تبلیغات

اربعین در بازار سیاه/ قیمت های سرگردان پروازهای فوق العاده عتبات عالیات

آژانس های هواپیمایی با نزدیک شدن به اربعین حسینی با فروش بلیت پروازهای عتبات عالیات به قیمتی بالاتر از قیمت مصوب اعلام شده از سوی سازمان هواپیمایی کشور باز هم به تخلفات خود ادامه می دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در حالی که تنها یک روز از اعلام زمان و قیمت فروش بلیت پروازهای عتبات در اربعین امسال از سوی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نگذشته بود بازهم داستان تخلف آژانس های هواپیمایی تکرار شد.

طبق اعلام مراجع رسمی فروش بلیت این سفر معنوی از16 آبان آغاز می شود اما گویی آژانس های هواپیمایی متخلف که کم هم نیستند از مدتها پیش کیسه هایشان را برای فروش چند برابری بلیت این سفردوخته اند تا با پول مردم پرشان کنند.

داستان این تخلف اول و آخرندارد و همیشه از افزایش قیمتها شروع و به نبود نظارتها ختم می شود در همین راستا به برخی از آژانس های هواپیمایی شهر مراجعه و از قیمتها جویا شدیم که متصدیان فروش بلیت با ارائه قیمتهایی چندین برابر از آنچه مصوب شده بر این ماجرا صحه گذاشتند. 

بر اساس پیگیری های انجام شده به گفته برخی از آژانس ها نرخ فروش بلیت پرواز تهران-نجف-تهران برای این روز خاص  یک میلیون و 500 الی 600 هزار تومان اعلام شد که این رقم 500 الی 550 هزارتومان بالاتر از نرخ مصوب سازمان هواپیمایی کشور است طبق اعلام رسمی این سازمان نرخ مصوب برای این مسیر 950 هزارتومان است.

درخصوص قیمت فروش بلیت مشهد-بغداد-مشهد نیز همین ماجرا تکرار می شود به طوریکه قیمت مصوب آن از سوی سازمان هواپیمایی کشور یک میلیون و 100 هزار تومان اعلام شده اما فروش بلیت این مسیر در برخی آژانس ها 100 الی 200 هزار تومان بیشتر از نرخ مصوب است.

نکته جالب توجه این است که برخی از آژانس ها نیز از اعلام قیمت بلیت تا پایان هفته خودداری کرده و از افزایش احتمالی نرخ بلیت ها خبر داده اند.


**قیمت پروازهای خارجی نرخ مشخصی ندارد

علت ماجرای پیش آمده را از مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی به باشگاه خبرنگاران پرسیدیم که گفت:نرخ تعیین شده از سوی سازمان هواپیمایی تنها برای پروازهای فوق العاده ای است که در تاریخ 5 الی 18 آذر صورت می‌گیرد و آژانس ها موظف هستند بلیت پروازهایی که در این بازه زمانی صورت می‌گیرد را با نرخ اعلام شده به فروش برسانند.

وی افزود:در حال حاضر ابلاغیه فروش پروازهای فوق العاده به قیمت مصوب به شرکت های هواپیمایی صادر نشده و فروش بلیت ها از شنبه انجام می‌شود و در صورتیکه شرکتی از این قانون سرپیچی کند با متخلفین برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

سامانی ادامه داد:قیمت بلیت هایی که در خارج از این زمان به فروش می‌رسد به دلیل اینکه پرواز خارجی محسوب می‌شود نرخ مشخصی ندارد و قیمت ها توسط شرکت های هواپیمایی تعیین می‌شود.

با تمام این تفاسیر و با توجه به اینکه بلیت پروازهای فوق العاده بر اساس نوع پرواز و تاریخ رفت و برگشت نرخ های متفاوتی دارد اما این دلیل نمی شود که آژانس های هواپیمایی قیمت ها را بالاتر از نرخ مصوب به فروش برسانند.این اقدام برخی آژانس های هواپیمایی دهن کجی آشکار به سازمان هواپیمایی کشور محسوب می‌شود  اما نباید فراموش کنیم که نبود نظارت کافی علت العلل است و در این میان این تنها مسافران سردر گم هستند که باید برای رسیدن به این مقصدمقدس و در این روز عزیز هزینه گزافی را پرداخت کنند.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات