تبلیغات

کشف انتقال سلول‌هاي سرطاني از کرم کدو به روده انسان

  X  

تاریخ خبر : پنج‌شنبه 1394.08.14 - 13:17

کشف انتقال سلول‌هاي سرطاني از کرم کدو به روده انسان

خبرگزاري صدا و سيما/ کشف انتقال سلول‌هاي سرطاني از کرم کدو به روده فردي که اين انگل را داشت، دانشمندان را شگفت زده کرد.
خبرگزاري فرانسه از واشنگتن با بيان اين مطلب نوشت نتايج اين تحقيق در شماره روز چهارشنبه نشريه پزشکي نيواينگلند چاپ شده است.
آتيس مولن‌ّباخAtis Muehlenbachs ، پاتولوژيست مرکز کنترل و پيشگيري بيماريها در آمريکا، که در اين تحقيقات شرکت داشته است گفت:« ما از اين کشف که کرم کدويي در روده کوچک يک مرد موجب انتقال سلول‌هاي سرطاني و تشکيل تومورهاي سرطاني در بدن اين مرد شده است، غافلگير شديم».
وي اين پديده را نادر خواند گفت احتمال دارد موارد ديگري هم وجود داشته باشد به ويژه در بين کساني که به ويروس ايدز آلوده هستند و سيستم ايمني بدن آنها ضعيف است.
کرم کدو شايع‌ترين انگل در انسان‌ها است و معمولا علائمي ندارد. 75 ميليون نفر از مردم جهان اين انگل را دارند . کشورهاي در حال توسعه به ويژه کودکان بيش از همه درگير آن هستند.
اين کشف نادر مربوط به يک مرد کلمبيايي 41 ساله است که آلوده به ويروس اچ.آي.وي بود و به علت وجود تومورهاي سرطاني در شش‌ها و غدد لنفاوي در سال 2013، اندکي پس از تشخيص، درگذشت.
پژوهشگران با تجزيه و تحليل نمونه‌هاي برداشته شده از تومورهاي سرطاني وي متوجه سلول‌هاي عجيبي شبيه سلول‌هاي سرطان انساني شدند که آزمايش‌هاي اوليه نشان داد اين سلول‌ها سلولهاي سرطاني انسان نيستند و اندازه آنها يک دهم سلول‌هاي سرطاني انسان است. اين پژوهشگران در آزمايشهاي بعدي کشف کردند دي.ان.اي اين سلول‌هاي سرطاني متعلق به کرم کدو است.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات