تبلیغات

ايرانسرا/ بازار قديمي «اراک»، تلفيقي از معماري سنتي و مدرن

  X  
  

تاریخ خبر : یکشنبه 1394.08.10 - 17:08

ايرانسرا/ بازار قديمي «اراک»، تلفيقي از معماري سنتي و مدرن

ويکي پديا/ بازار اراک که تلفيقي از معماري سنتي و مدرن است، در مرکز شهر اراک قرار دارد و با ۲ ورودى شمالى و جنوبى و ۸ گذر شرقى و غربى به محيط پيرامون خود متصل است
اين بازار تاريخي که حدود ۱۴ هکتار مساحت دارد، بيش از ۲ قرن پيش همزمان با شکل‌گيرى شهر سلطان آباد (اراک کنونى) از سوى يوسف خان گرجى در دوران فتحعلى شاه قاجار ساخته شد.
معمارى اين بازار برگرفته از سبک معمارى دوره قاجار و داراى طاق‌هاى گنبدى شکل آجرنماست که به صورت ضربدرى ساخته شده است. بازار اراک از مصالحي چون سنگ، آجر و چوب که با استفاده از ملات گچ، خاک، آهک و نيز صفحاتى که از ورق‌هاى منجمد شده سرب و مس به هم متصل شده‌اند، ساخته شده است. اين بازار با داشتن امکانات رفاهى، مسجد، حمام، مدرسه، آب انبار و شبکه فاضلاب در برخى محل‌ها از پيشرفته‌ترين اصول معمارى و شهرسازى زمان قاجار بهره‌مند شده است. بازار اراک داراي ۵۰۰ باب مغازه، ۲۰ سراچه و تيمچه، مسجد، حمام، آب انبار، مدرسه تاريخى سپهدارى (حوزه علميه امام خمينى(ره)) است. از نماى پشت بام، گنبدهاى ممتد در ۲ رديف شمالى – جنوبى و غربى – شرقى قابل مشاهده است. گنبد چهارسوق بلندترين و عظيم‌ترين گنبد اين بام است. در مرکز هر گنبد دريچه‌اى تعبيه شده که کار نورپردازى و تهويه هواى هر سرا را انجام مى‌دهد. بهره گيرى از شيوه هاى خاص معمارى موجب شده که در فضاى اين بازار در زمستان هواي گرم و در تابستان هوايى خنک و مطبوع جريان يابد. زيباترين و مهم‌ترين سراى بازار اراک که همچنان ساختار اوليه خود را دارد، سراى کاشانى است که به بازار فرش اختصاص يافته است. سراى مهر نيز به بازارچه صنايع دستى اختصاص دارد. در کنار بازار مسجد و مدرسه سپهدار، يکى از زيبا ترين مساجد اراک قرار دارد. بازار اراک در سال ۱۳۵۵ و با شماره ۱۲۸۵ در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيد.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات