تبلیغات

با دو وصف بهشتي شويد!

جام نيوز/ مردم دو قسم هستند يک عده حرف انبيا را گوش مي‌دهند و يک عده حرف شيطان را : «الَّذِينَ کَفَرُوا لَهُمْ عَذَابٌ شَدِيدٌ وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَهُم مَّغْفِرَةٌ وَأَجْرٌ کَبِيرٌ» (سوره فاط ،آيه ۷) ؛
ذات اقدس الهي فرمود: براي جهنم رفتن يک وصف لازم است و آن گناه است ولي براي بهشت رفتن يک وصف کافي نيست بلکه دو وصف لازم است يکي حُسن فعلي و ديگري هم حُسن فاعلي، يعني هم ايمان و هم عمل صالح.
لذا فرمود: «أَفَمَن زُيِّنَ لَهُ سُوءُ عَمَلِهِ فَرَآهُ حَسَناً....» (سوره فاطر آيه ۸) ؛ آنها که فريب دنيا را خوردند يا شيطان با ابزار دنيا آنها را فريب داد و زشت را زيبا و حق را باطل نشان داد آيا اين مثل کسي است که حق را مي‌بيند و بهشتي است؟!

اما منظور از اين دو چيست ؟
هر جاندارى براى خود دلبستگى‏هايى دارد. انسان نيز غير از دلبستگى‏هاى مادى به پاره‏اى از معنويات مانند، معرفت و زيبايى و... دلبستگى دارد. ايمان نيز نوعى حالت دلبستگى واپسين است که تمام دعاوى ديگر را تحت شعاع قرار مى‏دهد.
قلمرو ايمان براى هر انسان حريم مقدسى است؛ يعنى دلبستگى واپسين انسان در نهايت به امر قدسى تبديل مى‏گردد و آن گاه است که عنصر شجاعت و جسارت و عشق از آن زاييده مى‏شود.
متعلق ايمان هميشه امر معينى است. لذا شخص مومن بايد به آن معرفت داشته باشد.(پل تيليخ، پويايى ايمان، ترجمه، حسين نوروزى، ص ۱۶، ۱۷)
آنچه که انسان را در مسير «قرب الى الله» به پيش مى‌برد و روح او را به خدا نزديک مى‌گرداند «عمل صالح» است. عمل صالح عملى است که «رضايت خداوند» در آن است. «عمل صالح» در اصطلاح قرآن به عملى گفته مى‌شود که هم نفسِ عملْ خوب و شايسته است و هم اين که فرد آن را به قصد تقرب به خدا و جلب رضايت الهى انجام مى‌دهد.
اين عمل در فرهنگ اسلامى و قرآنى «عبادت» نام دارد. در اين اصطلاح، عبادت فقط به نماز و روزه و حج و نظاير آنها گفته نمى‌شود، بلکه هر عملى که ذاتاً کارى نيک و شايسته باشد و علاوه بر آن، به قصد جلب رضايت الهى انجام گيرد، عبادت خواهد بود.
«ايمان» و «عمل صالح» از جمله چيزهايى هستند که خداى متعال آنها را از ما مطالبه کرده و شرط رسيدن به کمال و سعادت بشر دانسته است. اين دو مفهوم در قرآن کريم در بسيارى از موارد در کنار هم ذکر شده‌اند و بر تلازم آنها با يکديگر تأکيد گرديده است. نمونه‌اى از اين آيات را با هم مرور مى‌کنيم:
ـ «وَ بَشِّرِ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنّات تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهار» ؛(سوره بقره ،آيه ۲۵) و کسانى را که ايمان آورده‌اند و کارهاى شايسته انجام داده‌اند، مژده ده که ايشان را باغ‌هايى خواهد بود که از زير[درختان] آنها جوى‌ها روان است.

ـ «الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ طُوبى لَهُمْ وَ حُسْنُ مَآب» ؛(سوره رعد آيه ۲۹) کسانى که ايمان آورده و کارهاى شايسته کرده‌اند، خوشا به حالشان، و خوش سرانجامى دارند.

ـ «فَمَنْ يَعْمَلْ مِنَ الصّالِحاتِ وَ هُوَ مُوْمِنٌ فَلا کُفْرانَ لِسَعْيِه» ؛(سوره انبياءآيه ۹۴) پس هر که کارهاى شايسته انجام دهد و مومن [هم ]باشد، براى تلاش او نا سپاسى نخواهد شد.

ايمان و عمل صالح ارتباط متقابلي با يکديگر دارند. در آيات بسياري از قرآن کريم به عمل صالح نيز بعد از ايمان اشاره شده است. مقارنت ايمان و عمل صالح بيانگرارتباط بين آنهاست.
اين دو درحقيقت مانند دو کفه ترازويي هستند که سنجش بدون يکي از آن دو ممکن نيست و ايمان بدون عمل صالح، سودي نخواهد داشت. اگر کسي بدون آنکه به برنامه هاي اسلام عمل کند، ادعاي ايمان داشته باشد، ايمانش صوري و ادعايي است و هيچ سودي به حال او نخواهد داشت.
پس اگر کسي بهشت مي خواهد بايد يادش باشد که هم نيّتش را بايد درست کند هم عملش را ، و آنهايي که طبق يک فتواي من درآوردي مي گويند همين که دل پاک باشد کافي است حواسشان باشد ، که خداوند متعال مي فرمايد :«... إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ...» (سوره عصر آيه ۳) ؛ ..مگر آنها که ايمان آوردند و کارهاي شايسته کردند.
اگر قرار بود هر کدام به تنهايي کافي باشد خود خداوند حکيم بنا را بر آن مي نهاد ولي صريحا مي فرمايد بندگي کردن و بهشت رفتن و به کمال رسيدن شرط دارد ، قانون دارد اگر کسي طالب است بايد هم تفکر و عقيده اش را درست بکند هم عملش را.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات