تبلیغات

رئيس سازمان زندان ها: امکان جايگزيني مجازات براي هشت هزار زنداني وجود دارد

ايرنا/ رئيس سازمان زندان هاي کشور با تاکيد بر جايگزيني مجازات زندان براي جرايم غيرعمد گفت: پس از بررسي انجام شده امکان جايگزيني مجازات زندان براي هشت هزار نفر از مددجويان وجود دارد.

اصغر جهانگير در حاشيه اداي احترام به شهدا در گلزار شهداي نوشهر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در تلاشيم تا با استفاده از مجازات جايگزيني آزادي اين تعداد زندانيان هر چه زودتر فراهم شود.

وي افزود: از تعداد هشت هزار زنداني شناسايي شده يک هزار و 700 نفر به خاطر مهريه در زندان هستند که مي توان با استفاده از مددکاري و ساير مجموعه هاي حمايتي شرايطي براي آنان فراهم کرد تا در زندان نباشند.

رئيس سازمان زندان ها با بيان اينکه تعداد زندانيان چک ها نيز رقم قابل توجهي نيست، تصريح کرد: تعداد يک هزار نفر از زندانيان مربوط به محکوميت ديه است.

جهانگير همچنين گفت: يکي از وظايف سازمان زندان ها حمايت از زنداني و خانواده آنان است به همين خاطر تلاش مي کند تا با فراهم کردن شرايط اشتغال از بازگشت مجدد به زندان جلوگيري شود.

وي با اشاره به اينکه شخصي که وارد زندان مي شود آسيب هاي بيشتري به خانواده زنداني مي رسد خاطر نشان کرد: يکي از کارهايي که در دستور کار سازمان زندان هاست اشتغال زندانيان است به همين خاطر حرفه آموزي براي مددجويان مد نظر اين سازمان است.

رئيس سازمان زندان ها تصريح کرد: در زمان حاضر امکان آموزش بيش از 100 رشته مختلف در زندان براي مددجويان فراهم شده تا آنان بتوانند با تخصص هاي مختلف کسب درآمد کنند.

جهانگير اظهار کرد: با توجه به امکاناتي که وجود داشته بين 10 تا 15 درصد جمعيت زندان ما شاغل هستند و درآمد دارند و تلاش ما اين است که بتوانيم ظرف سالهاي آتي اين رقم را به مرحله اي برسانيم که روزي اگر کسي در زندان بود در بيرون زندان هم شغلي داشته باشد براي خود و خانواده خود درآمد ايجاد کند.

وي با بيان اينکه اصلاح و تربيت يکي از وظايف اصلي سازمان زندان ها است و در قانون نيز تسريع شده است، بيان کرد: برنامه هاي فرهنگي متعددي در زندان ها در دستور کار قرار دارد و کلاس هاي متنوعي در زندان ها اجرا مي شود.

وي با بيان اينکه تعداد زندانيان بي سواد و در سطح تحصيلات ابتدايي 65درصد است، افزود: بر اساس تفاهم نامه اي که در ماه هاي گذشته با وزير آموزش و پرورش امضا شد، تمام زندان هاي کشور کد مدرسه گرفتند تا معلمان و مربيان مربوطه بتوانند در زندان ها تدريس کنند.

جهانگير ارتقاي سطح تحصيلي مددجويان و زندانيان و آشنايي با فضاي جامعه را از ويژگي هاي اين تفاهم نامه بيان کرد و گفت: تلاش شده است تا با برگزاري کلاس هاي قرآن، احکام و مهارت هاي زندگي، نگاه زنداني را به زندگي خود و جامعه عوض کنيم.

رئيس سازمان زندان ها در خصوص تعداد زندانيان خارجي نيز گفت: حدود هفت هزار زنداني خارجي بيشتر از کشورهاي همسايه بويژه افغانستان هستند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات