تبلیغات

کوهي که مورد عنايت امام رضا (ع) قرار گرفت

  X  

تاریخ خبر : پنج‌شنبه 1394.08.14 - 13:57

کوهي که مورد عنايت امام رضا (ع) قرار گرفت

قدس آنلاين/ حضرت رضا (عليه‌السلام) در مسير حرکت به سوي خراسان پس از نيشابور با همراهان بيرون آمده و به سوي مرو حرکت کردند. در مسير راه به روستايي که «ده سرخ» نام داشت رسيدند. شخصي عرض کرد: «اي پسر رسول خدا، وقت ظهر فرارسيده است. امام رضا (عليه‌السلام) همان لحظه از مرکب پياده شد، براي وضو آب طلبيد، گفتند: همراه ما و در اينجا آب نيست. آن حضرت با دست مبارک خود خاک نقطه‌اي از زمين را کنار زده، ناگاه از همانجا چشمه‌ي آبي پيدا شد. پس حضرت و همراهان از آب آن وضو گرفتند و اثر آن چشمه تا امروز باقي است.
حضرت رضا (عليه‌السلام) و همراهان، پس از نماز از آنجا به سوي مرو حرکت کردند تا به سناباد نزديک نوغان رسيدند. در آنجا کوهي بود که از سنگ آن مي‌تراشيدند و ديگ درست مي‌کردند، حضرت رضا (عليه‌السلام) به آن کوه تکيه نموده و چنين دعا کردند: «اَللهُم اَنفَع به وَ بارک فيما يَجعَل فيه وَ فيما ينحت مِنه؛ خدايا؛ به اين کوه نفع ببخش و به آنچه در (ظروف) آن مي‌نهند و از آن ميتراشند، برکت ده.» آنگاه به سنگ تراش ها فرمودند: چند ديگ براي آن حضرت درست کنند، آنها ديگ هايي تراشيدند، پس امام فرمودند: «غذاي مرا با اين ديگ ها فراهم کنيد».
از آن روز مردم توجه بيشتر به درست کردن ديگ ها و ظروف ديگر از سنگ آن کوه پيدا کردند و به برکت دعاي حضرت رضا (عليه‌السلام) برکت و سود بسيار نصيب آنها شد.
در بخش ديگري از اين سفر آن حضرت مکان دفن خويش را به يارانشان نشان مي دهند و مي فرمايند: قبر من در اين مکان قرار مي‌گيرد و بزودي خداوند اين مکان را محل رفت و آمد شيعيان و دوستانم مي نمايد. سوگند به خدا هيچ کس از آنها مرا زيارت نکند و سلام بر من ننمايد مگر اينکه در پرتو شفاعت ما خاندان رسالت، مشمول آمرزش و رحمت خدا قرار مي‌گيرد.
منابع:
1- عيون اخبار الرضا، ج 2: 133، 136-137.
*محمدي اشتهاردي، نگاهي بر زندگي امام رضا (ع): 93-94.

نظر شما

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات