تبلیغات

نخستين آزمايشگاه کيفي براي تشخيص سرطان

ايسنا/ دانشمندان انگليسي نخستين آزمايشگاه درون کيف جهان را توليد کرده‌اند که مي‌تواند حتي در دماهاي بالا عمل کند و هدف از ايجاد آن، ارتقاي نرخ تشخيص زودهنگام سرطان در کشورهاي در حال توسعه اعلام شده است.
اين مفهوم که تصور مي‌شود نخستين نمونه براي سنجش قابل حمل نشانگرهاي زيستي باشد، ايده دکتر نونو ريس، استاد دانشگاه لافبوروي انگلستان است.

وي با کمک آنا ايزابل باربوسا، يک راه‌حل براي آزمايش تشخيصي در مناطق دورافتاده کشورهاي در حال توسعه ايحاد کرده که از فناوري کافي براي پشتيباني از يک آزمايشگاه کامل برخوردار نيستند.

آزمايشگاه درون کيف از چهار جزء تشکيل شده است: يک دستگاه داراي چند سرنگ دستي با قابليت انجام 80 آزمايش همزمان از کل نمونه‌هاي خوني، صفحات ريز آزمايشگاهي پر شده از واکنشگرهاي سنجشي، يک اسکنر غشايي قابل حمل براي تصويربرداري از نوارهاي آزمايش که توسط يواس‌بي نيرودهي مي‌شود و يک رايانه قابل حمل براي تحليل بلادرنگ داده.

کل سيستم را مي‌توان در يک کيف کوچک حمل کرد و تنها به يک اپراتور با حداقل تمرين براي انجام آزمايش طي 15 دقيقه نياز دارد. همچنيني نيازي به ابزار يا تجهيزات اضافي نيست.

يکي از ويژگي‌هاي جالب آزمايشگاه درون کيف، استفاده از کل خون بدون نياز به آماده‌سازي نمونه است که پيش از اين يک کار چالش‌برانگيز در خارج از آزمايشگاه محسوب مي‌شد.

يک نوار آزمايش مقرون‌بصرفه و يکبارمصرف ميکروسيالات که از لوله‌هاي ريز به اندازه موي انسان تشکيل شده، بطور خاص براي سنجش سريع انواع نشانگرهاي زيستي سرطان در کل نمونه خون بکار مي‌رود.

اين فناوري که شبيه آزمايش بارداري عمل مي‌کند، در حال حاضر توسط ريس در يک پژوهش جداگانه با موفقيت مورد استفاده قرار گرفته که در آن با کمک يک دوربين تلفن هوشمند توانسته سرطان پروستات را شناسايي کند.

تعداد افرادي که در اثر سرطان در کشورهاي در حال توسعه مي‌ميرند در حال افزايش که بخشي از آن به دليل پيري جمعيت بوده اما همچنين بخاطر دسترسي محدود به ابزارهاي مناسب تشخيصي نيز است.

سرطان، عامل اصلي مرگ‌ومير در سراسر جهان و مسئول بيش از هشت ميليون مرگ در سال است. 70 درصد مرگهاي ناشي از سرطان در آفريقا، آسيا و آمريکاي جنوبي و مرکزي رخ مي‌دهد. به گفته محققان، تعداد مبتلايان به سرطان در دو دهه آينده تا 70 درصد افزايش خواهد يافت.

اين يافته‌ها در مجله Lab on a Chip منتشر شده است.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات