تبلیغات

در حريم عمارت زيباي «کوشک» چه مي‌گذرد؟

  X  

تاریخ خبر : پنج‌شنبه 1394.08.14 - 08:20

در حريم عمارت زيباي «کوشک» چه مي‌گذرد؟

ايسنا/ کنار عمارت زيباي کوشک، ساختمان رها شده‌اي است که به نظر مي‌رسد سقفي براي معتادان و بي‌خانمان‌ها و محلي براي ريختن زباله‌ها شده است.
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران در بازديد از روند داوري آثار هنرمندان صنايع دستي که 12 آبان‌ماه در عمارت کوشک برگزار شد، سري هم به ديگر قسمت‌هاي اين بناي تاريخي ثبتي زد و درباره حريم آن صحبت کرد.
رييس مرکز ميراث ناملموس - يدالله پرمون - با گلايه از همسايه‌هاي اطراف عمارت کوشک به مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران بيان کرد: اين ساختمان در حال حاضر بسيار ناامن است و به عبارتي محل تجمع معتادان و دزدها شده و از نظر بهداشتي هم مشکل دارد، چون تبديل به زباله‌داني شده است. نمي‌توان آن را اجاره کرد تا بتوانيم از آن استفاده کنيم.
او ادامه داد: از طرفي ساختمان ديگري که به مهنا معروف است، متعلق به خانم مهنا است. به نظر مي‌رسد اين خانم تمايل به فروش ملک دارد. يک‌بار هم در اين‌باره صحبت کرده است، اگر آن ساختمان خريداري شود، مي‌توانيم آن را به ساختمان کوشک اضافه کنيم.
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران درباره ساختمان قديمي کنار عمارت کوشک که زماني کارخانه بوده است، گفت: قبل از انقلاب اين ساختمان متعلق به کارخانه توليد برخي نوشيدني‌ها به نام «شمس» بوده است.
خسرو آبادي بيان کرد: صاحب ملک تصميم داشت ساختمان جديدي را بسازد، به همين دليل پيشنهاد ساخت در شوراي فني مطرح و رد شد. ما به صاحب ملک گفته‌ايم اگر مي‌خواهد، در همين سطح و ارتفاع به آن تراکم ساخت داده مي‌شود. اما مد نظر مالک اين بود که 60 درصد کل بنا را بسازند و بالا بيايند و ما اين اجازه را نداديم. چون عمارت کوشک اثر ثبتي است، فاصله‌اي که در حال حاضر وجود دارد منطقي است. به نظر مي‌رسد در حال حاضر مالک بنا از ساخت ملک‌اش پشيمان شده است
او همچنين درباره خريد خانه مهنا نيز اظهار کرد: سازمان زيباسازي چنين خانه‌هايي را مي‌خرد و ما مي‌توانيم اين موضوع را نيز به سازمان زيباسازي معرفي کنيم.
عمارت «کوشک» يا خانه «شقاقي» متعلق به «حسين شقاقي» بوده که حدود 80 سال پيش، زماني که از آلمان به ايران برمي‌گردد، آن را ساخته است. قبل از انقلاب اسلامي، اين بنا توسط مالکش به يک شرکت فروخته شد، اين شرکت پس از انقلاب منحل و اموال آن که در رهن بانک بود، خريده و به سازمان ميراث فرهنگي منتقل شد.
اين بناي تاريخي پس از ثبت در فهرست آثار ملي، مدتي به ‌عنوان ساختمان واحد آموزش هنرهاي سنتي مديريت ميراث فرهنگي تهران مورد استفاده بود و از آغاز رياست اسفنديار رحيم‌مشايي بر سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، به ستاد تبليغات و نمايشگاه‌ها داده شد و سرانجام در اواخر رياست حميد بقايي در سازمان ميراث فرهنگي زير نظر نهاد رياست جمهوري قرار گرفت
اين بنا که متعلق به دوره پهلوي اول است، در شمالي‌ترين بخش منطقه 12 تهران، خيابان کوشک حد فاصل فردوسي و لاله‌زار قرار دارد. اين خانه را اغلب با عنوان خانه کوشک مي‌شناسند. اين بنا شامل زيرزمين، همکف، طبقه اول و کلاه فرنگي است. عمارت کوشک داراي تزئيناتي چون نقاشي ديواري، آينه‌کاري، گچ‌بري و نماي کاشي‌کاري است
عمارت کوشک در سال 1375 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات