تبلیغات

عاشق اين مردها نشويد!

  X  

تاریخ خبر : چهارشنبه 1394.08.13 - 15:16

عاشق اين مردها نشويد!

همشهري/ اگر حرف و حديث هاي خانه شما به شوهرتان ختم مي شود، اگر هر برنامه و تفريحي داريد جزو علاقه مندي هاي شخص شخيص اوست و احساس مي کند دنيا به وجود آمده تا او روي آن قدم بردارد. احتمالا درگير رابطه با مردي خودشيفته شده ايد. چطور مي شود از اين رابطه جان سالم به در برد؟
ويژگي مردان خودشيفته
1- مرد خودشيفته بسيار اغواگر است و هر کاري انجام مي دهد که در نظر ديگران منحصر به فرد جلوه کند. البته اغواگري آن ها کاملا سطحي است.
2- مرد خودشيفته به احساسات، افکار و عقايد شما احترام نمي گذارد. هر چيزي که بگوييد و به خودتان هم ارتباط داشته باشد، از طرف او قابل پذيرش نيست.
3- هميشه همه چيز بايد درباره مرد خودشيفته و براي او باشد. خواسته ها و نيازهاي او در هر حالتي اولويت دارد و همه کارها بايد حول محور آرزوها و اميال او برنامه ريزي شده و حتي همه مکالمات هم بايد درباره او باشد.
4- مرد خودشيفته به قوانين ديگران احترام نمي گذارد. او خود را بالاتر از هر قانوني مي داند و نمي تواند خودش را وادار به تبعيت از آن ها کند.
5- اگر درباره مسائل و مشکلات خودتان با مرد خودشيفته حرف بزنيد، به شدت بي حوصله و عصبي مي شود. خصوصا اگر اين مشکلات به نوعي به رفتار خود او ارتباط داشته باشد. در اين وضعيت او چنان قاطعانه به شما حمله مي کند که در نهايت اين شما هستيد که بايد عذرخواهي کنيد.
6- مرد خودشيفته شما را تحقير مي کند تا خودش را بالا ببرد. او هيچ وقت شما را در موقعيت بالاتر يا مساوي خود نمي بيند و قبول نمي کند. او دنبال زني است که بتواند کنترلش کند و به او زور بگويد
7- مرد خودشيفته کنترل گر است. زماني که فرد خودشيفته احساس مي کند کنترل زندگي همسرش را از دست داده، اولين واکنش او خشم بسيار زياد است؛ چون او با کنترل گري هميشه خود را در موضع قدرت قرار مي دهد.
8- مرد خودشيفته نياز بسياري به توجه دارد. او هميشه بايد در مرکز توجه شما باشد و هر کاري که انجام مي دهد، مورد توجه قرار گرفته و از طرف شما تاييد و تشويق شود.
محبوب براي ديگران، آزاردهنده براي همسر
مردان خودشيفته رفتاري نسبتا مشابه با يکديگر دارند. البته در همه موارد، آزار و اذيت آن ها فيزيکي نيست، بلکه مي توانند اين کار را به صورت کلامي انجام دهند. مردان خودشيفته مي توانند مديري برجسته يا يک پزشک متخصص باشند، اما رفتارهاي آن ها در محيط خانه، ديگران را آزار مي دهد.
شايد براي تان عجيب باشد که چرا همسر خودشيفته شما، محبوب ديگران است و کسي به اندازه شما از دستش حرص نمي خورد؟ علتش اين است که مردان خودشيفته همسر خود را آزار مي دهند و در شرايط بسيار سخت روحي و عاطفي رها مي کنند و تنها مي گذارند.
مردان خودشيفته مدام همسر خود را متهم مي کنند که بزرگ نمايي مي کند يا دچار اشتباه شده است. همين مسئله باعث مي شود که همسرشان به شدت نسبت به افکار و رفتارهاي خودش دچار شک و ترديد شود.
خودشيفته ها و آزارگري کلامي
اگر شما با يک خودشيفته ازدواج کرده ايد که از نظر مالي يا حرفه اي بسيار موفق است، بايد بدانيد که آزار و اذيت او به مرحله فيزيکي کشيده نخواهد شد چون ممکن است آبرو و اعتبار اجتماعي اش از بين برود و هر چيزي را که به دست آورده، از دست بدهد. او براي آزار دادن شما فقط از کلمات و بعضي رفتارهاي خاص استفاده مي کند تا ردي از خودش به جا نگذارد.
چرا خودشيفته ها همسراني آزارگرند؟
سوال اين است که چرا همسرتان فقط با استفاده از کلمات مي تواند چنين تاثير روي شما بگذارد؟ پاسخ بسيار ساده است؛ چون او شما را به خوبي مي شناسد و به همين خاطر به راحتي «کليد» شما را مي زند. به معناي ديگر او ارزش هاي شما و چيزهايي را که در مورد خودتان دوست داريد، مي داند و از تمام چيزهايي که درباره شما مي داند استفاده مي کند تا به شما آسيب بزند.
زماني که يک مرد آزارگر به صورت کلامي و احساس به نقاط قدرت شما حمله مي کند، علتش اين است که آن چيزي که در مورد شما وجود دارد و شما را منحصر به فرد مي کند، به او آسيب مي زند. او به راحتي شما را به خاطر کسي که هستيد، سرزنش مي کند. حالا متوجه شديد که چقدر بودن در کنار يک خودشيفته سخت است و چطور اعتماد به نفس شما را کاهش مي دهد و باعث مي شود که به خودتان و همه تصميماتي که در زندگي تان مي گيريد، شک کنيد.
شايد اين رفتارهاي او براي تان بسيار مخرب باشد، اما تا اين تاکتيک مورد علاقه مردان خودشيفته است، مرد خودشيفته از اين روش استفاده مي کند، چون برايش تاثيرگذار است و خوب جواب مي دهد. مردان خودشيفته چيزي از همدلي يا مراقبت اي حمايت از همسرشان نمي دانند و فقط مي خواهند هميشه بالا باشند.
چطور از رابطه با مرد خودشيفته آزار نبينيد؟
مرد خودشيفته فکر مي کند که هميشه درست مي گويد و به خود حق مي دهد که هر کاري دوست دارد، انجام دهد. براي اينکه بتوانيد با اين مشکل مواجه شويد، بهتر است اول رفتارهاي آسيب زاي همسرتان را شناسايي کنيد و ببينيد که او چگونه با اين رفتار مي خواهد شما را تخريب کند. شايد در ابتدا صحبت کردن در مورد احساسات تان با همسر خودشيفته روش خوبي به نظر برسد، اما مرد خودشيفته ياد گرفته که به فرد ديگري جز خودش اهميت ندهد؛ بنابراين بهتر است به يک روان شناس مراجعه کنيد. در ضمن اين نکته را نيز بدانيد که افراد خودشيفته به راحتي به روان شناس مراجعه نمي کنند ولي شما اين کار را شروع کنيد تا خودتان کمتر آزار ببينيد.

نظر شما

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات