تبلیغات

روانشناسي/ تکنيک هاي موثر براي به آرامش رسيدن

بيست ستون/ آيا شما هم از جمله افرادي هستيد که سر خود داروي آرام بخش مصرف مي کنيد ؟ به احتمال زياد در ميان دوستان و اقوام تان افرادي هستند که به جاي اين که بدون دارو به آرامش برسند ، بدون تجويز پزشک از داروهاي آرام بخش استفاده مي کنند .
البته اين فاجعه نه تنها در کشور ما بلکه در تمام کشورها ديده مي شود . براساس آمار موسسه ملي سو استفاده از دارو در سال 2010 تقريبا 16 ميليون شهروند آمريکايي به صورت خودسرانه دارو مصرف کرده اند که يکي از آن ها داروهاي بنزوديازپيني است که براي رسيدن به آرامش مصرف مي شود .
البته براي رسيدن به آرامش راههاي ديگري بدون استفاده از دارو وجود دارد که کيفيت زندگي را بهبود مي دهد ، نشانه هاي استرس و افسردگي را کاهش مي دهد و باعث مي شود با مشکلات عاطفي و سلامتي مقابله کنيم .
استفاده و به کار گيري تکنيک هاي آرامش بخش از استفاده دارو بهتر است . زيرا تکنيک هاي آرامش باعث کاهش استرس مي شود . زيرا اين تکنيک ها:
احساسات منفي شخص چون عصبانيت و گيجي را کاهش مي دهد.
تمرکز را بالا مي برد.
جريان خون را بهتر به عضلات مي رساند.
ضربان قلب و تنفس را آرام مي کند.
حواس تان از مشکلات پرت مي کند.
تنش و ناراحتي را کاهش مي دهد.

آرامش يا تصوير سازي ذهني اين تکنيک از تصاوير بصري و آگاهي بدني استفاده مي کند . در اين تکنيک متصور شويد در جايي آرام مانند يک باغ نشسته ايد و مدام کلمات و جملات آرام بخش را با خود تکرار مي کنيد . با اين کار ضربان قلب و تنفس تان آرام مي شود . يا تصور کنيد در کنار ساحل قدم مي زنيد و آفتاب به پوست تان مي تابد به اين صورت مي توانيد صداي امواج را بشنويد و شن هايي که به پايتان مي چسبد را حس کنيد.

تکنيک آرامش جلو رونده
اين تکنيک بيشتر روي عضله ها تمرکز مي کند . روي سطحي هموار دراز بکشيد و به مدت 5 ثانيه ماهيچه هايتان را فشرده کنيد . سپب به مدت 30 ثانيه آنها را رها کنيد . مي توانيد اين تمرين را براي تمام عضلات بدن تان از سر تا نوک انگشت تان پا انجام دهيد .

تکنيک موثر ورزش
بايد در طي روز حتما ورزش کنيد . حتي پياده روزي روزانه به مدت 30 تا 45 دقيقه در روز نيز باعث آرامش شما خواهد شد .

تکنيک تنفس عميق
روي صندلي راحتي بنشينيد و با چشم هاي بسته نفس عميق بکشيد . سپس عمل بازدم را انجام دهيد و اين کار را چند بار در روز تکرار کنيد .

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات