تبلیغات

ايرانسرا/ سفر به دنياي درون کاخ عالي قاپو

ايران بانو/ عالى قاپو بزرگ‌ترين کاخى است که ممکن است در يک پايتخت وجود داشته باشد.‌ اين کاخ در زمان صفويه از بهترين کاخ‌هاي دنيا به شمار مي‌رفته و‌ داراي همه مزايا و محاسن بوده و آنچه لازمه يک کاخ سلطنتى بوده در آن وجود داشته است.کاخ عالي قاپو، عمارتي است ‌برافراشته در غرب ميدان نقش جهان و روبه‌روي مسجد شيخ لطف‌الله‌ و به عنوان يکي از مهم‌ترين شاهکارها‌ي معماري اوائل قرن يازدهم هجري از شهرتي عالم‌گير برخوردار است‌. تاريخ ساخت بناي تاريخي عالي قاپو به 1054 هـ.ق باز‌مي‌گردد و باني آن شاه عباس اول است.‌

عالي قاپو دروازه مرکزي و مدخل کليه قصرهايي بود که در دوران صفويه در محدوده ميدان نقش جهان بنا شده بودند‌. اين امارت، مرکب از دو کلمه عالي و قاپو است که با هم به معناي «‌سر‌در بلند‌» يا «‌درگاه بلند‌» هستند.

بناي عالي قاپو با ارتفاعي حدود ۳۶ متر تا کف بازار، بلندترين عمارت چند طبقه تا چند دهه اخير در شهر اصفهان بوده است. اين کاخ ‌به دليل اضافات و الحاقات معماري در هر سو، نمايي متفاوت دارد، به گونه‌اي که از جلو بنا از ميدان نقش جهان ۲ طبقه از پشت ساختمان ۵ طبقه، از طرفين بنا ۳ طبقه و با احتساب طبقه همکف به عنوان اولين طبقه، در کل ۶ طبقه است.
به طور کلي عمارت عالى قاپو از دو قسمت متمايز تشکيل شده است؛ قسمت جلويى و مدخل عمارت و ساختمان اصلى کاخ.

قسمت جلويى ساختمان از ساختمان اصلى جلوتر ‌و مدخل وسيع عمارت در همين بخش واقع است. مدخل داراى تاق جناغى است و در دو طبقه طرفين آن درها و تاق‌نماهاى کوچکترى وجود دار‌د.
بالاى مدخل، ايوانى هست که از 3 جهت باز است و اتاق چوبى دارد. در زمان‌هاى گذشته به هنگام ضرورت اطراف ايوان را با پرده مى‌‌پوشانيده‏‌اند.

حوضى با لبه‌‌هاى مرمرين و فواره‌هايي در وسط ايوان قرار دارد که ‌کف آن را از مس ساخته‏‌اند. از نوشته‏ هاى جهانگردانى چون تارونيه و شاردن چنين بر‌مى‏‌آيد که در گذشته دور، ديوار انتهاى ايوان و سطوح ستون‌ها آينه کارى بوده است.

بناى اين ايوان يا به عبارت ديگر، تالار بر اساس کتاب قصص الخاقانى در سال 1053 هجرى قمرى آغاز شده در مدتى بسيار اندک به اتمام رسيده است.

مدخل به دهليزى راه مى‌‏يابد که به صورت شمالى - جنوبى ساخته شده. در پشت اين دهليز عمارت اصلى عالى قاپو قرار دارد که در آن مقابل مدخل که از آن نام برديم، قرار دارد.
اما بناى اصلى عالى قاپو از 6 طبقه تشکيل شده است. در طرفين در ورودى عمارت 6 طبقه دو سکوى سنگى وجود دارد. کتبه‌‌اى نيز در بالاى اين در قرار دارد که قسمتى از آن با گذشت زمان از بين رفته است.

کرباسى که پس از در ورودى قرار گرفته سقفى بلند به اندازه مدخل جلويى ساختمان دارد. در همين کرباس مقابل در ورودى عمارت اصلى درى ديگر با دو سکو در طرفين هست که کرباس را به حياط پشت ارتباط مى ‏دهد.

بالاى اين در، پنجره‏اى مشبک قرار دارد که از آن نور به داخل کرباس مى ‏تابد. اتاق هاى اطراف همين کرباس در حقيقت محل ادارات دولتى بوده است.
دو راه پله مارپيچ در دو گوشه طبقه اول راه‌هاى ارتباطى را تشکيل مى‌‏دهند. بالاى طبقه اول کاخ عالي قاپو ، چهار طبقه هست که هر دو طبقه علاوه بر اتاق‌هايى که دارند، داراى تالار بزرگ هستند.

نخستين تالار عالي قاپوپ، به وسيله درى بزرگ به ايوان بخش جلويى عمارت باز مى‏‌شود. بر در و ديوار اين تالار نقوشى زيبا و رنگارنگ وجود دارد که اغلب از آثار رضا عباسى است.
طبقه ششم کاخ عالي قاپو، تالارى بزرگ دارد که تماماً گچ کارى است. اين تالار که به اتاق صوت نيز شهرت دارد، بر اساس شناخت فيزيکى صوت و انعکاس آن به نحوى ساخته شده که مثل يک استوديوى مجهز به ضبط صدا طنين‏ه‌اى اضافى صدا را از بين مى ‏برده ‌و اصوات را ‌صاف به تمام قسمت‌هاى تالار مي‌رسانده است. ديوارهاى اتاق‌هاى اطراف نيز با نقاشي‌هاى زيبا تزيين شده‌‏اند.

آنچه عالي قاپو را در عدد آثار باشکوه و بسيار نفيس قرار داده، علاوه بر مينياتورهاي رضا عباسي، گچبري هاي آخرين طبقه است که به "اتاق موسيقي" يا "اتاق صوت" نيز معروف است. در اين قسمت از کاخ، شکل انواع جام و صراحي در ديوار تعبيه شده که ساختن و پرداختن اين اشکال به غير از نمايش زيبايي، خلاقيت و ابتکار هنرمندان گچکار، براي اين بوده که انعکاسات حاصل از نغمه هاي نوازندگان و اساتيد موسيقي، به وسيله اين اشکال گرفته شده و صداها طبيعي و بدون انعکاس به گوش برسند.

به طورکلي بناي عالي قاپو به عنوان يک بناي تشريفاتي خوش ساخت و زيبا دستاورد ديگري از هنر معماري دوران صفويه است.

با آنکه بعد از دوره صفويه به تزئينات بناها خسارات جبران ناپذيري وارد شده، هنوز شاهکارهايي از گچ‌بري‌ها و نقاشي‌هاي عهد صفويه را در بر دارد و بازديد‌کنندگان را به تحسين وا‌مي‌دارد.
مينياتورهاي هنرمندانه رضا عباسي، نقاش معروف عهد شاه عباس، نقاشي‌هاي گل و بوته، شاخ و برگ، اشکال وحوش و طيور و گچبري‌هاي زيباي آن به شکل انواع جام و صراحي در تاق‌ها و ديوارها تعبيه شده است و شاه صفوي و مهمانان او، از تالار همين عمارت مناظر بازي چوگان، چراغاني، آتش بازي‌ها و نمايش‌هاي ميداني را تماشا مي‌کردند.

عالى قاپو بزرگترين کاخى است که ممکن است در يک پايتخت وجود داشته باشد. پس مي‌توان گفت ‌اين کاخ در زمان صفويه از بهترين کاخ‌هاي دنيا به شمار مي‌رفته و از اين روي، داراي همه مزايا و محاسن بوده و آنچه لازمه يک کاخ سلطنتى بوده در آن وجود داشته است.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات