تبلیغات

بلندترين آسمان خراش دنيا کجاست؟

چيدانه/ شهر دبي پر است از چيزهاي عجيب و پروژه‌هاي عظيم. بزرگ‌ترين جزيره ي ساخته ي انسان، ساختمان‌هاي دوار و هتل هفت ستاره، حالا نوبت رسيده به بلندترين برج جهان. سرزمين دبي شايد هيچ وقت تصورش را نمي کرد که روزي مجموعه اي از بهترين هاي معماري و سازه اي را در خود جاي دهد و اينگونه در صدر دنيا بدرخشد. امروز با چيدانه همراه باشد تا درباره ي يکي از شاهکارهاي اجرا شده در دوبي که لقب بلندترين آسمان خراش دنيا را از آن خود کرده، بيشتر بدانيم.
مشخصات کلي برج دبي (برج خليفه)
سرپرست طراحان: آدريان اسميت
مشاور معماري: شرکت اسکيدمور، اوينگز و مريل (SOM)
تعداد طبقات: ۱۶۲ طبقه
ارتفاع: ۸۲۸ متر
سطح زيربنا: ۴۶۴۵۰۰ مترمربع
سطح نما: ۱۴۰۰۰ مترمربع
تعداد فضاي پارکينگ: ۳۰۰۰
مصالح سازه: بتن مسلح و فولاد
مصالح نما: آلومينيوم و شيشه
کاربري هاي برج دبي (برج خليفه)
هتل: از طبقه ي اول تا طبقه ي ۳۷
فضاي مسکوني: از طبقه ي ۳۸ تا طبقه ي ۱۰۸، فضاي مسکوني داراي بيش از ۷۰۰ آپارتمان مجلل و لوکس است.
فضاي اداري: طبقه ي ۱۰۹ به بالا
تعدادي از رکورد هاي برج دبي (برج خليفه)
بلندترين برج جهان
بلندترين سازه جهان که بدون کمک کابل و يا وسيله ديگري سرپاست
دارا بودن بيشترين طبقات
دارا بودن بيشترين مساحت طبقات بين ساختمان‌هاي جهان
بزرگترين بالکن براي تماشاي نماي بيرون برج
دارا بودن آسانسور با بيشترين مسافت طي شده
دارا بودن بلندترين آسانسور باربري جهان
ساخت برج خليفه در سال ۲۰۰۴ شروع شد و در ۴ ژانويه ۲۰۱۰ بهره‌برداري شد. در مراسم افتتاحيه ي برج دبي در ابتداي سال ۲۰۱۰ نام آن به برج خليفه تغيير داده شد.
طراحي برج خليفه توسط آدريان اسميت و شرکت SOM آمريکا و با الهام از معماري اسلامي و طبيعت صحرا انجام شده‌است. شرکت SOM يکي از بزرگ ترين شرکت هاي معماري و مهندسي در جهان است. تخصص اوليه ي اين شرکت در طراحي و اجراي ساختمان هاي تجاري بلندمرتبه است.
چيدانه پيش از اين درباره ي برج هاي دوقلوي پتروناس، آسمان خراشي ديدني در مالزي که آن ها نيز برگرفته از معماري اسلامي هستند، با شما سخن گفته است.
برج دبي با ارتفاع ۸۲۸ متر به عنوان بلندترين آسمان خراش جهان شناخته مي شود. اين برج در ابتداي خيابان شيخ زائد در مرکز شهر دبي قرار دارد. طرح برج از هندسه ي يک گل صحرايي که در منطقه ي جنوب آسيا مي رويد، اقتباس و فرم حلزوني آن از معماري اسلامي الهام گرفته شده است. فرم اين برج در جهت عمود موجب حداکثر مقاومت آن در برابر گردبادهاي احتمالي مي شود و در به حداقل رساندن تغيير مکان حاصل از نيروي باد مؤثر است.
چقدر با برج ايفل، محبوب ترين سازه فولادي جهان آشنا هستيد؟ آيا مي خواهيد درباره ي جزييات آن بيشتر بدانيد؟ با چيدانه همراه باشد.
برج ترکيبي است از سه بخش که پيرامون يک هسته ي مرکزي قرار مي گيرند و با عقب نشستن هريک از بخش ها در ارتفاع با يک الگوي مارپيچي از حجم برج کاسته مي شود. پلان Y شکل طبقات، تماشاي چشم انداز زيباي خليج فارس را در بالاترين حد ممکن مقدور مي سازد. طرح Y شکل اين مناره‌هاي مارپيچ ايده‌آل‌ترين حالت براي طراحي برج‌هاي مسکوني و هتل هاست، زيرا چنين شکلي به معماران اين امکان را مي‌دهد که حداکثر نماي خارجي و همين‌طور بيشترين نور طبيعي را در داخل ساختمان داشته باشند.
فضاهاي داخلي آن شامل هتل ۶ ستاره، بيش از ۷۰۰ آپارتمان لوکس، کتابخانه در ارتفاع ۴۴۲ متري، فضاهاي ورزشي در حدود ۴۰۰۰ متر مربع و استخرها مي شود. اين ساختمان داراي ۵۶ آسانسور است که تعدادي از آن ها سريع ترين آسانسور هاي جهان به شمار مي روند.
هتل اين برج با ۱۶۰ اتاق با نام طراح مد ايتاليايي جورجيو آرماني در طبقات پاييني برج واقع شده‌ است.
اقدامات دوستدار محيط زيست در برج دبي (برج خليفه)
هواي گرم و مرطوب دبي به همراه سيستم خنک کننده ي پيشرفته ي برج باعث مي‌شود تا حجم زيادي بخار آب و رطوبت از طريق سيستم کندانسور دستگاه‌هاي خنک کننده به مايع تبديل شود. حجم اين آب مايع در سال به ۱۵ ميليون گالن برابر با حجم ۲۰ استخر سايز المپيکي مي‌رسد و براي مصارف مختلف استفاده مي‌شود.
آبنماي برج دبي (برج خليفه)
در بيرون برج يک فواره ي ۲۱۷ ميليون دلاري قرار دارد که طراحي شرکت WET Design است و توانايي پرتاب آب به ارتفاع ۱۵۰ متري را دارد. اين فواره با داشتن ۶۶۰۰ لامپ در ۵۰ رنگ مختلف مناظري زيبا در محوطه ي بيرون برج خليفه ايجاد مي‌کند.

با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد

https://telegram.me/akharinkhabar

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات