تبلیغات

سرو دو هزار ساله باشت کهگيلويه و بويراحمد نيازمند صيانت است

  X  

تاریخ خبر : سه‌شنبه 1394.08.12 - 11:21

سرو دو هزار ساله باشت کهگيلويه و بويراحمد نيازمند صيانت است

ايرنا/ رحيم خردمند روز دوشنبه با اشاره به عمر دو هزار و 770 سالي اين درخت که آن را به يکي از شاهکارهاي طبيعت تبديل کرده است ،افزود: حصارکشي و تعيين حريم محوطه اين درخت براي بقا و حفظ در برابر رويدادهاي طبيعي مانند باد و ريزش کوه با توجه به بالا رفتن سن آن و عوامل تخريب انساني ضروري است.
وي بيان کرد: يک ميليارد ريال اعتبار براي حصارکشي و تعيين حريم درخت کهنسال باشت و محوطه تاريخي اطراف آن نياز است.
وي قطع درخت يا آسيب رساندن به آن به دليل ناآگاهي برخي افراد يا حفاري ها را از تهديدهاي اين اثر طبيعي منحصر به فرد دانست و گفت: حصارکشي اطراف درخت کهنسال باشت زمينه معرفي هرچه بيشتر آن را نيز فراهم مي کند.
خردمند با يادآوري کمبود نيروي انساني در اداره ميراث فرهنگي باشت ابراز کرد: صيانت از آثار ميراث فرهنگي اين شهرستان با مشارکت انجمن هاي ميراث فرهنگي انجام مي شود.
وي به وجود آثار تاريخي و باستاني شامل آتشکده کوه لار و گورستان به جا مانده از ايران باستان در کنار درخت کهنسال اين شهرستان اشاره کرد افزود:حفاظت و توجه به مجموعه اين آثار مي تواند آن را به جاذبه اي گردشگري پررونق تبديل کند.
وي ادامه داد:صيانت از درخت کهنسال باشت که يکي از دو اثر طبيعي ثبت ملي شده استان کهگيلويه و بويراحمد است مي تواند بقاي آن را براي نسل هاي آينده تضمين کند.
خردمند ابراز کرد: اين درخت که 40 متر طول و هفت متر عرض دارد و پس از کاوش هاي باستان شناسي متخصصان و نمونه برداري آن در دانشگاه منابع طبيعي تهران به عنوان يکي از نادرترين و کهن ترين آثار طبيعي کشور معرفي شد.
وي اظهار کرد: اين درخت سال 90 در فهرست ميراث طبيعي کشور به ثبت ملي رسيده است.
خردمند با اشاره به اين که تاکنون هشت اثر تاريخي باشت تعيين حريم شده است، ابراز کرد: تعيين حريم باعث جلوگيري از ساخت و سازهاي غيرمجاز در عرصه هاي ارزشمند و فراهم شدن شرايط مطلوب تر يادگاران ايران باستان است.
وي تصريح کرد: 60 اثر تاريخي در اين شهرستان تاکنون در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
خردمند از شناسايي 30 اثر تاريخي ديگر براي ثبت ملي در اين شهرستان خبر داد.
خردمند عنوان کرد: قشرهاي مختلف مردم مي توانند با گزارش هرگونه اقدام منفي شامل تخريب، تصرف، تجاوز، ساخت و ساز، حفاري غيرمجاز و يا قاچاق اشياي تاريخي به مسئولان اداره ميراث فرهنگي اين شهرستان نسبت به حفظ مواريث فرهنگي و تاريخي منطقه سهيم باشند.
چندي پيش يک درخت 400 ساله بلوط در شهرستان باشت از سوي يک متخلف قطع شد.
سالانه صدها نفر براي بازديد از مجموعه آثار تاريخي و طبيعي لار و درخت کهنسال به اين منطقه سفر مي کنند.
شهرستان باشت با وسعت بيش از دو هزار و 900 کيلومتر در جنوب شرقي کهگيلويه و بويراحمد داراي 115 روستا، يک شهر، دو بخش 14 هزار نفر جمعيت روستايي و 21 هزار نفر جمعيت است.
شهرستان باشت در 110 کيلومتري ياسوج مرکز کهگيلويه و بويراحمد قرار داد.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات