تبلیغات

ساخت نخستين دستگاه نوار مغز فروسرخ توسط دانشمند ايراني

ايسنا/ دکتر احسان کامراني، محقق دانشکده پزشکي دانشگاه هاروارد براي نخستين بار موفق به ساخت دستگاه نوار مغز نوري به کمک حسگر امواج فروسرخ شد که هر دو عملکرد ام‌آرآي و نوار مغز را انجام داده و در آينده مي‌تواند به نظارت بر مغز متحرک بيماران و کنترل هندزفري دستگاه‌ها براي معلولان کمک کند.
کامراني در مورد اين دستاورد قابل توجه اظهار کرد: اين سيستم از يک حسگر نوري ساخته شده که به پيشاني متصل مي‌شود و به کمک آن مي‌توان ترکيبي از عملکرد نوار مغز و ام‌آرآي را به صورت همزمان، اما بدون استفاده از تجهيزات بزرگ و سنگين به کار گرفت.

وي در مورد سيستم نور فروسرخ و آشکارساز امواج مغزي افزود: در اين سيستم از چراغ‌هاي ال‌اي‌دي با نور فروسرخ و حسگرهاي نوري با طول موج بين 650 تا 950 نانومتر براي نفوذ به مغز استفاده مي‌شود.

به کمک اين طول موج مي‌توان حدود چند سانتيمتر به بافت‌هاي مغز نفوذ کرد و خون مملو از اکسيژن را از خون بدون اکسيژن تشخيص داد.

دکتر کامراني ضمن اشاره به موفقيت اين سيستم در مراحل آزمايشي، در مورد مزيت‌هاي اين سيستم گفت: به کمک حسگرهاي نوري فروسرخ، نيازي به اسکنر‌هاي بسيار بزرگ و سنگين ام‌آر‌آي احساس نمي‌شود و همچنين سرعت پايين سيستم نوار مغز نيز جبران خواهد شد.

کامراني معتقد است که مي‌توان به کمک اين سيستم امواج مغزي را شناسايي کرد و به کمک آن‌ دستورات مغزي را دريافت و پس از ترجمه به رايانه ارسال کرد.

وي در مورد زمان تقريبي فروش تجاري دستگاه نوار مغز نوري گفت: براي ثبت و آزمايش قابليت‌هاي سيستم جديد نوار مغز حداقل دو تا سه سال زمان نياز است.
با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد

https://telegram.me/akharinkhabar

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات