تبلیغات

ساخت نانو ابرخازن‌هايي با ويژگي‌هاي منحصر به فرد

ايسنا/ محققان در حال ارتقاي يک ميکروابرخازن هستند که احتمالاً در الکترونيک و حتي ادوات الکترونيکي پوشيدني نيز استفاده خواهد شد. زماني که در ترکيب اين ابزار گرافني تحريک‌ شده با ليزر از بور استفاده مي‌شود، ويژگي‌هايش بهبود مي‌يابد.
جيمز تور، شيميدان آزمايشگاه رايس، اخيراً از ليزرهاي تجاري استفاده کرده تا با سوزاندن مواد، ابرخازن‌هاي سبک و انعطاف‌پذير توليد کند. اين روش، کربن را تا عمق 20 ميکرون در لايه بالا مي‌سوزاند و ماتريس شعله‌ مانندي از ورقه‌هاي گرافني به هم پيوسته تشکيل مي‌دهد. با برانگيختن پليمر با اسيد بوريک، محققان توانايي ابرخازن براي نگهداري بارهاي الکتريکي را 4 برابر مي‌کنند و در عين حال چگالي انرژي آن را افزايش مي‌دهند.

بر اساس گفته‌هاي اين گروه تحقيقاتي، اين فرآيند توليد ساده هم‌چنين مي‌تواند براي ساخت کاتاليزورها، ترانزيستورهاي اثر ميداني، اجزاي استفاده‌ شده در سلول‌هاي خورشيدي و باتري‌هاي ليتيومي نيز به کار رود.


خازن‌ها به سرعت شارژ مي‌شوند و زماني که نياز باشد انرژي خود را در يک انفجار تخيله مي‌کنند نظير آنچه که در فلاش دوربين اتفاق مي‌افتد. ابرخازن‌ها ويژگي انرژي بالاي باتري‌ها را به اين بسته مي‌افزايند و داراي ظرفيت استفاده در وسايل نقليه برقي و کاربردهاي ديگر هستند. توانايي قراردادن آن‌ها در بسته‌هاي کوچک و انعطاف‌پذير که به سادگي توليد مي‌شود، اين ابرخازن‌ها را براي کاربردهاي بسيار ديگري مناسب مي‌سازد.
در پژوهش‌هاي اوليه، تيمي که توسط ژيوي پنگ، دانشجوي کارشناسي ارشد دانشگاه رايس هدايت مي‌شد پليمرهاي بسياري را آزمايش کردند و يک پلي‌آميد تجاري را مناسب‌ترين گزينه براي اين فرآيند تشخيص دادند.
تيم تحقيقاتي در پژوهش اخير، اسيد بوريک را به پلي‌آميک اسيد تبديل و آن را به يک ورقه پليميد تزريق کردند و پس از آن ورقه را در معرض ليزر قرار دادند. اين فرآيند دو مرحله‌اي ميکروابرخازن‌هايي را توليد مي‌کند که نسبت به نمونه‌هاي اوليه بدون بور، توانايي 4 برابري براي نگهداري بارهاي الکتريکي و 5 تا 10 برابري براي چگالي انرژي دارند. اين ادوات جديد اثبات کرده‌اند که در 12 هزار چرخه شارژ/ دشارژ با حفظ 90 درصد ظرفيت خازني، پايدار باقي مي‌مانند. در آزمايش‌هاي فشار نيز، 8 هزار چرخه خمش بدون کاهش بازده در اين خازن‌ها ديده شد.
جزئيات اين پژوهش در مجله ACS Nano منتشر شده‌ است.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات