تبلیغات

ساخت شيشه‌هايي مقاوم و نشکن در برابر ضربات

مهر/ محققان ژاپني دانشگاه توکيو موفق به ساخت شيشه جديد و متفاوتي شده اند که تقريبا نشکن بوده و فوق العاده قدرتمند است و مي تواند منجر به توليد نسل جديدي از شيشه ها يا پنجره هاي منازل يا حتي خودروها شود. اين شيشه قدرتمند حتي مي تواند در نمايشگرهاي گجت هايي مانند رايانه ها، تبلت يا حتي اسمارت فون ها نيز مورد استفاده قرار گيرد.
يکي از محققان اين پروژه مي گويد: « ماده قدرتمند و اسرار آميزي که در اين شيشه استفاده شده، alumina نام دارد. alumina اکسيد آلومينيوم است که ترکيب و تلفيق آن با silicon dioxide باعث تشکيل و ساخت شيشه اي سخت و قدرتمند مي شود.»

وي در ادامه مي گويد: « در حال حاضر به دنبال روشي براي تجاري سازي کردن اين محصول در مدت ۵ سال هستيم.»
در گذشته نيز محققان به دنبال راه حلي براي توليد شيشه اي مستحکم و قدرتمند بودند اما در زماني که آلومينا اضافه مي شد و قبل از ريختن مواد درون قالب اصلي متاسفانه در مخلوط شيشه مايع تبلور رخ داده و اين پروژه با شکست مواجه مي شد. اما محققان ژاپني براي حذف تبلور ايجاد شده در مخلوط شيشه مايع تصميم گرفتند تا از هيچ ظرفي استفاده نکرده و از گازهاي فشرده شيميايي موجود در هوا براي انجام عمل سنتز استفاده کنند.

محققان دانشگاه توکيو با استفاده از اين روش توانستند به شيشه فوق العاده مستحکم و شفافي دست پيدا کنند که ۵۰ درصد آن از آلومينا تشکيل شده و با ماژول هاي آهن و فولاد «يانگ» قابل مقايسه است. Young’s modulus يا ماژول يانگ به اندازه گيري ميزان استحکام و همينطور قابليت ارتجاعي در جامدات مي پردازد.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات