميکروارگانيسم جمع‌آوري شده توسط دانشمندان رنگ‌آميزي شدند که به آنها اجازه تعيين زنده و يا مرده بودن سلول‌ها و در نتيجه، ارزيابي دقيق تنوع و اندازه جمعيت باکتريايي را داد.
نتايج بدست آمده با ميکروب‌هاي شناسايي شده از يک اتاق تميز بر روي زمين مقايسه شدند. محققان دريافتند باکتري‌هاي پوستي Propionibacterium و Corynebacterium در ايستگاه فضايي فراوان‌تر از اتاق‌هاي تميز در زمين هستند. چنين باکتري‌هايي معمولا مضر نيستند اما مي‌توانند منجر به تحريک پوست يا التهاب شوند. به گفته ي دانشمندان اين باکتري ها حتي در سفرهاي طولاني‌ مدت فضايي از جمله سفر به مريخ، مي توانند زنده بمانند و مشکلات جسمي بسياري براي فضانوردان به وجود آورند.
1-whytheinternخطر باکتري‌ها تنها متوجه فضانوردان نيست، آنها مي‌توانند موجوديت ايستگاه فضايي را نيز به خطر اندازند. باکتري‌ها و ديگر ميکرواورگانيسم‌ها قادرند با پراکنده شدن در محيط ايستگاه فضايي اشکالات جدي در ساختار آن به وجود آورند. براي نمونه، برخي از اين باکتري‌ها مي‌توانند با ايجاد خوردگي در قطعات فلزي ايستگاه فضايي، شيشه‌هاي متصل به آن‌ را در هم شکنند و با قرار گرفتن روي مواد پليمري ايستگاه، سامانه‌هاي موجود را مختل کنند.

باکتري‌ها گروهي از موجودات تک‌سلولي ذره‌بيني هستند. آنها متنوع‌ترين و مهم‌ترين ميکرواورگانيسم‌هاي روي زمين به‌شمار مي‌روند. روي بدن انسان و در درون آن ميلياردها باکتري زندگي مي‌کنند. تعداد بسيار زيادي از باکتري‌هاي موجود در بدن نه تنها بي‌زيان هستند، بلکه مثل باکتري‌هاي فلور روده سودمندند. دانشمندان ناسا اکنون در پي يافتن راهکارهايي براي از بين بردن باکتري‌ها در ايستگاه فضايي بين‌المللي هستند. جزئيات بيشتر اين پژوهش در مجله Microbiome منتشر شده است.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات