تبلیغات

بررسي امکان ساخت فيلتر مبتني بر نانولوله کربني براي نمک زدايي از آب

  X  

تاریخ خبر : دوشنبه 1394.08.11 - 12:45

بررسي امکان ساخت فيلتر مبتني بر نانولوله کربني براي نمک زدايي از آب

ايرنا/ هايگينگ فانگ از موسسه فيزيک کاربردي شانگهاي چين در اين زمينه گفت: اميدهاي تازه اي براي توليد فيلترهاي تصفيه آب با استفاده از نانولوله هاي کربني ايجاد شده است؛ فيلترهايي که مي تواند در جداسازي نمک از آب مورد استفاده قرار گيرد، شبيه سازي هاي انجام شده نشان مي دهد که ساخت چنين فيلترهايي قابل انجام است.
وي بيان کرد: بررسي هاي اخير نشان مي هد که نانولوله هاي کربني گزينه مناسبي براي ساخت فيلترهاي تصفيه و شيرين سازي آب است و محققان نشان دادند که آب مي تواند به راحتي از ميان نانولوله ها عبور کند در حالي که نمک پشت اين سد به دام افتاده و اجازه عبور نخواهد داشت.
فانگ اظهار کرد: يون هاي نمک به دليل محاط شدن با مولکول هاي آب، ابعاد بسيار بزرگي پيدا مي کنند، در نتيجه قادر به عبور از ميان نانولوله کربني نيستند، هر چند اين غشاي نازک به گونه اي ساخته شده است که نانولوله هاي کربني توخالي آن را پرکرده باشند اما اين غشا امکان عبور انتخابي يون هاي نمک را ندارد.
وي افزود: مشکل استفاده از نانولوله هاي کربني اين است که اگر نانولوله ها به قدري نازک باشند که بخواهيم به صورت انتخابي يون ها را جداسازي کنيم، برخي يون ها موجب مسدود شدن نانولوله مي شود و آب امکان عبور از ميان نانولوله را نخواهد داشت.
اين گروه اميدوارند به زودي نتايج اين طرح پژوهشي براي ساخت غشاهاي نانولوله کربني مورد استفاده قرار گيرد.

نظر شما

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات