تبلیغات

شاخصه جمعيت ايران در 1420 به صفر مي‌رسد

فارس/ براساس اين سرشماري 20 درصد اين خانم‌ها نابارور هستند، يعني در حال حاضر 3 ميليون خانواده نابارور در ايران داريم که شايد 20 درصد آنها هزينه‌هاي فرآيند درمان را مي‌توانند پرداخت کنند.
معاون فني دفتر سلامت جمعيت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، گفت: با روند فعلي افزايش جمعيت در ايران، اين شاخصه مهم توسعه در سال 1420 به صفر مي‌رسد و پس از آن، منفي و در نهايت کاهش مي‌يابد.

محمد اسلامي صبح امروز در همايش تبيين سياست‌هاي کلي جمعيت مبتني بر سلامت مادر و کودک که به ميزباني دانشگاه علوم پزشکي مازندران در ساري برگزار شد، اظهار کرد: طبق بررسي‌هاي انجام‌شده در سال گذشته، پاسخ 16 هزار دختر و پسر در آستانه ازدواج به اينکه مايل به داشتن چه تعداد فرزند هستند؛ اين عدد 2.3 بود.

وي اضافه کرد: همين سوال را 10 سال پيش از افراد در آستانه ازدواج پرسيديم و پاسخ آنها 2.8 بود اما آمارها بسيار کمتر از اين مقدار است.

معاون فني دفتر سلامت جمعيت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با بيان اينکه سالانه يک‌ميليون و 100 هزار به جمعيت کشور اضافه مي‌شود، بيان کرد: برآوردها و سياست‌ها بر اين بود که تا سال 93 افزايش جمعيت نداشته باشيم و از سال 94 سياست‌هاي جديد انجام شود که در شش ماهه نخست سال‌جاري يک‌ميليون و 600 هزار نفر به رقم جمعيت اضافه شده است.

اسلامي با اشاره به ثبت 15 ميليون ازدواج براساس سرشماري 90 که بانوان در گروه سني 15 تا 49 سالگي قرار دارند، تصريح کرد: براساس اين سرشماري 20 درصد اين خانم‌ها نابارور هستند، يعني در حال حاضر 3 ميليون خانواده نابارور در ايران داريم که شايد 20 درصد آنها هزينه‌هاي فرآيند درمان را مي‌توانند پرداخت کنند.

معاون فني دفتر سلامت جمعيت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با بيان اهميت فاصله معقول و علمي در فرزندآوري، افزود: براساس سرشماري سال 90، دخترها در 23.5 سالگي ازدواج مي‌کنند و فرزند نخست را در 27 سالگي به دنيا آورده و در 32.4 سالگي نيز فرزند دوم را به دنيا مي‌آوردند و قطعا نيز در 37 سالگي مايل به داشتن سومين فرزند هستند.

اين مسئول ادامه داد: فرزندآوري در 37 به بالا، خطراتي را براي مادر و کودک به وجود مي‌آورد زيرا در اين زمان مادر نياز به مراقبت‌هاي زيادي دارد، لذا يکي از راه‌هاي سلامت مادر و فرزند توجه و فرهنگ‌سازي در اين زمينه است.

وي ادامه داد: توجه به سلامت و سلامت بارداري و آگاهي از تمايلات باروري خانواده‌ها، شناسايي خانواده‌هاي واجد شرايط با چارچوب سلامت و آموزش خانواده‌ها براساس موازين سلامت از جمله مواردي است که بايد در استانداردهاي مشاوره خدمات باروري سالم مورد توجه قرار گيرد.

اسلامي با بيان اينکه به‌طور طبيعي افراط و تفريط در فاصله بارداري‌ها مورد پذيرش نيست، افزود: فاصله مطلوب در اين زمينه بايد سه تا پنج سال باشد تا فرزندان هم بتوانند با يکديگر به‌خوبي رابطه برقرار کنند.

معاون فني دفتر سلامت جمعيت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با اشاره به آمار تولد در ايران از دهه 60 تاکنون، بيان کرد: در سال‌هاي 60 تا 62 بالاترين تولدها را داشتيم و از آن زمان تا سال 79، جمعيت رو به کاهش رفت و از سال 80 تاکنون افزايش جمعيت ادامه دارد.

اين مسئول با تاکيد بر اينکه به‌طور قطع جمعيت ما رو به کاهش نيست ولي سرعت افزايش کم مي‌شود، افزود: اگر وضعيت باروري به همين شکل باشد، رشد جمعيت ايران در 1420 به صفر و پس از آن منفي مي‌شود و در نهايت رو به کاهش رفته و حفظ تعادل سخت‌تر مي‌شود.

وي گريزي به ميزان تولد در مازندران زد و گفت: براساس سرشماري سال 90، گلوگاه با 1.74 و تنکابن با 1.11، بالاترين و پايين‌ترين نرخ کلي باروري در مازندران را به خود اختصاص داده‌اند، در حالي که شاخص اين نرخ در مازندران 1.4 و در کشور 2.1 است.

اسلامي تصريح کرد: با اين اوصاف، بايد ببينيم که نسبت ازدواج‌نکرده‌هاي گلوگاه، طلاق و ازدواج و سطح سواد زوج‌هاي اين شهرستان با تنکابن چگونه است و سپس براي هر کدام از شهرها، برنامه‌اي نوشته شود.

وي در پايان متذکر شد: 17 هزار خانه بهداشت و 5 هزار مرکز بهداشتي و درماني در کشور داريم که نقش عمده‌اي را در فرزندآوري و سلامت مادر و کودک دارند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات