تبلیغات

هشدارهاي "ال‌نينو" را جدي ب«

روزنامه شهروند/ شايد اگر هفته پاياني مهرماه، مرکز پيش‌بيني آب‌وهواي آمريکا خبري از وقوع زمستان سرد در خاورميانه نمي‌داد، حالا پديده ال‌نينو و سرماي هوا آنقدرها نقل مجالس نبود. همان موقع که «مايک‌ هالپرت» معاون مرکز پيش‌بيني آب‌وهواي آمريکا با اشاره به نمودارهاي دمايي اعلام کرد که اين نمودارها نشان از جريان‌هاي برفي در فصل سرما مي‌دهند و ايران و کشورهاي همسايه در منطقه خاورميانه از اين پديده مستثني نيستند. زماني بود که واکنش‌ها به اين خبر در داخل کشور آغاز شد. حميد چيت‌چيان وزير نيرو، ازجمله نخستين افرادي بود که به اين خبر واکنش نشان داد و با وجود اين‌که وقوع آن را قطعي ندانست اما بروز آن را در نقاط مختلف جهان مسبوق به سابقه ذکر کرد و وزارتخانه خود را براي مواجهه با آن آماده دانست. پس از او محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت هم با اشاره به اين‌که زمستان سختي در پيش است، گفت: «درباره زمستان سخت خاورميانه، اتفاقا وزير نيرو اطلاعيه‌اي را صادر کرده است و با توجه به اطلاعات تکميلي، مراقبت‌هاي لازم را خواهيم داشت و ماده ١٠قانون تنظيم اجازه مي‌دهد، ‌درصدي از اعتبارات کشور را براي پيشگيري حوادث استفاده کنيم.»

در کنار اين واکنش‌ها و آماده‌باش وزارت نيرو و سازمان مديريت بحران، واکنش سازمان هواشناسي اما تمامي رشته‌ها را پنبه کرد. چنانچه «احد وظيفه» مديرکل پيش‌بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي کشور در واکنشي سريع اعلام کرد که فصل پاييز و ماه‌هاي ابتدايي زمستان امسال، نه‌تنها سردتر نخواهد بود، بلکه دماي هوا، گرم‌تر از حد نرمال پيش‌بيني شده است. او همچنين افزود که براساس مدل‌هاي اقليمي، دماي زمستان امسال در ايران به‌طور ميانگين حدود ١ تا ٥/١ درجه گرم‌تر از شرايط معمول خواهد بود و اعتقاد نداريم به اين‌که زمستان سردي پيش‌رو است. وظيفه، همچنين به گزارش تهيه‌ شده در سازمان هواشناسي کشور اشاره کرد و گفت:«طبق اين گزارش، کاهش شديد دما در تعدادي از سال‌ها، درست در فاز مخالف ال‌نينو بوده است. به‌ هر حال آنچه نمي‌توانيم به‌ سادگي با آن برخورد کنيم، پيش‌بيني دما است و موافق اين نيستيم که ال‌نينو باعث رخداد هواي بسيار سرد در کشور مي‌شود.» اين درحالي است که بسياري ديگر از پژوهشگران وقوع اين پديده را به‌خصوص با وجود هواي سردي که در فصل پاييز شاهد آن هستيم ممکن و آمادگي براي اين پديده را اصل اساسي دانسته‌اند.

اين تناقضات درنهايت عاملي شده است تا ندانيم بايد به پيش‌بيني‌ها اعتماد کنيم يا وقوع يا عدم وقوع ال‌نينو را به زمان بسپاريم. حميدرضا خانکه پژوهشگر حوزه مديريت بحران در گفت‌وگو با «شهروند» اما با تأکيد بر توجه به هشدارها و کسب آمادگي‌هاي لازم در اين راستا مي‌گويد: «در بحث مديريت بحران، هميشه بايد بنا را بر اين گذاشت که اتفاق رخ خواهد داد. ال‌نينو نيز با توجه به شرايط آب‌وهوايي که تاکنون شاهد آنيم، امري است اجتناب‌ناپذير. در ال‌نينو اما با دو پديده روبه‌روييم؛ بارندگي غيرطبيعي و همچنين تغيير درجه دما بيش از حد. از اين رو ما بايد آمادگي پذيرش حجم غيرطبيعي بارندگي آن هم از نوع ناگهاني را داشته باشيم. بارندگي که در اين زمان رخ مي‌دهد هم کاملا ناگهاني است و در مدت زماني کوتاهي، ممکن است معادل يک‌سال بارندگي داشته باشيم و همين هم مي‌تواند وضع را بحراني کند. در چنين وضعيتي بايد براي مواجهه با آن آمادگي‌هاي لازم را ايجاد کرد و نمي‌توان به صرف اين‌که رخ نخواهد داد، اين بحث را سربسته گذاشت».

آمادگي‌ها براي مواجهه با ال نينو اندک است

از جمله مناطقي که طي ٢٥‌سال گذشته تحت‌تأثير ال‌نينو قرار گرفته‌اند، سومالي است. فائو (سازمان خواروبار و کشاورزي ملل متحد) در جديدترين گزارشش به ال‌نينوهايي که طي ٢٥‌سال گذشته رخ داده است، اشاره کرده و شاخ آفريقا را ازجمله مناطقي دانسته که اثرات بسياري را از اين پديده گرفته است. براساس اين گزارش، سومالي طي اين مدت مشخص، ٦ بار تحت‌تأثير قرار گرفته که ٥/١ميليون نفر در ال‌نينوي ‌سال ١٩٩٧ و ٢٠٠٦ مجبور به مهاجرت شده و اموال و دام خود را از دست داده‌اند.

همچنين ٢٠٠٠نفر در ال‌نينوي‌ سال ١٩٩٧ کشته شدند که بيشتر آنها از سومالي بودند. در اين گزارش همچنين آمده است که براساس تحقيقات و مشاهدات، ال‌نينو در شرق و مرکز اقيانوس آرام در حال شدت‌گرفتن است و ٨٥‌درصد احتمال دارد اين اتفاق در ماه اکتبر تا دسامبر و در فصل بارش ‌سال ٢٠١٦ رخ دهد.

از اين رو بايد براي وقوع چنين پديده‌اي آمادگي‌هاي لازم را به وجود آورد. خانکه، درخصوص آمادگي‌هاي لازم براي مواجهه با اين پديده مي‌گويد: «مسير رودخانه‌ها بايد باز باشد، سيستم راهداري، اورژانس، پليس و ساير بخش‌هاي مرتبط بايد آماده مواجهه با چنين وضعيتي باشند. نکته ديگر، سطح شهر است. سيستم فاضلاب شهري و حمل‌ونقل عمومي بايد برنامه پاسخي مناسب اين موقعيت را تعريف کنند. اين در حالي است که تاکنون چنين سيستم مناسبي نداشته‌ايم و شاهد اين مشکل بوده‌ايم که بعد از باران‌هاي فصلي و عادي هم، سطح شهر مملو از آب مي‌شود. تمامي وزارتخانه‌ها و شهرداري‌ها‌ بايد برنامه هماهنگ پاسخ داشته باشند و از حالا آموزش خانواده‌ها و مهم‌تر از آنها بچه‌ها در مدارس آغاز شود. درنهايت اما بايد گفت که تأثير اين اتفاق کلي خواهد بود اما در مناطق کوهستاني، آسيب بيشتر است و همچنين در مناطقي که طبيعت را دستکاري کرديم و مناطق کويري و مرکزي کشور که مردم آمادگي‌هاي لازم را براي چنين وضعيتي ندارند.» اما آنچه در اين ميان داراي اهميت است، بموقع بودن سازمان‌هاي ذيربط براي اطلاع‌رساني و ساماندهي اوضاع است. خانکه با اشاره به اين مورد مي‌افزايد: «سيستم بايد در وهله اول مواد غذايي مورد نياز را آماده کند و وزارت نيرو هم انرژي جايگزين را فراهم آورد، چرا که يکي از مشکلاتي که از گذشته وجود داشته، عدم وجود انرژي جايگزين بوده است. بايد به سازمان‌هاي بهداشتي- درماني تحميل کنند که انرژي جايگزين براي روز سختي داشته باشند و همچنين براي استفاده از آن تمرين کنند.»

هشدار فعلي، هشداري کلي است

ناصر چرخساز رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر نيز در گفت‌وگو با «شهروند» درخصوص ميزان آمادگي اين سازمان براي سرمايي که هشدار داده شده، مي‌گويد: «وقتي که هشداري داده مي‌شود، براساس آن نيروهاي آماده‌باش و عادي را فراخوان مي‌کنيم و بسته به درصد، نوع و جديت بحران رخ داده، فراخوان نيروها بيشتر مي‌شود. وضع نارنجي زماني است که نيروهاي آماده مستقر شده و منتظر حادثه‌اند. وضع زرد نيروها آماده‌اند و مي‌گوييم آمادگي خود را حفظ کنند تا در هنگام نياز به منطقه حادثه اعزام شوند. از سوي ديگر، هلال‌احمر دستگاهي هميشه آماده است و ما براي موقعيت‌هاي گوناگون آمادگي کافي داريم و همواره يک پله بالاتر از ساير سازمان‌ها از اين جهت ايستاده‌ايم.» چرخساز اما هشدار فعلي درباره سرماي در راه را بسيار کلي مي‌داند و مي‌افزايد: «اين هشدار خيلي کلي است و به همين خاطر تنها مي‌توان وسايل و امکانات را براي آن مهيا کرد و ساير موارد را بايد به هشدارهاي مقطعي سپرد. براي مثال پيش‌بيني‌هاي هواشناسي ٤٨ساعت زودتر به دست ما مي‌رسد و اگر وضعيتي بحراني باشد، ما هم وضع را نارنجي اعلام کرده و براي مقابله با بحران آماده مي‌شويم و به همين خاطر براي مواجهه با چنين امري، نيازمند هشدارهاي مقطعي بموقع هستيم تا بتوانيم در محل حاضر شويم.»

نبايد پيش‌بيني‌ها را ناديده گرفت

مرتضي اکبرپور، معاون آمادگي و مقابله سازمان مديريت بحران کشور هم، همچنين درخصوص آمادگي اين سازمان براي مواجهه با پديده ال‌نينو به «شهروند» مي‌گويد: «در ارتباط با ال‌نينو که شامل سرماي شديد و سيلاب مي‌شود، بنا به اعلام وزير نيرو، اولين کاري که مي‌توانستيم انجام دهيم، اين بود که تمامي استانداران آمادگي لازم را از قبل داشته باشند و با رويکرد آمادگي و ايجاد تمهيدات لازم موضوع را به استان‌ها منتقل کرديم. به اين ترتيب نامه‌اي با پيوست ٢٢بند، به استانداران ارايه شد تا از اين طريق آمادگي خود را افزايش دهند. ٢٢بند ارايه شده همراه نامه نيز شامل لايرروبي رودخانه‌ها، دوگانه‌سوزکردن نانوايي‌ها، بيمارستان‌ها و مدارس، شناسايي مکان‌هاي آسيب‌پذير و ... است.» او همچنين درخصوص استان‌هايي که ممکن است بيشتر درگير اين مورد شوند، مي‌افزايد: «اين نامه به تمامي استان‌ها ارسال شده چرا که حتي در استان‌هاي گرمسير هم ممکن است سيلاب جاري شود و آنها بايد آمادگي داشته باشند و علاوه بر اين، آمادگي از جنبه ديگري هم داراي اهميت است، چرا که بايد بتوانند در هنگام خطر به کمک استان‌هاي بحراني اطراف‌شان هم بشتابند. از سويي در هر استان شورايي داريم تحت‌عنوان شوراي هماهنگي- مديريتي استان. در اين شورا ٢٥ مديرکل هر استان عضوند. در سطح شهرستان هم فرماندار اين موارد را بر عهده دارد و نظارت بر عملکرد و کارهايي که در حال حاضر در حال انجام شدن است، به صورت بازديد ميداني و رندمي انجام مي‌گيرد.» اکبرپور همچنين با توجه به ميزان بارش‌ها و تفاوت آن نسبت به ‌سال گذشته افزود: «مقايسه ‌سال قبل با امسال تاکنون، نشان‌دهنده اين واقعيت است که امسال بارش‌ها در مهر و آبان‌ماه بيشتر بوده و چه‌بسا اين وضع ادامه داشته باشد. از اين رو نبايد پيش‌بيني‌ها را ناديده گرفت و بايد بتوان براي موقعيت‌هاي سخت، آمادگي داشت. به همين‌ خاطر هم طي نامه ارسالي از سوي وزير، جلساتي استاني توسط فرماندار با بخش‌هاي مختلف برگزار شده و کاستي‌هاي موجود در هر استان در حال بررسي است تا اتفاقي که ‌سال ١٣٨٦ شاهد آن بوديم، رخ ندهد. در آن زمان بسياري از مراکز خدمات‌رسان مثل بيمارستان‌ها، نانوايي و... تک گانه‌سوز بودند و فقط با گاز کار مي‌کردند، از اين‌ رو با سرماي شديد، گاز کشش نداشت و بعد از آن بحران، يکي از کارهايي که در صدر فعاليت‌هاي ما مورد توجه قرار گرفت، دوگانه‌سوز کردن مراکزي بود که در طول بحران به آنها نياز بود و سعي شد اين امر اتفاق بيفتد و ذخيره‌سازي اقلام گوناگون غذايي و سوختي هم از ديگر مواردي است که بايد مورد توجه استانداران قرار گيرد.»

با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات