تبلیغات

توضيحات رئيس يک کلينيک تخصصي در آمريکا درباره دستمزد پرستاران و پزشکان

تسنيم/ رئيس کلينيک تخصصي ايالت اوکلاهاماي آمريکا گفت: پرستاري آمريکا شامل 4رده است که پايين‌ترين رده يک‌سال آموزش دارد و بالاترين رده نيز با 7 سال آموزش 300 دارو را تجويز مي‌کند. همچنين نرس پرکشينرها تا ساعتي 70 دلار مي‌گيرند و پزشکان نيز سالي 300هزار دلار.

کمبود نيروهاي پرستاري و حقوق اندک آنان با توجه به سختي کار و حياتي بودن خدمت پرستاري هميشه جزو مطالبات اين گروه از پرسنل سلامت بوده است، کما اينکه پرستاران معتقدند با اجراي قانون تعرفه گذاري پرستاري قالب مشکلات‌شان برطرف مي‌شود، از طرفي نيز مطالبه مردم و بيماران از جامعه پرستاري براي دريافت خدمتي دلسوزانه هميشه مطرح بوده است، زيرا مشکلات متعدد پرستاري که البته طي دو سال اخير براي کاهش آن گام‌هاي برداشته شده است در برخي مواقع باعث شده است که بيماران نيز خدمت شايسته دريافت نکنند.

در اين رابطه دکتر ابوالقاسم رضايي رئيس کلينيک تخصصي در ايالت اوکلاهاماي آمريکا که 25 سال در آمريکا به عنوان پزشک متخصص داخلي و خانواده فعاليت کرده است، ضمن تشريح رده بندي گروه پرستاري در آمريکا اظهار داشت: در آمريکا نرس (پرستار) به مفهومي که در ايران است وجود ندارد بلکه گروه پرستاري به 4 رده تقسيم مي‌شوند که از بالاترين رده به ترتيب شامل نرس پرکتيشنر، RN، LPN و medical assistant تعريف مي‌شوند.

وي افزود: نرس پرکتيشنرها اين اجازه را دارند که بيمار ويزيت کنند و دارو تجويز کنند و در مواردي که در تجويز دارو با مشکلي مواجه مي‌شوند با پزشک مشورت کنند. اين گروه مي‌توانند در روستاها فعاليت مستقل داشته باشند و تقريباً اختيار دارند که براي بيماران نسخه تجويز کنند اما بايد با يک پزشک در تماس باشند تا اگر احتياج به مشاوره داشتند، از وي مشاوره بگيرند.

رئيس کلينيک تخصصي ايالت اوکلاهاما ادامه داد: در آمريکا داروها به پنج رده تقسيم بندي مي‌شوند که نرس پرکتيشنرها به هيچ عنوان اجازه تجويز داروهاي رده اول را ندارند اما داروهاي رده دوم و سوم را مي‌توانند زير نظر پزشک تجويز کنند و داروهاي رده چهارم و پنجم مانند داروهاي کنترل کننده قند خون، کلسترول و فشار خون را مي‌توانند بدون نظر پزشک به بيماران تجويز کنند.

وي يادآور شد: نرس پرکتيشنرها دوره آموزشي سه ساله را پس از کسب RN طي مي‌کنند و بالاترين رده پرستاري را در آمريکا دارند و مي‌توانند يکسري خدمات کلينيکي را انجام دهند.

رضايي اضافه کرد: در رده بعدي؛ RNها هستند که بيشتر در بيمارستانها کار مي‌کنند و تقريباً 90 درصد آنها خدمات بيمارستاني ارائه مي‌کنند و در بخش‌هاي مختلف بيمارستاني نظير ICU، CCU و ساير بخش‌ها فعاليت مي‌کنند و در حقيقت اين نيروها دستورات پزشک را اجرا مي‌کنند.

وي افزود: نيروهاي RN حدود 4 سال دوره آموزشي دانشگاهي را طي مي کنند و در آمريکا اغلب اين نيروها در دانشگاه هاي خصوصي تربيت مي شوند زيرا در آمريکا مراکز دولتي به مفهومي که در ايران است، وجود ندارد.

اين متخصص داخلي و پزشک خانواده گفت: LPN‌ها در حقيقت نيروهايي هستند که زير دست پرستاران فعاليت مي‌کنند و 3 سال در مدارس پرستاري دوره آموزشي ديده اند. اين نيروها مي‌توانند با نظارت RNها خدماتي نظير خونگيري، تزريق دارو به رگ، دادن دارو به بيمار، اخذ شرح حال بيمار را در بيمارستانها ارائه کنند و به نوعي کمک پرستار محسوب مي شوند.

وي ادامه داد: پايين ترين رده خدمتي در گروه پرستاري در آمريکا مديکال اسيستنت ها هستند که معمولاً کارهاي خدماتي نظير جابجايي بيمار، نظافت بيمار، آوردن ظرف ادرار و مدفوع براي بيمار را انجام مي‌دهند و براي آموزش اين خدمات، دوره اي يکساله را طي مي‌کنند و به نوعي خدمات کمک بهياران در ايران را انجام مي‌دهند.

رضايي ارائه آموزش‌هاي بهداشتي و پيشگيرانه را در آمريکا را فقط مختص پزشکان خانواده عنوان کرد و به نظام پرستاري گفت: RNها به هيچ عنوان اجازه دخالت در امر آموزش به بيمار را ندارند و بدون نظر پزشک قدرت انجام هيچ اقدام بهداشتي و درماني را ندارند و نمي‌توانند به بيمار آموزش بدهند و يا تجويز کنند.

وي در خصوص نسبت پرستاران به تخت‌هاي بيمارستاني و بيماران گفت: اين تعداد بسته به ايالت‌ها، بيمارستان‌ها، کلينيک‌ها و بخش‌هاي مختلف بيمارستاني و پزشک مربوطه کاملاً متفاوت است و نمي‌توان استاندارد خيلي مشخصي در اين خصوص ارائه کرد. به عنوان مثال در ICU هر تختي يک پرستار دارد. در بخش‌ها هر 5 اتاق يک LPN و يک مديکال اسيستنت دارد به طوري که هر LPN حدود 5 مريض را پوشش مي‌دهد و يک RN هم بالا سر اين افراد است.

رئيس کلينيک تخصصي ايالت اوکلاهاماي آمريکا درباره ميزان دريافتي رده‌هاي مختلف پرستاري در آمريکا گفت: نرس پرکشينرها از 50 دلار تا 70 دلار در هر ساعت دريافتي دارند که بسته به ميزان ساعات شيفت اين دريافتي متفاوت مي‌شود. اين رقم براي RNها از 30 دلار تا 40 دلار براي هر ساعت کار تقليل مي‌يابد.

رضايي افزود: در مورد LPNها نيز ميزان دريافتي در هر ساعت ارائه خدمت از 15 تا 25 دلار و براي مديکال اسيستنت ها از 9 تا 15 دلار براي هر ساعت کار متفاوت است.

رئيس کلينيک تخصصي ايالت اوکلاهاماي آمريکا در خصوص دريافتي پزشکان متخصص در آمريکا نيز خاطرنشان کرد: يک پزشک متخصص تقريباً سالانه 250 هزار تا 300 هزار دلار درآمد دارد. همچنين پزشکان عمومي در شهرها و بيمارستانهاي آمريکا اجازه فعاليت ندارند و بيشتر در روستاهايي که متخصص حضور ندارد اين افراد امکان فعاليت دارند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات