تبلیغات

"هواي وبايي" چيست؟

تسنيم/ يک دستيار تخصصي طب سنتي ايران گفت: در منابع پزشکي پارسي زير عنوان «هواي وبايي» (به معني هوايي متعفن و فاسد که موجب فساد سه عضو رئيسه بدن، يعني قلب, مغز و کبد و ارواح طبي آنها مي‌شود) به موضوع آلودگي هوا به سبب‌هاي مختلف پرداخته شده است.

ناصر رضايي پور درباره اهميت آب و هوا اظهار داشت: امروزه اهميت هوا, پاکي و سبکي آن در تندرستي انسان، بر هيچ کس پوشيده نيست.
به گفته وي در حديثي از رسول اکرم (ص) نيز آمده است که «حتي در زمان جنگ، که کشتن دشمن جايز است، آلوده کردن آب و کندن درخت وگياه، يا از بين بردن حيوانات جايز نيست.»

اين دستيار تخصصي طب سنتي ايران افزود: در روايت ديگري از امام صادق (ع) آمده است: «سه گروه مورد عفو خدا قرار نمي گيرند: افرادي که محيط زيست را آلوده مي‌کنند، از توزيع آب سهميه بندي جلوگيري مي‌کنند و موجب سد معبر مي‌شوند.»
رضايي پور اضافه کرد: آلودگي هوا در شکل امروزي آن، يکي از مهم‌ترين تبعات صنعتي شدن است. بنا بر گزارش سازمان جهاني بهداشت، سالانه 4و2 ميليون مورد مرگ، مستقيماً بر اثر آلودگي هوا رخ مي‌دهد که علل اين مرگ‌ها، حملات آسمي، آمفيزم، بيماري‌هاي قلبي, عروقي, آلرژي‌هاي تنفسي ناشي از آلودگي هوا برشمرده شده‌اند.
رضايي پور در پيام تندرستي عنوان کرد: همچنين آلودگي هوا، به عنوان مهم‌ترين عامل ايجاد سرطان مطرح شده است.

وي ادامه داد: در منابع پزشکي پارسي نيز، زير عنوان «هواي وبايي» (به معني هوايي متعفن و فاسد که موجب فساد سه عضو رئيسه بدن، يعني قلب, مغز و کبد و ارواح طبي آنها مي‌شود) به موضوع آلودگي هوا به سبب‌هاي مختلف پرداخته شده است.
رضايي پور خاطرنشان کرد: محمد کاظم گيلاني در کتاب «حفظ الصحه ناصري» «بدان که اول از ستۀ ضروريه، هوا است؛ حيوان و انسان به جهت تعديل روح و ترويح قلب، به او محتاج است، به علت اينکه مقدرو و ممکن نيست انسان را که امساک کنند, نَفَس خود را قليل زماني و تنفس به استنشاق هوا و جذب نسيم بار؛ زيرا که نَفس ناگزير از نَفَس است و لازمه حيات.»

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات