تبلیغات

هفته ترويج علم در ايران از 16 آبان ماه آغاز مي شود

  X  

تاریخ خبر : پنج‌شنبه 1394.08.14 - 11:21

هفته ترويج علم در ايران از 16 آبان ماه آغاز مي شود

ايرنا/ اکرم قديمي رييس انجمن ترويج علم ايران امروز (پنج شنبه ) در تشريح برنامه هاي هفته ترويج علم سال 1394 به خبرنگار علمي ايرنا گفت: هفته ترويج علم در ايران همزمان با بزرگداشت روز جهاني علم در خدمت صلح و توسعه (19 آبان ماه برابر با 10 نوامبر) برگزار مي شود که امسال براي نخستين بار، اين روز جهاني در تقويم رسمي کشور جاي گرفته است
وي افزود : تمامي برنامه هاي هفته ترويج علم ايران در محل برج ميلاد برگزار مي شود. مراسم افتتاحيه صبح روز شنبه 16 آبان با سخنراني دبير کميسيون انجمن هاي علمي کشور با موضوع نقش انجمن هاي علمي در ترويج علم برگزار مي شود و همزمان نمايشگاه دستاوردهاي سازمان ها و نهادهاي فعال در زمينه عمومي سازي علم آغاز به کار خواهد کرد.
عضو هيات علمي مرکز تحقيقات سياست علمي کشور يادآور شد: با توجه به اينکه حضور دانش آموزان در برنامه هاي اين هفته باعث آشنايي آنها با مراکز علمي و دانشگاهي مي شود و در انتخاب رشته تحصيلي و آينده شغلي آنها مؤثر خواهد بود، از سه ماه قبل با مدارس زيادي رايزني شده است تا دانش آموزان علاوه بر بازديد از نمايشگاه، به مدت دو ساعت در جريان آموزش هاي مختلف علمي قرار گيرند.
وي خاطرنشان کرد: از آنجا که شنبه 16 آبان به عنوان «روز ترويج علم و رسانه» نامگذاري شده است در نوبت بعدازظهر اين روز شاهد برگزاري ميزگرد تخصصي علم در عصر رسانه با حضور استادان علوم ارتباطات و جامعه شناسي کشور همچون دکتر مهدي محسنيان راد، دکتر محمد امين قانعي راد و دکتر حسن نمک دوست خواهيم بود و دو کارگاه آموزشي مستند علمي و اينفوگرافي نيز برگزار خواهد شد.
قديمي با بيان اينکه روز يکشنبه (17 آبان )با عنوان «روز ترويج علم و نسل آينده» نام گرفته است، گفت: در اين روز نشست تخصصي فناوري و علوم نوين با حضور استادان و کارشناسان و همچنين دو دانش آموز به عنوان نمايندگان نسل آينده کشور تدارک ديده شده است و کارگاه آموزشي حقوق خانواده به زبان ساده نيز برپا مي شود.
وي ادامه داد: سومين روز هفته ترويج علم به عنوان روز ترويج علم و تاريخ علم نام گرفته است و با توجه به نامگذاري سال 2015 به عنوان سال جهاني نور، نشست علمي تخصصي در اين زمينه برگزار مي شود . نشست هاي ديگري نيز با موضوع حقوق مؤلف و حقوق مالکيت فکري بر اساس الگوهاي دانش­محور در کتابخانه­ ها و شبکه هاي مجازي پيش بيني شده است.
رييس انجمن ترويج علم ايران به برگزاري همايش ملي فرهنگ علم و فرهنگ صلح در روز سه شنبه 19 آبان ماه اشاره کرد و گفت: اين همايش با همکاري 20 انجمن علمي کشور، کميسيون ملي يونسکو و دفتر منطقه اي يونسکو در ايران تدارک يافته است و همزمان با روز جهاني علم در خدمت صلح و توسعه با ارايه سخنراني و مقاله هاي علمي برگزار مي شود.
وي افزود: در روز چهارشنبه 20 آبان که به عنوان «روز علم و زندگي» نامگذاري شده است نيز نشست هاي تخصصي با موضوعات علم، زندگي و سلامت ، زنان و مديريت صلح و تغيير اقليم و بحران آب در ايران برگزار مي شود و ميزگردهايي درخصوص سلامت جسم، سلامت روان و تغذيه نيز برپا خواهد شد.
قديمي درباره ويژه برنامه هاي آخرين روز هفته ترويج علم در ايران نيز توضيح داد: امسال در برگزاري هفته ترويج علم به موضوع اخلاق علمي، توجه ويژه صورت گرفته و روز پنج شنبه (21 آبان ) به عنوان «روز ترويج علم و اخلاق علمي» نامگذاري شده است که در اين روز علاوه بر اجراي همايش ترويج علم و اخلاق علمي، مراسم معرفي و اعطاي جايزه به برگزيدگان شانزدهمين دوره جايزه ترويج علم ايران برگزار خواهد شد.
شرکت در برنامه هاي هفته ترويج علم ايران براي عموم رايگان است و به شرکت کنندگان گواهي حضور اهدا مي شود.
به دنبال کنفرانس جهاني علوم در سال 1999 ميلادي، سازمان فرهنگي، علمي، آموزشي ملل متحد (يونسکو) و شوراي بين المللي علوم از سال 2001(1380) ، دهم نوامبر برابر با 19 آبان ماه را به عنوان «روز جهاني علم در خدمت صلح و توسعه، » اعلام کردند.
تاکيد بر اهميت به کارگيري علوم در فرآيند توسعه کشورها و نيز کاهش شکاف ميان علم و جامعه از اهداف اين برنامه است و کوشش مي شود تا توجه مردم را به اهميت نقش علم در جهت پيشرفت جهان جلب کنند.
از ديگر اهداف روز جهاني علم، بهره مند شدن اقشار مختلف مردم بنا به تخصص و مهارت خود از برنامه هاي علمي اين روز است.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات