تبلیغات

گوناگون/ ماجراي پوستر ميدان وليعصر(عج)

صراط/ از ابتدا با جنايت آغاز کردند؛ از کشتار و برده داري بوميان منطقه گرفته تا سرکوب کارگران شيکاگو، بمباران هيروشيما و گرفتن جان 220هزار انسان، قتل عام ويتنام و بيش از 1،5 ميليون کشته، حمايت از اسرائيل و بزرگترين نسل کشي تاريخ در فلسطين، طراحي کودتاي 28 مرداد و حمايت از کودتاي نوژه، حمايت از صدام، حمله مستقيم به هواپيماي مسافربري با 290 مسافر، ترور دانشمندان هسته اي، اعمال تحريم هاي ظالمانه، کشته شدن 40 هزار غير نظامي در جنگ افغانستان و بيش از يک و نيم ميليون کشته در عراق. جنايت پشت جنايت... هيچ کس از شر آمريکا در امان نيست. داستان پرچم از اين قرار است، پرچمي افراشته برخون، ظلم، جنايت و تحقير مظلومان، اين تصوير روايتگر بخشي از جنايات آمريکاست؛ تلنگري است به همه، نبايد اجازه دهيم تصوير ظلم و جنايت عادي شود، نبايد از خون مظلومان گذشت.

عکاسي صحنه پردازي شده (staged photography) يکي از شيوه‌هاي عکاسي است که تفاوت آن با عکاسي مستند، مانند تفاوت فيلم داستاني و فيلم مستند است. در اين شيوه عکاسي همه چيز از قبل کارگرداني شده و در يک قاب به تصوير کشيده مي‌شود. هيچ چيز تصادفي نيست و همه اجزاء تصوير خلق مي شود. از صحنه و نور گرفته تا لباس و محل عکاسي، همه به انتخاب عکاس طراحي مي شود. اين شيوه از عکاسي در دنيا و خصوصا در آمريکا، بسيار پر طرفدار است.

شيوه کار در اين نوع عکاسي همانند فيلم سينمايي است و در واقع تجهيزات، تدارکات، عوامل و نيروي انساني زيادي در آن به کار گرفته مي شود با اين تفاوت که قرار است همه حرفها نه در يک فيلم بلند که در يک فريم عکس زده شوند!
«برافراشتن پرچم در ايوو جيما» نام يک عکس تاريخي است که در 23 فوريه 1945 توسط جو روزنتال گرفته شده است. عکس پنج سرباز و يک پزشک جنگي شاغل در نيروي دريايي ايالات متحده آمريکا را بر فراز تپه سوريباچي در نبرد ايوو جيما طي جنگ جهاني دوم نشان مي‌دهد. نمايندگاني از نظاميان آمريکايي که اين جزيره ژاپني را اشغال کرده و پرچم آمريکا را در آن برافراشته اند!

در 19 فوريه 1945 قايقي جو روزنتال، عکاس آسوشيوتدپرس و شماري از تفنگداران آمريکا را به سمت ايووجيما مي برد. روزنتال پيش بيني مي کرد که نبرد سختي در خواهد گرفت، زيرا نبردهاي جزيره اقيانوس آرام جملگي خشونت بار بودند.

در حدود هفتاد هزار سرباز( پنجاه هزار آمريکايي و بيست و دو هزار ژاپني) در ايووجيما با هم به جنگ تن به تن پرداختند. روزنتال از اين جنگ عکس هايي گرفت که در روزنامه ها و مجلات چاپ شد.
پنج روز بعد از وارد شدن به اين جزيره، روزنتال شنيد که گروهي از تفنگداران در سوريباشي پرچمي را مي افرازند. روزنتال در سوريباشي گروه تفنگداران را ديد که پرچمي را به يک لوله شش متري وصل کرده اند. فرمانده از آنها خواسته بود که پرچم بزرگي در آنجا نصب کنند تا همه در جزيره بتوانند آن را ببينند. روزنتال نقطه اي را پيدا کرد تا از آنجا عکسي بگيرد. دوربين خود را برداشت و آن را در مقابل چشمانش قرار داد و به پرچمي که در برابر نسيم در اهتزاز بود، نگاهي انداخت و دگمه شاتر را فشرد. پرچم در همان زمان بر زمين افتاد، سه سرباز آن را نگه داشتند تا بقيه سربازان طناب يا ريسماني پيدا کنند و آن را ببندند و مهار کنند.

سه نفر از اين عده هرگز اين تصوير را نديدند، چرا که در ادامه نبرد جان باختند. سربازان پشت به دوربين دارند و چهره هاشان ناشناس است. همين امر باعث شده است به تنديس شباهت پيدا کنند.

تصوير روزنتال برنده جايزه پوليتزر شد، اداره پست از روي اين عکس تمبر پستي چاپ کرد که 137 ميليون از آن به فروش رفت. همچنين اين عکس مورد توجه بسياري از فيلمسازان، نويسندگان، تلويزيون و …. قرار گرفته است. مجسمه اي برنزي از روي اين عکس ساخته شده که هم اکنون در آرامگاه ملي آرلينگتون ويرجينيا مستقر است.

«برافراشتن پرچم در ايوو جيما ژاپن» نماد غرور ملي و پرچم افتخارات آمريکاست. اما اين افتخارات بر چه بنا شده است؟ اين سوالي بود که سعي شده با خلق اين اثر به آن پاسخ داده شود.

افراد حاضر در عکس «داستان يک پرچم» از اقوام و مليت‌هاي مختلف هستند. کساني که با نگاه به جنايات آمريکا و ايادي آن در نقاط مختلف دنيا در عکس جاي گذاري شده اند: ملت مظلوم فلسطين، کودکان فلسطيني، جمال و محمد الدوره، مرد و زن افغان و عراقي، سرخپوست، سياه پوست، سرباز ويتنامي، کودک سوري، مرد و کودک قرباني بمب شيميايي در حلبچه و حاجياني از فاجعه ي اخير منا !
اين عکس به کارگرداني سيد احسان باقري تهيه شده که با حمايت خانه طراحان انقلاب اسلامي در ضلع شمال غربي ميدان وليعصر(عج) رونمايي شد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات