تبلیغات

رئيس سازمان بهزيستي: سالانه 40 هزار نوزاد معلول در کشور متولد مي‌شوند

فارس/ رئيس سازمان بهزيستي کشور با تأکيد بر انجام به موقع مشاوره‌هاي ژنتيکي گفت: در تلاش هستيم که اينگونه مشاوره‌ها را در پيش از ازدواج اجباري کنيم چرا که سالانه بين 30 تا 40 هزار کودک معلول در کشور متولد مي‌شوند.

انوشيروان محسني بندپي در سمينار کشوري مشاوره ژنتيک و پيشگيري از معلوليت‌ها که صبح امروز در مجموعه فرهنگي ورزشي تلاش برگزار شد، اظهار داشت: سلامت نعمتي است خدادادي و از زماني که بشر به آن پي برده است تمام تلاش خود را براي حفظ و ارتقاء آن انجام داده است.

وي تصريح کرد: پس از پيروزي انقلاب اسلامي و با تلاش همه دست‌اندرکاران و مسئولان شاهد ارتقاء بهداشت فردي در کشور بوديم و به همين جهت شاهد افزايش اميد به زندگي، افزايش مرگ و مير مادران باردار و کودکان زير يکسال بوده‌ايم ولي عليرغم تمام اين فعاليت‌ها همچنان مردم از يکسري بيماري‌ها رنج مي‌برند که هنوز نتوانسته‌ايم به اين بيماري‌ها خوب بپردازيم.

محسني بندپي تصريح کرد: يکي از عوامل مهم بر هم زدن سلامتي، بيماري‌هاي ژنتيکي است و بايد بتوان با آموزش و پيشگيري از بروز اينگونه بيماري‌ها در جامعه جلوگيري کرد.

رئيس سازمان بهزيستي کشور ادامه داد: يکي از عوامل معلوليت‌ها، تصادفات جاده‌اي است که کشور ما جزء کشورهاي رتبه بالا در اين مجموعه محسوب مي‌شود و اين به دليل عدم استاندارد نبودن خودروها، نصب وسايل ايمني و تجهيزاتي و همچنين عدم استاندارد نبودن جاده‌ها است.

وي گفت: بالغ بر 50 درصد از معلوليت‌‌ها ناشي از عوامل ژنتيکي است و اين در حالي است که 30 الي 40 هزار نفر در سال در کشور ما به دليل عدم آگاهي از بيماري‌ها معلول به دنيا مي‌آيند که اين رقم کمي نيست.

رئيس سازمان بهزيستي کشور با اشاره به حضور معلولان در خانواده و جامعه خاطر نشان کرد: حضور اين افراد در خانواده مشکلاتي را براي ساير اعضا به خانواده به وجود مي‌آورد که اميدواريم با اطلاع‌رساني دقيق و انجام مشاوره‌هاي ژنتيک در آينده ميزان معلوليت در جامعه کاهش پيدا کند.

محسني بندپي در ادامه اين مراسم با اشاره به پيشرفت‌هاي جمهوري اسلامي ايران در شناسايي بيماري‌هاي ژنتيک خاطر نشان کرد: به همت متخصصين و تلاش‌هاي صورت گرفته در اين زمينه پيشرفت‌هايي را داشته‌ايم چرا که در گذشته براي تشخيص بيماري‌هاي ژنتيک مي‌بايستي به ساير کشورها مراجعه مي‌کرديم که خوشبختانه امروزه در اين زمينه با موفقيت‌هايي روبه‌رو هستيم.

رئيس سازمان بهزيستي کشور اظهار داشت:‌ بهزيستي به عنوان سازمان متولي ارائه خدمات به معلولان تلاش مي‌کند تا با اقدامات به موقع و ارائه خدمات مشاوره‌اي از ميزان معلوليت در جامعه بکاهد.

وي افزود: از سال 76 سازمان بهزيستي کشور در حوزه پيشگيري از معلوليت‌ها گام‌هايي را برداشته است و در اين برهه بايستي نقاط ضعف برطرف و نقاط قوت پررنگ‌تر شود.

محسني بندپي گفت:‌ يکي از استراتژي‌هاي و راهبردهاي کليدي سازمان بهزيستي کشور رويکرد علمي و فرآيندي و سيستمي به مسائل پيشگيري در حوزه سلامت اجتماعي است و در اين زمينه سازمان بهزيستي بنا دارد از ظرفيت تمام سازمان‌هاي غيردولتي در امر مشاوره استفاده کند.

رئيس سازمان بهزيستي کشور اضافه کرد: توسعه مراکز ژنتيک و حمايت از مراکز خصوصي مشاوره ژنتيک يکي از سياست‌هاي سازمان بهزيستي محسوب مي‌شود و اين در حالي است که کمتر از 10 درصد از اين مراکز دولتي است.

وي به برگزاري سمينار کشوري مشاوره ژنتيک و پيشگيري از معلوليت‌ها اشاره کرد و گفت:‌هدف اصلي از برگزاري اين همايش تغيير نگرش در جامعه و تغيير رفتار است و اميدواريم بتوانيم سطح آگاهي و دانش خانواده‌ها را در خصوص خدمات مشاوره‌اي و ژنتيک ارتقاء دهيم.

محسني بندپي اظهار اميدواري کرد: در برنامه ششم توسعه پوشش بيمه‌اي آزمايشات ژنتيکي در دستور کار قرار گيرد.

رئيس سازمان بهزيستي کشور ادامه داد: در حال حاضر هزينه‌هاي مشاوره و آزمايشات ژنتيک رقم قابل توجهي که البته سازمان بهزيستي تلاش گسترده‌اي را براي پرداخت هزينه‌هاي اينگونه آزمايشات براي خانواده‌هاي کم‌ درآمد انجام مي‌دهد.

وي ادامه داد: گسترش مراکز ژنتيک و مشاوره يکي از سياست‌هاي سازمان محسوب مي‌شود که اميدواريم در اين زمينه در سال‌هاي آتي به توفيقات خوبي دست پيدا کنيم.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات