تبلیغات

بناي فعلي حرم حسيني را چه کسي بنياد نهاد؟

  X  

تاریخ خبر : پنج‌شنبه 1394.08.14 - 10:53

بناي فعلي حرم حسيني را چه کسي بنياد نهاد؟

قدس آنلاين/ سلطان اويس فرزند و جانشين شيخ حسن جلايري (۷۴۰- ۷۵۷ق) بود. سلاطين سلسله جلايري که توسط اويس بنيان‏گذاري شد از سال ۷۴۰تا ۸۳۶ق. در مناطقي از ايران، عراق و آسياي صغير حکومت را در دست داشتند. سلطان اويس به عنوان دومين نفر از اين سلسله در سال ۷۵۷ق. به تخت نشست. او در سال ۷۵۹ق. تبريز را که توسط خاني بيک قبچاق اشغال شده بود، تصرف و آن‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏جا را مرکز حکومت خويش قرار داد. او پس از مدتي سلاطين آل مظفر را هم تحت سلطه خود درآورد و حوزه نفوذ خود را تا خراسان پيش برد. در سال ۷۲۶ق. اميرجان يا خواجه مرجان، غلام سلطان اويس، که از طرف او حاکم بغداد بود سر به شورش برداشت. سلطان براي سرکوب او به بغداد رفت. خواجه مرجان که يارانش پراکنده شدند و در خود تاب مقاومت نديد به حرم حسيني در کربلا پناهنده شد و سلطان در شعبان ۷۶۷ق. وارد بغداد شد.
خواجه مرجان با استفاده از اموال خويش، در حرم حسيني مناره‏ اي ساخته بود که به مناره غلام شهرت يافته و مسجدي بزرگ هم در کنار آن بنا نموده و اموال خود در شهرهاي مختلف را وقف مخارج آنها کرده بود. اين اقدامات خواجه مرجان و وساطت سادات و مشايخ بغداد باعث شد که سلطان اويس از گناه خواجه گذشت و دوباره او را به حکومت بغداد منصوب کرد.
سلطان اويس علاوه بر حمايت از اقدامات خواجه مرجان، خود نيز اقدام به توسعه و تعمير بارگاه حرم حسيني نمود و در نتيجه اقدامات وي بناي فعلي حرم ايجاد گرديد که تاريخ اتمام آن سال ۷۶۷ق. است. از جزئيات اين ساخت و ساز خبري در دست نيست اما به گفته بيشتر مورخانِ تاريخِ کربلا، شالوده اصلي بناي کنوني حرم در زمان اين سلطان ساخته شده است، به گونه‏اي که تاريخ تأسيس حکومت جلايري بر سر در حرم در قسمت جنوبي حک شده بود اما در غارت ۱۲۱۶ق. توسط وهابيان تخريب شد.
سلطان اويس علاوه بر کربلا به ديگر اماکن مقدس و مساجد اهميت فراواني مي‏داد و پيوسته در ترميم اين مکان ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ها و فرستادن هدايايي براي آن‏ها کوشا بود. از جمله اين هدايا قنديل بسيار گرانبهايي بود که به کعبه فرستاد که به سبب اين کار تا مدتي نام وي در خطبه مکه ايراد مي‏شد. سلطان اويس که در زمان سلطنت او مردم در رفاه روزگار مي‏گذرانيدنددر ربيع الآخر سال ۷۷۶ق. فوت کرد و قبر او اکنون در گورستان شادي ‏آباد مشايخ نزديک تبريز است. لازم به ذکر است که پسر سلطان اويس به نام سلطان احمد نيز دو مناره در حرم امام حسين (عليه السلام) بنا کرد و هر دو را با طلا تذهيب نمود.
منابع:
۱-همداني، جامع التواريخ: ۲۳۲، ۲۴۰، ۲۴۲.
۲-سمرقندي، مطلع السعدين: ۲۸۹.
۳-ابن کثير، البداية و النهايه: ج۹: ۷۸۳.
۴-مدرس، شهر حسين: ۲۸۷، ۲۸۹.
۵-بياني، تاريخ آل جلاير: ۴۰۲.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات