تبلیغات

رئيس سازمان تعزيرات: روزانه هزاران کانتينر کالا بدون اسکن از بندر شهيد رجايي وارد کشور مي‌شود

تسنيم/ رئيس سازمان تعزيرات گفت: فقط در حيطه دارو در بندر شهيد رجايي در طول شبانه روز حدود شش هزار کانتينر وارد يا صادر يا از کشور ترانزيت مي شود.چيزي در حدود چند هزار کانتينر کالا اسکن نمي شود و متأسفانه وقتي اسکن نمي شود هر کالايي به کشور ورود پيدا مي کند.

جمشيدي معاون وزير دادگستري در گفتگوي ويژه خبري شبکه 2 سيما به تخلفات و جرائم حيطه پزشکي ، درمان و دارو اشاره کرد و گفت: در اين خصوص بحثهاي بسيار مهمي در کشور داريم به دليل اينکه با سلامت مردم روبرو هستيم و تخلفات در اين حيطه ظلم مضاعف به مردم است.

وي با بيان اينکه يکي از بحث‌هاي بسيار جدي ما در سازمان تعزيرات حيطه پزشکي، درمان و داروست افزود: حدود 20 ـ 30 مورد برخورد با تخلفات در اين حوزه بر عهده سازمان تعزيرات است.

رئيس سازمان تعزيرات حکومتي گفت: در ادامه به کارگروه تشکيل شده در اين حوزه اشاره کرد و گفت: در جلسه‌اي که با حضور نمايندگان کميسيون بهداشت و درمان مجلس تشکيل شد پيشنهادهاي مفصلي در حيطه کنترل قاچاق دارو و تخلفات به اصطلاح زيرميزي مطرح شد.

وي افزود: جمع بندي آن در جلسه اين بود که با کميسيون مشترک با حضور نمايندگان مجلس ، وزارت بهداشت و درمان ، سازمان تعزيرات و بخشهايي که متولي برخورد و نظارت و قانونگذاري هستند تشکيل شود.

جمشيدي با بيان اينکه اکنون برخي از قوانين مربوط به قوانين مبارزه با قاچاق ناکارآمد است گفت: برخي از قوانين اين حيطه متعلق به 60 سال پيش است.

وي در ادامه با بيان اينکه قاچاق دارو به وفور صورت مي گيرد افزود: تجهيزات پزشکي و قاچاق نيز اکنون در يکي از خيابانهاي تهران وجود دارد و به هر کدام از اين فروشگاهها که وارد شويم به راحتي اين لوازم قاچاق را مي بينيم.

معاون وزير دادگستري در ادامه به بحث نظارت و برخورد اشاره کرد و گفت: ما در سازمان تعزيرات در حيطه برخورد با شدت و قدرت پيش مي رويم اما متأسفانه در بعد نظارت مشکلي وجود دارد چرا که نظارت بر عهده دستگاههاي مختلف است اما نظارت اصلي با وزارت بهداشت به ويژه سازمان غذا و دارو است.

وي با بيان اينکه يکي از مشکلات تعدد ناظران است گفت: فقط در حيطه دارو در بندر شهيد رجايي در طول شبانه روز حدود شش هزار کانتينر وارد يا صادر يا از کشور ترانزيت مي شود. فقط يک دستگاه اسکنر در اين بندر وجود دارد که مي تواند همه کانتينر را اسکن کند که توان اسکن آن روزانه حدود 100 تا 170 مورد است.

وي ادامه داد: چيزي در حدود چند هزار کانتينر کالا اسکن نمي شود و متأسفانه وقتي اسکن نمي شود هر کالايي به کشور ورود پيدا مي کند.

رئيس سازمان تعزيرات حکومتي درباره اينکه آيا گمرک مسئول آن است گفت: بر اين حجم کالا که وارد کشور مي شود کنترل هوشمند و نظارت سيستمي صورت نمي گيرد بنا براين مي تواند منشأ بسياري از قاچاقها از جمله قاچاق دارو شود.

وي درباره اينکه تجهيز اين دستگاهها با چه کسي است افزود: گمرک مي گويد براي تجهيز به اسکنرهاي بيشتر شش تا هفت ميليارد تومان نياز است که اينها بايد از بودجه هاي سازماني و دولتي تأمين شود.

جمشيدي درباره اينکه بقيه کانتينرهاي وارده کنترل نمي شود گفت: ممکن است به صورت تصادفي اسکن شوند اما اين کفايت نمي کند بايد گمرک به سيستمهايي مجهز شود که بتواند همه کانتينرهاي وارده را اسکن کند.

وي با بيان اينکه اين واردات براي کشور بسيار سودمند و ارزشمند است گفت: وارد کنندگان ماليات و عوارض نمي پردازند به طوريکه سال گذشته فرار مالياتي چيزي در حدود هشتاد هزار ميليارد تومان بود که اين مبلغ نصف بودجه کشور است.

جمشيدي در ادامه با بيان اينکه براي برخورد با قاچاقچيان هم دولت و هم مجلس مقصر است گفت: در يکي از پرونده ها فردي 750 ميليون تومان در ماه درآمد قاچاق داشت که ما صد درصد با اينها برخورد مي کنيم اما نبايد از واقعيتها فرار کرد.

وي افزود: اينکه 20 ميليون دلار کالاي قاچاق در کشور وجود دارد نشان دهنده اين است که قوانين ما ناکارآمد است.

رئيس سازمان تعزيرات حکومتي درباره اينکه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز دو سال است که در مجلس تصويب شده است آيين نامه هاي آن چه زماني نهايي مي شود گفت: اين قانون حدود 15 آيين نامه دارد که حدود 10 آيين نامه آن نوشته شده و در واقع برخورد نيز مطابق با آن شروع شده است اما انتظار ما اين است که در بحث قاچاق جدي تر برخورد شود.

جمشيدي با بيان اينکه بهترين شيوه برخورد با قاچاق اين است که قبل از مبادي ورودي جلوي آن گرفته شود افزود: ما 167 گمرک در کشور داريم که حدود صد ميليارد تومان واردات و صادرات انجام مي شود اين در حالي است که کره جنوبي 54 گمرک با حدود هزار ميليارد دلار واردات و صادرات دارد.

وي ادامه داد: چرا بايد اين تعداد گمرک داشته باشيم که کنترل آن نيز سخت باشد؟!

رئيس سازمان تعزيرات حکومتي با بيان اينکه ما بايد در بحث قاچاق کالا در دو سه حيطه کار جدي انجام دهيم که يک حيطه نظارت است و بايد در اين خصوص تجميع صورت گيرد و بعد نظارت را به يک بخش بسپاريم.

وي افزود: بعد دوم اين است که چون قاچاق سودآور است کانونهاي ثروت و قدرت فشار مي آورند هر چند که ما در مقابل آن ايستاده ايم و مقاومت مي کنيم اما وقتي در مجموع دو درصد کشفيات داريم يعني کاري انجام نشده است و اگر براي اين دو درصد قاطع ترين برخوردها هم صورت گيرد فايده ندارد.

جمشيدي با بيان اينکه مرجع رسيدگيها بايد يک مرجع واحد باشد گفت: بايد به جاي برخورد با مغازه ها گمرک را اصلاح کنيم و نظام مالياتي را سفت بگيريم و اگر اين اصلاحات صورت گيرد مسلماً از حجم ورود کالاهاي قاچاق به کشور کاسته خواهد شد.

معاون وزير دادگستري درباره آمار داروهاي قاچاق نيز افزود: هر چند اين آمار دقيق نيست اما در لوازم آرايشي حدود يک ميليارد دلار و در دارو و سوخت نيز حدود هفت ميليارد دلار قاچاق داريم.

ميزان واردات دارويي ما 10 برابر صادرات آن است

نائب رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي گفت: ميزان واردات دارو و تجهيزات ناشي از آن 10 برابر صادرات دارو است.

عبدالرحمان رستميان در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبکه 2 سيما در بحث واردات داروهاي قاچاق کشور افزود: قاچاق معنايش اين است که زير پنج درصد باشد وقتي بيشتر از آن قاچاق مي شود نشان دهنده آن است که مشکلات مديريتي داريم و حتي ممکن است در برخي جاها فساد اداري نيز باشد و بايد اينها را از بين ببريم.

وي گفت: وقتي اين همه قاچاق صورت مي گيرد توليد آسيب مي بيند که بايد براي حل اين معضل راه حلهايي انديشيده شود و اگر نياز به تصويب و يا اصلاح قانون دارد اين کار انجام شود.

رستميان در پاسخ به اين سؤال مجري که پرسيد؛ با توجه به اينکه آخر کار مجلس است تشکيل اين کميسيون کارآيي لازم را خواهد داشت يا خير؟ گفت: پيگيريهاي ما از يکي دو سال گذشته آغاز شده است و حتي در بعد اقتصاد مقاومتي نيز ما بحث دارو و تجهيزات را مد نظر قرار داده ايم.

نايب رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس در ادامه به بحث توليدات داخل و صادرات دارويي و تجهيزات دارويي اشاره کرد و افزود: يک ميليارد و 500 ميليون دلار در اين حيطه داريم و در مقابل 150 ميليون دلار صادرات مي کنيم.

رستميان با بيان اينکه با قوانين موجود مي توانيم جلوي قاچاق دارو را بگيريم گفت: البته دولت نيز مي تواند در صورت نياز به قانون جديد لايحه اي بنويسد و ما در مجلس تصويب آنرا تسريع کنيم.

وي در ادامه به بحث تبليغات ماهواره اي اشاره کرد و افزود: ما هم اکنون درباره تبليغات ماهواره اي کالاها طرحي نوشتيم و قانوني تصويب کرديم که در کميسيون کار آن انجام شد و به صحن رفت.

رستميان با بيان اينکه بحث سلامت بايد بالاترين قوانين را داشته باشد گفت: مجلس اکنون دو طرح در اين خصوص دارد که با همکاري معاونت سازمان غذا و دارو آنرا به نتيجه رسانده ايم.

وي درباره اينکه گمرک اعلام مي کند چون پول نداريم نمي توانيم تجهيزات اسکن بخريم قابل قبول نيست اگر پول ندارند به مجلس بيايند و درخواست بودجه کنند.وقتي در کشور 20 ميليارد دلار کالاي قاچاق داريم نبايد براي خريد تجهيزات معطل پول باشيم.به ويژه که اگر واردات کالاها به صورت الکترونيکي ثبت و کنترل شود هزينه ها کمتر و نظارتها دقيقتر مي شود.

اين نماينده مجلس گفت: البته اکنون در بحث قاچاق نه تنها در حيطه واردات بلکه در حيطه صادرات نيز بحث قاچاق مطرح است و داروهاي يارانه دار از طريق دلالها و واسطه ها فروخته مي شود. مناطق آزاد نيز به جاي صادرات، محل واردات شده است.وقتي کشفيات قاچاق ما پنج درصد است اين نشان مي دهد که چقدر سودآور است.

عزم جدي براي برخورد با داروهاي قاچاق وجود دارد

مديرکل بازرسي و نظارت سازمان غذا و دارو گفت: اکنون عزم جدي در همه بخشها براي مبارزه قاچاق دارو وجود دارد.

بهروز جنت در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبکه 2 سيما درباره داروهاي قاچاق افزود: مبارزه با قاچاق کالا و ارز بايد قبل از ورود به کشور يعني در مرزها صورت گيرد و کنترل از مرز تا مصرف کننده بايد باشد و در واقع زنجيره اين اتصال را بايد قطع کنيم.

وي در ادامه با بيان اينکه تعداد بازرسان ما در حيطه برخورد با داروهاي قاچاق کافي نيست گفت: به ويژه در حيطه ستادي اين کمبود وجود دارد.

جنت با بيان اينکه اکنون توان مقابله و برخورد با قاچاق دارو وجود دارد افزود: اکنون مراحل مختلف مبارزه با داروهاي قاچاق صورت مي گيرد به ويژه که مردم در بحث دارو و مکمل هاي دارويي بايد به برچسبهاي اصالت و سلامت توجه کنند و کالايي که تأييديه وزارت بهداشت ندارد استفاده نکنند.

وي درباره نوشابه هاي نيرو زا نيز گفت: نوشابه هايي که با مجوز وزارت بهداشت، درمان وارد مي شوند مشکلي ندارند بلکه آنهايي که مجوز و برچسب اصالت و سلامت ندارند و قاچاق هستند مشکل دارند.

مديرکل بازرسي و نظارت سازمان غذا و دارو درباره جمع آوري داروهاي قاچاق نيز افزود: نظارت دستگاه هاي متعدد در اين خصوص مشکل ايجاد مي کند و بايد متناسب با حيطه اختيارات عمل کنيم.

وي در ادامه با بيان اينکه متأسفانه گاهي مکملها را با عنوان دارو تلقي مي کنند گفت: خوشبختانه دارو از ابتدا زير نظر سازمان غذا و دارو بود و نظارت کافي در اين حيطه صورت مي گيرد.

جنت با بيان اينکه زير پنج درصد قاچاق دارو داريم افزود: در مورد مکملهاي دارويي بيش از سي تا چهل درصد قاچاق صورت مي گيرد و دليل آن نيز تبليغات ماهواره اي برخي از اين مکملهاست.

وي افزود: البته اين مکملهاي دارويي به غير از بحث قاچاق، تقلبي بودنشان نيز مطرح است و 95 درصد مکملهاي دارويي که در ماهواره تبليغ مي شود و آنچه که بدست مردم مي رسد قاچاق است و پنج درصد باقيمانده نيز تاريخ گذشته است.

مديرکل بازرسي و نظارت سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: به طور کلي آن داروهايي که در نظام توزيع رسمي کشور وارد نشده است مردم بدانند که مشکل دارند و تمام داروهاي نظام توزيع رسمي برچسب اصالت و سلامت دارند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات