تبلیغات

داروي نانويي درمان آکنه ساخته شد

مهر/ يک محقق ايراني موفق به ساخت دارويي با نانوذرات ليپيدي براي درمان بيماري پوستي آکنه شد که هيچگونه عوارضي براي بيمار ندارد.
حميدرضا کليدري متخصص دارويي و مجري طرح ساخت «نانوژل اسپيرونولاکتون» در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دارويي به عنوان «آنتي آندروژن» که به صورت قرص «آلداکتون» توسط بيماران مبتلا به آکنه مبتلا استفاده مي شود، عوارض زيادي دارد.
وي با بيان اينکه دوره زماني مصرف اين دارو شش ماه است، اظهار داشت: بيماراني که از اين دارو استفاده مي کنند دچار عارضه هايي همچون سردرد، سرگيجه و تهوع مي شوند و احتمال ابتلا به سرطان سينه در آنها افزايش مي يابد.
کليدري اظهار داشت: به همين دليل به فکر افتاديم تا ماده موثره اوليه «اسپيرونولاکتون» را در نانوذرات ليپيدي بارگذاري کنيم و به شکل ژل در بياوريم تا به صورت قرص مصرف نشود و در نهايت عوارضي براي بيمار نداشته باشد.

وي با اشاره به اينکه بيماران مبتلا به آکنه خفيف تا متوسط از اين دارو مي تواند استفاده کنند، اظهار داشت: نتايج نشان مي دهد با استفاده از اين دارو بيشتر از ۶۰ درصد بهبودي در بيماران ديده مي شود و ديگر لازم نيست اين دارو را به صورت قرص مصرف کنند.
به گفته کليدري، همچنين استفاده از اين داروي جديد به صورت موضعي، عوارضي در بيماران به وجود نمي آورد چرا که بيش از ۸۵ درصد مواد اين نانو دارو از آب است و خشکي پوست بيمار را به دنبال نخواهد داشت.
وي با بيان اينکه در حال حاضر نمونه اوليه اين دارو ساخته شده است، گفت: اکنون اين ترکيب جديد «آلداکتون» را ثبت اختراع کرده ايم و قرار است تا يک سال ديگر به ثبت بين المللي برسد.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات