تبلیغات

باورهاي نادرست درباره حيوانات

بيگ بنگ/ همه ما از کودکي داستان‌ها شنيده‌ايم و کارتون‌هاي زيادي ديده‌ايم که حيوانات، شخصيت‌هاي اصلي آن را تشکيل مي‌دادند. در اين داستان‌ها معمولا برخي حيوانات يک ويژگي خاص و مشابه انسان داشتند.
«جغد دانا»، «روباه مکار» يا «مار بدجنس» از جمله اين شخصيت ها بودند. اما براستي اين ويژگي ها تا چه حد واقعيت دارد؟ آيا پژوهش هاي علمي هم اين باورهاي عاميانه و ديرين را تائيد مي کند؟ در ادامه نگاهي خواهيم داشت به ۹ حيوان مختلف که به صفت خاصي معروف هستند يا ويژگي خاصي را به ذهن ما مي آورند؛ اما خواهيد ديد که واقعيت هاي علمي در مورد آنها چيست.

سگ ها موجوداتي وفادار هستند
شايد شنيده باشيد که در بسياري از موارد، سگي با فداکاري، جان صاحب خود را نجات داده يا با شادي از صاحب خود که سال ها از او دور بوده استقبال کرده باشد. با اين که نمي توان اين باور عمومي را به طور کلي رد کرد، اما شايد مفهوم وفاداري در اين حيوان با مفهومي که ميان انسان ها رايج است تفاوت داشته باشد. در واقع، برخي کارشناسان بر اين باورند که سگ ها در ازاي دريافت مکان و غذا به تعامل با انسان مي پردازند.

در سال ۲۰۱۳، گروهي از پژوهشگران مجارستاني به اين نتيجه رسيدند که واکنش سگ ها به يک ربات، همانند واکنش آنها به انسان است. در اين مطالعه، سگ ها در برابر دو انتخاب قرار داشتند. از يک سو، يک ربات با صدايي ويژه با اين جانوران صحبت مي کرد و آنها را به سمت غذايي که در گوشه اي قرار داشت هدايت مي کرد. همچنين انساني نيز در آزمايش حضور داشت که چنين رويه اي را در برابر سگ ها به انجام نمي رساند. در اين آزمايش مشخص شد که سگ ها به سمت ربات گرايش يافته و زمان بيشتري را در کنار ربات مي گذراندند و حتي به دست هاي ربات خيره مي شدند.

گربه ها از خود راضي هستند
شايد شنيده باشيد که برخي مردم، گربه را موجودي لوس، از خودراضي و غيراجتماعي مي دانند؛ اما در اين ميان، برخي کارشناسان نظر ديگري دارند. «پم جانسون بنت» يکي از کارشناساني است که در مورد رفتار گربه ها مطالعه مي کند. وي بر اين باور است که اين موجودات غيراجتماعي و از خودراضي نيستند، بلکه برخي رفتارهاي آنها به دليل تمرکز بالايي است که بر عوامل گوناگون محيطي خود دارند.
حتي مطالعه اي که در سال ۲۰۱۳ روي گربه ها انجام شده، نشان مي دهد که گربه ها پس از شنيدن صداي صاحب خود گوش خود را به سمت صدا مي چرخانند. در واقع برخلاف باور عمومي که گربه ها اهميت چنداني به انسان ها نمي دهند، اين حيوان مي تواند صداي صاحب خود را از صداهاي ناآشنا تشخيص دهد.

گاوها خنگ هستند
خيلي ها حماقت را يکي از ويژگي هاي بارز گاو مي دانند. اين حيوان معمولا بدون سروصدا و توجه زياد به اطراف معمولا به چريدن يا نشخوار کردن مي پردازد و همين امر براي ما تداعي کننده نوعي بي خيالي در وجود اين حيوان است. اما شايد گاوها آن قدرها که به نظر مي رسد، احمق نباشند. مطالعه اي نشان داده که يک گاو مي تواند به نوعي با گاوهاي ديگر دوست شود.
همچنين گاوها پس از مردن گوساله خود بشدت تحت تاثير قرار مي گيرند و رفتاري حاکي از ناراحتي از خود نشان مي دهند. پژوهشي که از سوي دانشگاه کمبريج به انجام رسيده نشان مي دهد که گاو نه فقط مي تواند نحوه باز کردن يک در براي رسيدن به پاداشي در قالب غذا را بياموزد، بلکه پس از يادگيري مهارت جديد، ضربان قلبش بالا مي رود. گفتني است انسان نيز واکنش فيزيولوژيکي مشابهي به يادگيري مهارت هاي جديد دارد.

جغدها عاقل هستند
در داستان هاي کودکانه، جغد معمولا نقش حيوان داناي جنگل را به عهده دارد؛ امروزه حتي در کارت هاي دعوت مراسم فارغ التحصيلي در بسياري از کشورهاي جهان هم از جغد به عنوان نماد دانايي استفاده مي شود. ريشه اين باور را شايد بتوان در اسطوره هاي يونان و روم باستان پيدا کرد. در اين اسطوره ها، جغد نماينده آموزش، هوش و سحر بود.
اما آيا براستي جغدها باهوشند؟ مطالعات نشان داده که برخلاف باور عمومي، جغد آنقدرها هم حيوان باهوشي نيست. چرخه خواب و بيداري جغدها بر خلاف بيشتر جانوران است. شايد همين تفاوت و نيز پرواز بي صدا و مهارت زياد آنها در شکار سبب شده که اين جانور در ذهن انسان ها به عنوان موجودي اسرارآميز و بسيار باهوش جلوه کند.

اما واقعيت آن است که با وجود توانايي هاي زياد جغدها در شکار، نسبت اندازه مغز اين حيوان در مقايسه با بدنش خيلي کمتر از بسياري از حيوانات ديگر است. همچنين برخلاف پرنده هايي مثل کلاغ، طوطي يا کبوتر که مي توان به آنها آموزش داد، جغدها چندان آموزش پذير نيستند. جالب اين است که در فرهنگ هند، جغدها نماد حماقت شناخته مي شوند. حتي واژه هندي «اوولو» که به معناي «جغد» است نوعي دشنام تلقي مي شود.

تنبل ها واقعا تنبل هستند
«تنبل» نام حيواني است که يکي از کندترين موجودات دنياست. اين حيوان در هر دقيقه بين ۱٫۸ تا ۲٫۴ متر مي پيمايد؛ اما اين کندي در حرکت به دليل صرفه جويي در انرژي صورت مي گيرد. تنبل ها بر بالاي درختان در جنگل هاي نواحي حاره اي زندگي مي کنند. بدن پوشيده از مو و حرکت آهسته آنها، محيطي امن را براي رشد انواع جلبک ها و قارچ ها فراهم مي کند.
به اين ترتيب، نوعي استتار طبيعي براي اين حيوان ايجاد مي شود. نوعي عقاب، اصلي ترين شکارچي تنبل است. اين نوع از عقاب به دليل سرعت بالا و قدرت بدني زياد مي تواند بسرعت اين حيوان را شکار کند؛ اما اين استتار طبيعي سبب مي شود که تنبل از ديد عقاب در امان بماند؛ در واقع کندي حرکت تنبل موجب امنيت و بقاي او مي شود.
برخلاف باور عمومي که تنبل ها زيادي مي خوابند، اين جانور هر روز فقط ۹٫۶ ساعت را در خواب سپري مي کند. همچنين وقتي اين جانور بي حرکت روي درختان نشسته است، سيستم گوارش او با آرامي و دقت به هضم آخرين وعده غذايي مي پردازد. جالب اينجاست که هضم غذاي مصرف شده اين حيوان (که معمولا برگ درختان است) گاهي تا ۵۰ روز طول مي کشد. در اين فرآيند، همه مواد مغذي موجود در غذاي مصرف شده جذب مي شود.

عنکبوت ها ممکن است ما را گاز بگيرند
عنکبوت براي بسياري از افراد موجودي هراس آور است. اما خوب است بدانيد که اين موجودات بندرت گاز مي گيرند و در صورت گاز گرفتن نيز خطري را متوجه ما نمي کنند. عنکبوت ها معمولاً از حشرات ريز تغذيه مي کنند. با اين که بسياري از افراد در مواجهه با عنکبوت ممکن است جيغ کشيده و فرار کنند، اما اين موجودات خطري را متوجه انسان نمي کنند. جالب اينجاست که راد راوفورد (حشره شناس نام آور) در مورد تجربه سي ساله کار خود با اين حيوانات و لمس بيش از ده ها هزار عنکبوت مي گويد که در اين مدت فقط دو بار از سوي آنها گزيده شده است.

دلفين ها هميشه شاد و خوشحال هستند
احتمالا تصاويري از بازي دلفين ها در پارک هاي آبي و شناي آنها در کنار انسان ها در استخرهاي مخصوص را ديده ايد. تصويري که در ذهن بسياري از ما وجود دارد، اين که دلفين موجودي باهوش و شاد است و علاقه زيادي به بازي کردن دارد، اما واقعيت اين است که لبخندي که در چهره دلفين ها مي بينيم، به سبب دهان خميده و ساختار ويژه فک آنهاست. دلفين ها نمي توانند اين ساختار را تغيير دهند و به همين دليل آنها را هميشه به اين شکل مي بينيم. اما آيا دلفين ها واقعا موجوداتي شاد هستند؟
آقاي ريک اوبري يکي از معروف ترين مربيان دلفين در جهان است. او پس از سال ها کار با دلفين ها به اين نتيجه رسيد که اين موجودات در اسارت، غمگين و پرتنش هستند. به همين دليل او مدت ها پيش کار خود را رها و زندگي خود را صرف اطلاع رساني در اين مورد، تلاش براي به کار نگرفتن دلفين ها در پارک هاي آبي و بازگرداندن آنها به دامان طبيعت کرده است.

خفاش ها مي خواهند به موي سر ما حمله کنند
خفاش نوعي پستاندار پرنده است که از انواع ميوه و نيز حشرات ريز تغذيه مي کند. تغذيه اين حيوان از ميوه هاي مختلف در نهايت به گردافشاني گياهان منجر مي شود. خفاش ها با شکار حشرات ريز، نقش مهمي در از بين بردن حشرات بيماري زا و آفات کشاورزي ايفا مي کنند.

يکي از باورهاي نادرستي که به ويژه در کشورهاي غربي وجود دارد اين است که خفاش ها دوست دارند روي سر انسان بنشينند. اما اين باور عاميانه از کجا سرچشمه گرفته است؟ حتما داستان دراکولا را شنيده ايد. در اين داستان، خفاش ها به عنوان موجوداتي خون آشام به تصوير کشيده شده اند. اما آيا خفاش ها واقعا خون آشام هستند؟ واقعيت اين است که فقط درصد بسيار اندکي از اين موجودات خون مي آشامند. اين نوع از خفاش ها در آمريکاي مرکزي و جنوبي زندگي مي کنند و البته نياز آنها فقط با دو قاشق غذاخوري خون در روز تامين مي شود.
براساس بررسي يکي از سازمان هاي بين المللي زيست محيطي، دليل اين که گاهي اوقات خفاش ها در اطراف انسان مي چرخند شايد اين باشد که به دنبال حشره اي هستند و مي خواهند آن را شکار کنند. از آنجا که بيشتر خفاش ها از ميوه و حشرات مختلف تغذيه مي کنند، هيچ دليلي براي نشستن روي سر انسان ندارند. خفاش ها بخوبي مي توانند مسير خود را پيدا کنند و با قوه بينايي و نيز سيستم راداري صوتي خود مي توانند اشيايي به ضخامت يک نخ ماهيگيري را شناسايي کنند. جالب اينجاست که حتي يک پژوهشگر سعي کرد خفاشي را روي موهاي سر خود بنشاند، اما خفاش از قرارگيري در آنجا خودداري کرد.

کوالا را مي توان بغل کرد
کوالا يکي از معروف ترين حيوانات استرالياست. شايد نخستين تصويري که از اين حيوان در ذهن ما تداعي مي شود، چسبيدن آن به تنه درخت است؛ گويي که يک کودک در آغوش مادر خود آرام گرفته است. اما اشتباه نکنيد، زيرا در آغوش کشيدن کوالا مي تواند شما را براي هميشه از اين کار پشيمان کند! با اين که در نگاه اول، موهاي بدن کوالا نرم به نظر مي رسد، اما در واقع اين موها بسيار زبر و خشن است. در واقع موهاي اين حيوان بيشتر از اين که شبيه موهاي بدن گربه باشد، شبيه پشم گوسفند است. اين موها بدن جانور را در برابر گرما و سرماي شديد محافظت مي کند. بدن کوالا با زندگي روي درخت سازگاري يافته است. دست و پاي اين حيوان بسيار عضلاني و قدرتمند است و پنجه هاي بلند و تيز آنها به چسبيدن حيوان روي تنه درخت و نيز خارش دادن پشم زبرش کمک مي کند.
کوالاها حيواناتي درنده و خشن نيستند. با اين حال در صورتي که احساس خطر کنند، از پنجه ها و دندان هاي تيز خود براي دفاع استفاده مي کنند. يکي از شيوه هايي که سبب مي شود کوالا احساس خطر کند اين است که بخواهيد آن را در آغوش بگيريد. شايد دوست داشته باشيد که کوالا را همانند يک نوزاد بغل کنيد، اما اين کار در نهايت به واکنشي خشن از
طرف حيوان منجر مي شود. البته برخي افراد خبره و مسئولان باغ وحش ها مي توانند بخوبي با کوالا کنار بيايند، اما در هر صورت تلاش براي در آغوش کشيدن آن براي يک فرد غير کارشناس عواقب ناخوشايندي به همراه خواهد داشت.
با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد

https://telegram.me/akharinkhabar

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات