تبلیغات

80 درصد آشنايي‌هاي فضاي مجازي به دوستي‌هاي جنسي ختم مي‌شود

فرهنگ نيوز/ يک آسيب شناس با بيان اينکه 80 درصد آشنايي‌ها در فضاي مجازي به دوستي‌هاي جنسي ختم مي‌شود اظهار کرد: متاسفانه تعداد قابل توجهي از نوجوانان و جوانان با هدف دوست‌يابي وارد اين فضا مي‌شوند.
دکتر مجيد ابهري گفت‌: بر اساس نتايج پژوهشي که از خردادماه سال 92 تا ارديبهشت سال 94 از سوي يک گروه تحقيقاتي روي برخي از کاربران شبکه‌هاي تلگرام، واتس آپ، تانگو، وايبر و ايمو در شهرهاي تهران، شيراز، اصفهان، مشهد و رشت با همکاري بنياد علوم رفتاري انجام شد، حدود 10 درصد از آشنايي‌ها و دوستي‌ها در فضاي مجازي به ازدواج منجر مي‌شود که طول عمر آنها هم کمتر از 5 سال است.

وي اضافه کرد: سامانه‌هاي ازدواج به طور کامل و گسترده تحت نظارت سازمانهاي مربوطه راه اندازي نشده است و آموزش‌هاي لازم به جوانان در اين محور ارائه نشده است. در اين شرايط هويت‌هاي جعلي و مشخصات دروغين زيربناي يک رابطه ناسالم عاطفي مي‌شود. دروغ درباره سن، تحصيلات، محل زندگي، استفاده از عکسهاي جعلي يا با روتوش زياد براي پروفايل‌ها باعث شده که کاربران اين گونه شبکه‌ها دچار ارزيابي‌هاي نادرست و غير منطقي شوند.

اين آسيب شناس با بيان اينکه بسياري از اين دوستي‌ها عاقبت تلخي داشته است، اظهار کرد: بيشتر شکست خوردگان اين روابط دختران هستند چرا که از نظر عاطفي آسيب پذيرتر و لطيف تر هستند.

ابهري اضافه کرد: تنها راه پيشگيري از نتايج شوم کاربري در اين گونه شبکه‌ها آموزش به جوانان، فرهنگ‌سازي از طريق رسانه‌ها به ويژه صدا و سيماست. در کنار آن راه‌اندازي شبکه‌هاي ازدواج تحت نظارت و کنترل و يا شبکه‌هاي دوستي کنترل شده لازم است.

اين آسيب‌شناس با اشاره به احتمال سرقت اطلاعات شخصي در فضاي مجازي گفت: متاسفانه برخي از افراد با به کار بردن فنون هک وارد بخش خصوصي پروفايل افراد مي‌شوند و عکس‌هاي خصوصي و مشخصات فردي آنان را سرقت مي‌کنند و از آنها به عنوان وسيله‌اي براي اخاذي و باج‌گيري استفاده مي‌کنند. در اين شرايط بايد توجه داشت که شبکه‌هاي مجازي آلبوم شخصي نيستند و هيچ امنيتي براي قرار دادن مسائل خصوصي در اين شبکه‌ها وجود ندارد.

ابهري در پايان به دختران و پسراني که از طريق فضاي مجازي با يکديگر آشنا شده‌اند و قصد ازدواج دارند، توصيه کرد: آنان ابتدا بايد درباره طرف مقابل تحقيق کنند و به اطلاعات داده شده اکتفا نکنند. خانواده‌ها نيز در جريان ارتباط دختر و پسر قرار گيرند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات