تبلیغات

اگر فشار خون بالايي داريد با نور خورشيد آن‌را تنظيم کنيد

باشگاه خبرنگاران/ قبلا اطلاع داشتيم که نور خورشيد براي مبتلايان به فشار خون بالا بسيار خوب است ولي اينک تعدادي از دانشمندان بريتانيايي علت آن را پيدا کرده اند. اکسيد نيتريک موجود در لايه‌هاي سطحي پوست به نور خورشيد واکنش نشان مي‌دهد و سبب مي‌شوند که رگ‌ها براي عبور اکسيد نيتريت در جريان خون، بازتر شوند و در نتيجه فشارخون پايين بيايد.

مارتين فيلچ، پروفسور دانشگاه ساوت‌همپتون مي‌گويد، «اينکه پوست در تنظيم فشارخون نقش دارد يک کشف غيرمنتظره است.

او مي‌گويد، دوري از نورخورشيد و استفاده‌ي مداوم از ضدآفتاب به دليل ترس از سرطان پوست، خطر ابتلا به بيماري قلبي را افزايش مي‌دهد.

البته توصيه نمي‌کند که مردم براي پايين آوردن فشار خون حمام آفتاب بگيرند. آنچه او پيشنهاد مي‌کند اينست که مدتي از روز را بيرون از محيط بسته و در تابش آفتاب بگذرانيد.

فليچ مي‌گويد: مردم از سرطان پوست مي‌ميرند، و نور خورشيد تنها عامل خطري است که در سرطان پوست نقش دارد. ما کاملاً از اين موضوع آگاهيم و به هيچکس توصيه نمي‌کنيم تا جايي که مي‌تواند، آفتاب بگيرد. خطر سرطان پوست جدي است ولي جدي‌تر از آن خطر بيماري‌هاي قلبي است. يکي از عوامل اصلي اين بيماري‌ها، فشار خون بالاست.

آفتاب گرفتن زياد خطر سرطان پوست را افزايش مي‌دهد اما خطر بيماري قلبي را افزايش نمي‌دهد.
در حاليکه مرگ ناشي از بيماري قلبي بيشتر از مرگ ناشي از سرطان پوست است.

فشار خون در زمستان بالاتر است و با فاصله گرفتن از خط استوا نيز افزايش مي‌يابد، البته دقيقا روشن نيست که دليل آن مربوط به تابش نور خورشيد باشد.

همين تحقيقات نشان مي‌دهند که نور فرابنفش نيز باعث آزادسازي اکسيد نيتريک و در نتيجه پايين آمدن فشار خون مي‌شود.

در اين تحقيقات 24 نفر با فشارخون معمولي را در معرض تابش اشعه فرابنفش قراردادند طوري که معادل با 30 دقيقه آفتاب گرفتن باشد. محققان دريافتند که رگ‌ها بازتر شدند و فشار خون بطور قابل توجهي پايين آمد و سطح اکسيد نيتريک خون تغيير کرد.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات