تبلیغات

آماده‌باش پرو براي مواجهه با پديده «ال‌ نينيو»

فارس/ دولت پرو براي مواجهه با پديده آب و هوايي «ال نينيو» در سراسر اين کشور وضعيت فوق‌العاده اعلام کرده است.

به گزارش «تله سور»، دولت پرو براي مواجهه با پديده آب و هوايي «ال نينيو» روز گذشته در سراسر اين کشور وضعيت فوق‌العاده اعلام کرد؛ اين اقدام دولت پرو پس از آن صورت گرفت که سازمان جهاني هواشناسي اعلام کرد که در سال جاري شاهد بروز يکي از شديدترين نمونه‌هاي پديده هوايي «ال نينيو» در 60 سال اخير خواهيم بود.

کارشناسان پرويي در اين رابطه عنوان کردند که ممکن است پرو در بين ماه‌هاي نوامبر تا مارس (آبان تا اسفند) شاهد بارش‌هاي شديدي باشد که در نهايت منجر به طغيان رودخانه‌ها و سيل در اين کشور شود.
«نلسون چويي مخيا» فرماندار استان «ليما» در اين راستا خاطرنشان کرد که ما با کمک مقامات محلي در حال فعاليت هستيم تا در کمترين زمان ممکن بتوانيم تدابير لازم براي پيشگيري از پيامدهاي پديده آب و هوايي «ال نينيو» را اتخاذ کنيم.

از سوي ديگر شوراي وزيران پرو نيز براي تصميم‌گيري درباره پيشگيري‌هاي لازم در مواجهه با پديده «ال نينيو» تشکيل جلسه داده است؛ در اين جلسه نمايندگاني از سوي وزارت فرهنگ، مؤسسه ملي دفاع غيرنظامي، صندوق ملي توسعه و مؤسسه درياي پرو حضور داشته‌اند.
«آلونسو سگورو» وزير اقتصاد پرو نيز اعلام کرد که دولت اين کشور مبلغ 5 ميليارد سل (معادل 1.5 ميليارد دلار) را براي مواجهه با بروز هرگونه بحران در پرو اختصاص داده است.

به گزارش فارس، پديده «ال‌نينو» زماني اتفاق مي‌افتد که آب‌هاي گرم مدفون در اقيانوس آرام تا سطح اقيانوس بالا مي‌آيند؛ در اثر اين رويداد در منطقه آمريکاي لاتين به مدت 9 ماه يا بيشتر باران‌هاي شديدي خواهد باريد و اين مناطق شاهد سيلاب خواهند بود و در سوي ديگر، يعني جنوب شرقي آسيا از جمله اندونزي مالزي، سنگاپور و استراليا خشکسالي رخ خواهد داد؛ اين پديده در واقع بخشي از چرخه ويرانگر اقليمي به نام نوسان جنوبي «ال‌نينو» به‌شمار مي‌آيد.
«ال‌نينو» سال 98-1997 منجر به جاري شدن سيل‌هاي فاجعه بار در پرو، وقوع آتش در جنگل‌هاي اندونزي و مالزي و افزايش دماي هواي جهان شد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات