تبلیغات

«ماسوله» از مهمترين سايت‌هاي ايرانگردي خاورميانه است

ايسنا/ ‌‌مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان گفت: شهرک تاريخي ماسوله داراي جلوه‌هاي خاص طبيعي است و يکي از مهمترين سايت‌هاي ايرانگردي و جهانگردي در استان و حتي در ميان کشورهاي خاورميانه به شمار مي‌آيد.
رضا عليزاده در همايش ظرفيت‌سازي در مديريت پايگاه‌هاي ميراث فرهنگي کشور‌ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منطقه گيلان، اظهار کرد: اين همايش از سوي کميسيون منطقه‌اي يونسکو و معاونت ميراث فرهنگي کشور، از هشتم آبان ماه و به ميزباني گيلان‌ در شهرک تاريخي ماسوله آغاز شده و تا دهم آبان ماه سال‌جاري ادامه دارد.

وي اضافه کرد: در اين همايش روش‌هاي مواجهه با موانع ثبت جهاني بافت‌هاي تاريخي مورد بررسي قرار مي‌گيرد و استادان متخصص در اين حوزه، درس گفتارهاي تخصصي در ارتباط با موضوع ياد شده را ارايه خواهند داد.
عليزاده، مديران حاضر در اين همايش را در زمره بهترين مديران سايت‌هاي تاريخي کشور خواند که مجموعه‌هاي تاريخي تحت مديريت‌شان در فهرست موقت ميراث جهاني قرار گرفته‌اند و در صورت رفع موانع، امکان قرارگيري در فهرست ميراث جهاني را دارند.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان با بيان اينکه ماسوله در اين ميان جايگاه منحصر به فردي را داراست و منظر فرهنگي اين شهرک تاريخي از نامزدهاي اصلي جمهوري اسلامي ايران براي قرارگيري در فهرست ميراث جهاني است، خاطرنشان کرد: اين شهرک داراي جلوه‌هاي خاص طبيعي است که با توجه به ويژگي‌هاي تاريخي، جغرافياي ظاهري و اقليم خزري توأم با کوهستاني، يکي از مهمترين سايت‌هاي ايرانگردي و جهانگردي در استان و حتي در ميان کشورهاي خاورميانه به شمار مي‌آيد.

شهرک تاريخي ماسوله در 25 کيلومتري جنوب غربي شهرستان فومن و در 62 کيلومتري غرب مرکز استان گيلان واقع است و با داشتن 350 خانه تاريخي با قدمتي 800 تا هزار ساله، در سال 1354 با شماره 1090 در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است.
استر کيش لاروش، رئيس منطقه‌اي يونسکو و محمدحسن طالبيان، معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ايران، از ميهمانان ويژه همايش ظرفيت‌سازي در مديريت پايگاه‌هاي ميراث فرهنگي در ماسوله بوده‌اند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات