تبلیغات

کشف ظرف بزرگ سنگي شهرستان اراک

مهر/ مدير پژوهش و باستان‌‌‌شناسي ميراث فرهنگي استان مرکزي از کشف يک ظرف سنگي بزرگ متعلق به سده پنجم تا يازدهم هجري قمري در محوطه روستاي ابراهيم‌آباد کهنه در شهرستان اراک خبر داد.
اسماعيل شراهي اظهار داشت: اين ظرف سنگي اخيرا و در عمليات کند و کاو محوطه امامزاده روستاي ابراهيم‌آباد از توابع شهرستان اراک کشف شده است.

وي تصريح کرد: اين ظرف سنگي که در حين عمليات خاکبرداري توسط لودر کشف شده متعلق به سده پنجم تا يازدهم هجري قمري بوده و نشانگر وجود کارگاه‌هاي روغن‌گيري در اين منطقه است.

مدير پژوهش و باستان‌‌‌شناسي ميراث فرهنگي استان مرکزي ادامه داد: اين ظرف شامل يک هاون سنگي و يک ظرف بزرگ است که امکان جابه‌جايي و انتقال آن وجود ندارد.

شراهي با اشاره به اينکه بر روي اين ظرف سنگي تزئينات ستاره شکلي حک شده است، گفت: تاکنون در هيچ نقطه از استان چنين ظرفي که نشان دهنده وجود کارگاه‌هاي روغن‌کشي در اين منطقه باشد، کشف نشده بود.

وي با اشاره به اينکه امکان جابجايي اين آثار قديمي وجود ندارد، خاطرنشان کرد: مقرر شده است دهياري روستاي ابراهيم‌آباد با تهيه سکويي در اطراف اين ظروف سنگي امکان بازديد علاقمندان را از اين اثر تاريخي فراهم کند.

گفتني است قنات روستاي ابراهيم آباد شهرستان اراک نيز در فهرست قنات هاي تاريخي کشور به ثبت ملي رسيده و در انتظار قرار گرفتن در فهرست قنات هاي تاريخي جهان است.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات