تبلیغات

ميراث/ موزه بانک ملي ايران

بانک ملي ايران/ در سال 1291 شمسي به هزينه جعفر قلي خان بختياري (سردار اسعد سوم) ، در ضلع شمال غربي ميدان توپخانه در کوچه باغ ايلخاني که بعد ها خيابان علاء الدوله نام گرفت يکي از زيباترين خانه هاي مسکوني ساخته شد . کوچه باغ ايلخاني با کف سنگ فرش و کناره هاي درخت کاري شده محل سکونت بسياري از درباريان قاجار و سفراي خارجي بود.
بعد از تغييراتي که در اجراي طرح توسعه شهري مبتني بر استقرار نظام مدني که بين سالهاي 1299 تا 1320 شکل گرفت خيابان علاء الدوله به خيابان فردوسي نام گذاري شد . اين بنا بسيار زيبا و دل انگيز و نموداري از ذوق و هنر معماري اواخر دوره قاجاريه است و در سالهاي اخير توسط سازمان ميراث فرهنگي کشور مرمت گرديده و به عنوان يک اثر ملي به ثبت رسيده است.
طي ساخت و سازهاي که در سال 1307 در خيابان فردوسي انجام گرفت ، بناي صندوق پس انداز ملي و ديگر بناهاي ادارات مرکزي بانک ملي ساخته شد. بناي مذکور که در داخل مجموعه مذکور وافع شده بود توسط بانک ملي ايران خريداري و مورد استفاده هاي گوناگون قرار گرفت. از آن جمله است : دايره فلاحت و کشاورزي- باشگاه ورزشي ، محل پذيرايي از ميهمانان ، کتابخانه و ... تا اينکه بانک ملي بر آن شد با به نمايش گذاشتن پيشکش ها و هداياي نفيسي که به مناسبت پنجاهمين سال تاسيس بانک ملي ايران در بيستم شهريور ماه 1357 از بانک هاي سراسر جهان به بانک ملي ايران فرستاده شده است اين بنا را به نام "موزه بانک ملي ايران" جاودانه سازد.

جهت بازديد مجازي از موزه بانک ملي ايران  کليک نماييد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات