تبلیغات

مراجعه ۱۷ هزارنفر خوزستاني به بيمارستان طي 5 روز

خبرآنلاين/ رئيس دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز گفت: در 5 روز گذيشته 17 هزار و 76 بيمار تنفسي در بيمارستان‌هاي استان خوزستان پذيرش شدند که خوشبختانه 98 درصد آنها به صورت سرپايي درمان و ترخيص شدند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت؛ دکتر ايدني در نشست خبري ارائه آخرين آمار، وضعيت و آخرين اقدامات انجام شده براي مراجعين دچار اختلال تنفسي پس از بارش باران که در سالن جلسات حوزه رياست دانشگاه بر گزار شد، ضمن ابراز خرسندي از حضور در جمع اصحاب رسانه و تشکر از آنان به جهت همراهي با دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز در خصوص اطلاع رساني توصيه هاي بهداشتي و پيشگيرانه به مردم و ارائه آخرين وضعيت بيماران به افکار عمومي، توضيحاتي ارائه داد.

وي اظهار داشت: از سال 92 و به دنبال اولين بارش پاييزي، با مشکلي به نام مراجعات حاد اورژانس‌هاي بيمارستاني در استان خوزستان به ويژه در شهر اهواز مواجه هستيم که در سال 92، دو بار اين پديده اتفاق افتاد به گونه‌اي که در آن سال و با نخستين بارش‌ها نزديک به 23 هزار مراجعه‌کننده با مشکلات تنفسي و در سال 93 نزديک به 16 هزار مراجعه‌کننده در اين زمينه به بيمارستان هاي استان داشته‌ايم.

وي افزود: در سال 93، شدت بيماري افزايش پيدا کرد، اما شاهد کاهش گسترده آن بوديم، يعني حجم مراجعان از نظر تعداد کمتر بود اما بيماراني که نياز به بستري در بخش‌هاي ويژه داشتند بيشتر شده بودند.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز ادامه داد: در سال 93 حدود 80 بيمار بستري در بخش‌هاي ويژه داشتيم و حدود 800 نفر در بخش‌هاي معمولي؛ در صورتي که در سال 92 تعداد بيماران بستري شده در بخش هاي ويژه در پي مشکلات تنفسي پس از بارندگي تقريبا 10 درصد اين مقدار بود.

وي عنوان کرد: امسال عليرغم اين که حجم مراجعات بالا است ولي تعداد بيماراني که نياز به بستري در بخش‌هاي ويژه و حتي معمولي دارند، خوشبختانه نسبت به سال 93 کمتر است.

رئيس شوراي عالي نظام پزشکي کشور اظهار داشت: وظيفه دانشگاه علوم پزشکي و بيمارستان ها، تشخيص بيماري و درمان بيماران مراجعه کننده است و تشخيص آلودگي هوا و نوع ذرات آلاينده در حيطه وظايف و عملکرد ما نيست. ما خوب مي دانيم بيماران دچار چه اختلالي هستند، وضعيت ريه هاي آنان به چه صورت است، ريه ها به چه ميزان و چگونه آسيب ديده اند اما وظيفه تشخيص آلاينده هايي که در هوا هستند و به دنبال بارش باران اين وضعيت را ايجاد مي کنند از حوزه اختيارات و توانايي هاي دانشگاه علوم پزشکي خارج است، با اين حال مي دانيم يک عامل به تنهايي سبب ساز اين پديده نشده است و عوامل متعددي در اين باره درگير هستند.

رئيس شوراي عالي نظام پزشکي کشور در خصوص چگونگي درمان بيماران تنفسي گفت: در زمينه درمان بيماران تنفسي پروتکل هاي درماني مشخصي را نوشته ايم و به بيمارستان ها ابلاغ کرده ايم که مشخص مي کند گام به گام بسته به وضعيت باليني بيمار چه مداخله اي صورت بگيرد.

دکتر ايدني گفت: طبق آمار به دست آمده، هم بيمارستان هاي دانشگاهي از جمله بيمارستان امام خميني(ره)، گلستان، ابوذر، رازي، طالقاني و هم بيمارستان هاي غيردانشگاهي از جمله بيمارستان اميرالمومنين سازمان تامين اجتماعي، بيمارستان نفت، شهيد بقائي، آيت الله کرمي، فاطمه زهرا(س) و نيز ساير بيمارستان هاي خصوصي و دولتي همه در کنار هم و با تلاش گسترده کادر درماني به خوبي توانستند در ارائه خدمات به مراجعين داراي اختلال تنفسي نقش خود را ايفاء نمايند.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز اظهار کرد: در 5 روز گذيشته 17 هزار و 76 بيمار تنفسي در بيمارستان‌هاي استان خوزستان پذيرش شدند که خوشبختانه 98 درصد آنها به صورت سرپايي درمان و ترخيص شدند، 266 نفر در بخش معمولي و 22 نفر در بخش‌هاي ويژه بستري شدند تا تحت مراقبت هاي بيشتر قرار بگيرند.

ايدني درباره اسيدي بودن يا نبودن بارش‌هاي اخير گفت: شواهدي مبني بر اسيدي بودن اولين بارش پاييزي در استان خوزستان وجود ندارد زيرا اسيدي بودن باران مستلزم تاثير سوء بر بخش‌هاي مختلف بدن مانند چشم، پوست و اثر روي گياهان و حتي مرگ و مير حيوانات هم مي‌شود ولي چنين گزارشاتي وجود ندارد و مطابق گزارشات سازمان حفاظت از محيط زيست، نميتوان باران مذکور را اسيدي تلقي نمود.

وي افزود: در حال حاضر مطالعات تحقيقاتي در زمينه آسم کودکان و بالغين در حال انجام است که نتايج آن در ماه هاي آينده اعلام مي‌شود که مشخص کننده اين موضوع است که آيا تعداد بيماران آسمي در اين استان نسبت به استان هاي ديگر تفاوت معناداري دارد يا بدين صورت نيست.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات