تبلیغات

فعاليت غيرقانوني 20 هزار آرايشگاه زنانه بدون مجوز

خبرآنلاين/ رئيس سازمان تعزيرات حکومتي در مورد وضعيت آرايشگاه‌هاي زنانه گفت: 20 هزار آرايشگاه زنانه بي مجوز و 1034 آرايشگاه داراي مجوز وجود دارد که مواد تقلبي و قاچاق فراواني مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

جمشيدي در جلسه کارگروه دولت و مجلس براي برخورد با متخلفان بهداشتي در کميسيون بهداشت و درمان مجلس بر لزوم آسيب شناسي قوانين از سوي مجلس تاکيد کرد و افزود: مجلس با همکاري دولت مي‌تواند اين زمينه را به‌وجود آورد تا شاهد آسيب شناسي و اصلاح قوانين باشيم.

معاون وزير دادگستري گفت: وجود دستگاه‌هاي موازي و متعدد براي رسيدگي به تخلفات حوزه بهداشت، درمان و دارو از مشکلات جدي اين عرصه است. دادگا‌هاي عمومي و انقلاب، سازمان تعزيرات حکومتي، سازمان غذا و دارو و اصناف و حتي سازمان نظام پزشکي داراي صلاحيت‌هاي موازي و پراکنده‌اي هستند که ناکارآمدي را در اين حوزه سبب شده است.

وي گفت: از جمله مشکلات ديگر رسيدگي به تخلفات اين حوزه، ناکارآمد بودن مجازات‌هاي اسلامي است به طوري که برخي موارد قوانين مربوط به 60 سال قبل است و تاکنون بازنگري نشده است و در موارد ديگر جرائم متناسب و بازدارنده نيست؛ براي مثال گرانفروشي دارو از سوي داروخانه‌ها در مرتبه اول حداکثر تا 50 هزار تومان جريمه دارد.

جمشيدي در مورد بازدارنده نبودن مجازات‌ها در تعزيرات حکومتي اظهار کرد: در سازمان تعزيرات بايد فرآيند رسيدگي کوتاه، اما مؤثر باشد و آنچه ضرورت دارد بازبيني قوانين و درجه‌بندي مجازات‌ها است و اعلام مي‌کنم که براي برخورد و نظارت آماده‌ايم.

رييس سازمان تعزيرات حکومتي ادامه داد: دغدغه اصلي من، پيشگيري است و معتقدم که نبايد به صورت تک بعدي به بحث برخورد بپردازيم، بايد برخورد مؤثر و پيشگيري مفصل در کنار هم شکل گيرد تا در زمان کوتاهي شاهد کاهش تخلفات باشيم.

وي با تاکيد بر لزوم افزايش هماهنگي و همکاري همه دستگاه‌ها، گفت: مي‌توانيم تحولي در قوانين و مقرارت و امکانات ايجاد کنيم، پيشنهاد من اين است که يک کميسيون چندجانبه طي ماه‌هاي آينده با فوريت اين مساله را بررسي کند تا قانون منسجم، يکپارچه و قوي به تصويب مجلس برسد.

رييس سازمان تعزيرات حکومتي وضعيت فعلي کشف، صدور حکم و وصول محکوميت‌هاي قاچاق در کشور را غيرقابل قبول خواند و اظهار کرد: بنا به برآوردهاي انجام شده به ازاي هر 1 ميليارد دلار قاچاق، حدود 100 هزار نفر بيکار مي‌شوند. اين بدان معناست که حدود 2 ميليون و 200 هزار نفر فرصت شغلي از بين مي‌رود و وجود سيستم يکپارچه به خصوص در گمرک به کنترل پديده قاچاق کمک شاياني خواهد کرد.

رييس سازمان تعزيرات حکومتي در مورد وضعيت تجهيزات پزشکي گفت: 80 هزار کالاي تجهيزات پزشکي در کشور توليد و يا وارد مي‌شود که گاهي در بيمارستان‌ها تا 10 برابر قيمت نيز به فروش مي‌رسد و حتي کالاهاي ممنوعه که براي سلامتي انسان مضر است مورد استفاده قرار مي گيرد. ضرورت نظارت و برخورد قاطع با اين مقوله که در حيطه سلامتي است از وظايف اين سازمان و وزارت بهداشت است که بايد با قوت مورد توجه قرار گيرد.

وي در مورد وضعيت آرايشگاه‌هاي زنانه گفت: 20 هزار آرايشگاه زنانه بي مجوز و 1034 آرايشگاه داراي مجوز وجود دارد که مواد تقلبي و قاچاق فراواني مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

جمشيدي تصريح کرد: متاسفانه درهاي اين واحدها به روي مراجع نظارتي و رسيدگي بسته است و هيچ کس هم حق ورود به آن را ندارد و تخلفات زيادي حتي خارج از حوزه وظايف تعزيرات حکومتي در آن رخ مي‌دهد. اين تخلفات مدل سازي‌هاي غيراسلامي و اعمال خلاف شرع است که ضرورت برخورد قاطع اصناف را نشان مي‌دهد.

همچنين در اين جلسه رئيس و اعضاي کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي ضمن ابراز خرسندي از حضور رئيس سازمان تعزيرات حکومتي به همراه حسيني صدرآبادي معاون حقوقي اين سازمان به بيان نظرات و سئوالات خود پرداختند.

بنا به اعلام اداره کل آمار و فناوري اطلاعات سازمان تعزيرات حکومتي در 6 ماهه نخست سال جاري 24 هزار و 980 پرونده در شعب ويژه بهداشت تشکيل شده است و متخلفان به پرداخت جزاي نقدي 50 ميليارد ريالي محکوم شده‌اند.

بيشترين آمار پرونده‌هاي تخلفات بهداشتي در اين بازه زماني مربوط به استان‌هاي تهران، البرز، خراسان رضوي، اردبيل، اصفهان، خوزستان و فارس است. بيشترين عنوان تخلف در اين بازه زماني نيز مربوط به عدم رعايت مقررات بهداشت محيطي از سوي مراکز تهيه و توزيع مواد خوردني، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي در محل فعاليت، عدم رعايت بهداشت و دستورالعمل‌هاي بهداشتي و به کار بردن مواد اوليه غيرمجاز در تهيه خوراکي‌ها بوده است.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات