تبلیغات

چگونه وقتي حالمان خوب نيست يک خريد خوب داشته باشيم؟

  X  

تاریخ خبر : پنج‌شنبه 1394.08.14 - 11:54

چگونه وقتي حالمان خوب نيست يک خريد خوب داشته باشيم؟

چگونه/ از ديدگاه تکاملي، منطقي به نظر مي‌رسد که هنگامي که ناراحتيم يا در وضع روحي نامساعدي به سر مي‌بريم، حس مي‌کنيم که مشکلي وجود دارد و به اشياء فيزيکي موجود در اطرافمان در آن لحظه توجه مي‌کنيم. در آن لحظه ما درختان را مي‌بينيم نه جنگل را،‌ به اين توجه مي‌کنيم که کارها را چگونه انجام دهيم نه اينکه چرا انجام دهيم.
اين مي‌تواند باعث شود تمام موجوديتان را در سبد خريدتان بريزيد، بدون توجه به اينکه به آن چيزها نياز داريد و يا حتي توانايي خريد آنها را داريد يا نه. به نظر مي‌رسد راه خيلي بهتر و ساده‌تري وجود داشته باشد:‌ در هنگام گرسنگي، خستگي، استرس، دعوا و … از خريد کردن بپرهيزيد. به هر حال اين کار مي‌تواند ميزان خريد شما را در بسياري از روزها کاهش دهد.
چاره‌ي پيش‌گيري از ورود به مغازه‌ها در حال نامساعد، داشتن کنترل بر روي احساسات و توجه به قدرت خريدتان حتي در هنگام ناراحتي است. در ادامه هشت راه براي اين کار گفته مي‌شوند:
خريد درست هنگام ناراحتي دست نزنيد
وجود امکان برداشتن و برانداز کردن وسايي مانند قابلمه‌ها و ظرف‌هايي که در مغازه‌ها وجود دارند هميشه خوشايند است. اين کار به شما کمک مي‌کند تصور کنيد که چگونه مي‌توانيد از آن وسيله استفاده کنيد يا چقدر آن وسيله به منزلتان خواهد آمد. ولي نمونه‌هاي نمايشي داخل مغازه‌ها و قفسه‌هاي چيده شده به زيبايي فقط محض خوشايند شما نيستند. مطالعات نشان داده‌اند احتمال بيشتري وجود دارد که کساني که محصولات مورد نظرشان را لمس مي‌کنند و به آنها دست مي‌زنند براي پرداخت آن محصول هزينه‌ي بيشتري بپردازند تا کساني که به چيزي دست نمي‌زنند. محققان مي‌گويند لمس کردن يک وسيله باعث مي‌شود نسبت به آن کمي حس مالکيت پيدا کنيد و بازگرداندن آن محصول به قفسه را سخت‌تر مي‌کند. و هنگامي که در وضع روحي مساعدي نباشيد، بيشتر در معرض اين اتفاق قرار خواهيد داشت.
با شکم سير به خريد برويد
رفتن به خريد با شکم سير نه تنها از خريد‌هاي آني و احساسي پيش‌گيري مي‌کند، بلکه خوردن يک غذاي خوب مي‌تواند وضع روحي شما را بهبود ببخشد و از ولخرجي جلوگيري کند. حدود نيم ساعت قبل از رفتن به خريد، غذاهاي غني از منيزيم مانند اسفناج، تخم کدو، موز يا يک فنجان ماست کم‌چرب يا طالبي مصرف کنيد تا ميزان ترشح هورمون‌هاي استرس‌زا را کاهش دهد و وضع روحي نامساعد شما را تغيير دهد.
خريد درست هنگام ناراحتي هميشه در فروشگاه ليست خريد داشته باشيد
فراموش کردن مواد لازم براي شام يا اينکه آيا تخم‌مرغ در خانه داريد يا نه مي‌تواند باعث بد شدن وضع روحي شما شود. در مقابل، خريد مطابق يک ليست احساس آرامش به ارمغان مي‌آورد. هنگامي که يک ليست مي‌نويسيم، آرامش بيشتري داريم و آسوده‌تر هستيم. با يک ليست، به جاي خريدهاي احساساتي، آنچه را که مورد نياز است مي‌خريم.
خريد درست هنگام ناراحتي به همراه يک دوست به خريد برويد
به همراه يک عضو مورد اعتماد از خانواده يا دوستانتان به خريد برويد تا وقتي ناراحتي شما را مستعد ولخرجي مي‌کند جلويتان را بگيرد. «به آنها بگوييد چه چيزهايي در ليست خريدتان داريد و به چه نياز داريد تا آنها بتوانند به شما کمک کنند.
خريد درست هنگام ناراحتي به آينده فکر کنيد
احتمال دارد ضعف بصيرت طولاني مدت عامل انتخاب‌هاي نامناسب در هنگام خريد باشد. معمولاً افراد شاد بيشتر تمايل دارند تا اهداف بلندمدتشان (مانند پرداخت ماليات و پس‌انداز براي دوران بازنشستگي) را در ياد نگهدارند. «به نظر مي‌رسد افراد ناراحت بيشتر بدنبال لذت در همان زمان و مکان هستند.»
حتي هنگامي که استرس داريد،‌ تمرکز کردن روي دستاوردهاي آينده مي‌تواند به شما کمک کند در مقابل خريد‌هاي احساسي که فقط رضايت لحظه‌اي بدنبال دارند مقاومت کنيد. ما پيشنهاد مي‌کنيم يادداشتي مانند «‌فردا يک روز تازه است، هوشمندانه خريد خوب کن!»
خريد درست هنگام ناراحتي آنقدر وانمود کنيد تا بتوانيد
«تحقيقات نشان داده‌اند که وقتي شما قصد داريد طور خاصي رفتار کنيد، در صورتي که خودتان را متقاعد کنيد که اين صفت را همين الان هم داريد احتمال موفقيتتان بيشتر خواهد بود.» اکثر وقت‌ها رويکرد افراد به اينگونه خريدها به اين صورت است که خود را مجبور به انجام آنها مي‌بينند («من بايد اين کار را انجام دهم»، «من نبايد آن کار را انجام دهم»). اگر به جاي «من بايد اين کار را بکنم» به خود بگوييد «من فقط آنچه را که در ليست خريدم قرار دارد را مي‌خرم» و «حتي وقتي تحريک به ولخرجي مي‌شوم، در مقابل اين احساس مقاومت مي‌کنم» احتمال اينکه موفق شويد خيلي بيشتر است.
خريد درست هنگام ناراحتي در مورد حراج‌ها حواستان را جمع کنيد
کاهش قيمت‌ها و تخفيف‌هاي ارائه شده در برنامه‌هاي فروش ويژه روي شما تأثير مي‌گذارند و احساس فوريت و ضرورت در شما ايجاد مي‌کنند. غلبه بر ترس اينکه ممکن است چيزي در يک حراجي از کفتان برود (حتي وقتي نيازي به آن چيز نداريد) در زمان‌هايي که در وضع روحي مناسبي نيستيد سخت‌تر است. براي حصول اطمينان از اينکه واقعاً داريد سود مي‌کنيد، هميشه ليستي از اقلام مورد نيازتان داشته باشيد تا در حراجي ها فقط آنها را خريدري کنيد و يک خريد خوب داشته باشيد.
خريد درست هنگام ناراحتي يک عادت قبل از يک خريد خوب داشته باشيد
اگر داريد بيش از اندازه براي درمان‌هاي مربوط به استرس خرج مي‌کنيد، وقت آن رسيده‌است که راه‌هاي ديگري نيز براي کنار آمدن با استرس بيابيد. درد و دل کردن با يک دوست، گوش دادن به موسيقي،‌ قدم زدن، نقاشي کشيدن، مرتب کردن کشوي ميزتان، فکر کردن به چيزي که شما را خوشحال مي‌کند، يا هر چيز ديگري که در مورد شما جواب مي‌دهد. چيزي که به شما حس آرامش، نظم يا خوشحالي مي‌دهد بيابيد تا بوسيله‌ي آن حال و هواي خود را در جهت بهتر شدن عوض کنيد، سپس به خريدتان بپردازيد.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات