تبلیغات

چه افرادي «عشق ناسالم» را تجربه مي‌کنند؟

  X  

تاریخ خبر : پنج‌شنبه 1394.08.14 - 13:57

چه افرادي «عشق ناسالم» را تجربه مي‌کنند؟

برترين ها/ شما هم جزو کساني هستيد که مدام پيگير احوال نامزد يا همسرشان هستند و توقع دارند از ثانيه به ثانيه اوضاعش سر در بياورند؟ مدام گوشي موبايل دست‌شان است و با او چت مي‌کنند؟ دکتر نويد نوري، روانشناس در حوزه زوج‌درماني به چنين ارتباطي «عشق ناسالم» مي‌گويد. کساني که در روابط، شيفتگي کاذب را تجربه مي‌کنند نمي‌توانند نقاط ضعف طرف مقابل را ببينند و هيچ‌گاه احساسات خودشان را بروز نمي‌دهند که يک وقت در ارتباط طرد نشوند. بحث شيفتگي در ارتباط بيشتر بين خانم‌ها مطرح است. دکتر نويد نوري در ادامه مي‌گويد که تفاوت بين شيفتگي و عشق سالم در چيست و ريشه اينکه بسياري از خانم‌ها وارد چنين فازهايي از ارتباط مي‌شوند، چيست.
افراد شيفته چه شکلي‌اند؟!
اين افراد در ارتباط‌هاي‌شان واقعيت‌هاي رفتاري، هيجاني و شخصيتي طرف مقابل را ناديده مي‌گيرند. يعني از يک سري رفتارهاي دمدمي مزاجي و عادت‌هاي ناسالم شخصيتي طرف مقابل به سادگي مي‌گذرند. در چنين ارتباطي شيفتگي جاي عشق را گرفته است.
شيفتگي بدون حساب و کتاب رابطه زوج‌ها را به قهقرا مي‌برد
فردي که کل زندگي‌اش با حضور طرف مقابل معنا پيدا مي‌کند شيفتگي کاذب دارد. وقتي فردي عقايد، احساسات و افکار خودش را ناديده مي‌گيرد يک عشق بي‌تناسب را تجربه مي‌کند. وقتي فردي به دليل دمدمي مزاج بودن و بي تفاوتي مدام شما را تحقير مي‌کند ولي با اين وجود شما با همه اين مسائل کنار مي‌آييد، از کنار اين رفتارهاي ناپسند مي‌گذريد و احساس‌تان را بيان نمي‌کنيد، يعني درگير يک عشق ناسالم هستيد. وقتي از 10 کلمه‌اي که بر زبان مي‌آوريد 9 کلمه اسم آن فرد است، يعني شيفته او هستيد.
عشق با شيفتگي متفاوت است
يکي از نکاتي که در فرهنگ ما بد جا افتاده، زماني است که مردم با فردي مواجه مي‌شوند که در طول روز و برخوردهاي مختلف فقط و فقط از طرف مقابلش در رابطه صحبت مي‌کند، کساني که اين صحبت‌ها را مي‌شنوند فکر مي‌کنند اين خانم در يک رابطه عاشقانه است و اين دو نفر عاشق و معشوق هم هستند؛ درصورتي‌که اين فرد درگير يک عشق ناسالم است. فرد سالم کسي است که کار، تفريح و روابط متناسبي را تجربه مي‌کند. تنها يکي از اجزاي مهم زندگي هر فرد، ارتباط سالم است و به جرات مي‌توانم بگويم مهم‌ترين بخش زندگي يک فرد هم هست، اما نه تمام زندگي‌اش.
چه افرادي عشق ناسالم را تجربه مي‌کنند؟
- يکي از دلايلي که اين افراد بيش از اندازه به طرف مقابل‌شان مهر مي‌ورزند وجود يک يا دو ويژگي مثبت در طرف مقابل است. آنها تمام مبناي آينده، ارتباط و علاقه‌شان را با تاکيد بر همان يک يا دو ويژگي متمايز پايه‌ريزي مي‌کنند. اين ويژگي براي يک نفر تا نفر بعدي متفاوت است. براي بعضي‌ها خوش‌تيپي، جايگاه اجتماعي بالا، موقعيت شغلي، خانواده و وضعيت مالي ملاک است و درنتيجه با ارزش دادن بيش از اندازه به مثلا جايگاه اجتماعي طرف مقابل، باقي ملاک‌ها براي داشتن يک ارتباط سالم را ناديده مي‌گيرند. وقتي کسي چنين تفکراتي دارد چه اتفاقي برايش مي‌افتد؟ براساس يک يا دو عامل آنقدر به طرف مقابل علاقه‌مند مي‌شود که ويژگي‌هاي ديگري که امکان دارد آينده ارتباط را به قهقرا ببرد را ناديده مي‌گيرد.
- خانم‌ها گاهي شيفته مرداني مي‌شوند که مطابق با چهارچوب فکري خودشان نيستند و فقط با تکيه به همان عواملي که زمينه شيفتگي را ايجاد کرده فکر مي‌کنند مي‌توانند با سرويس و خدمات دادن بيش از حد، فرد را به همان شکلي در بياورند که خودشان مي‌خواهند. يکي از صدماتي که چنين تفکري ايجاد مي‌کند اين است که شايد طرف مقابل اصلا علاقه‌اي به تغيير نداشته باشد.
- زنان شيفته دنبال اين هستند که خيلي از کارهايي را که دوست داشته‌اند و نتوانسته‌اند انجام دهند فرد ديگري انجام دهد. اين افراد خودآگاهي بسيار پاييني دارند؛ چراکه اگر شخصيت خود را مي‌شناختند سعي مي‌کردند خودشان را تغيير دهند و کارهايي را که از طرف مقابل انتظار دارند خودشان انجام دهند.
- يکي ديگر از موارد سنجش افراد شيفته بررسي دوران کودکي آنهاست . اعضاي خانواده تاثيرات بسيار مهمي از دوره کودکي تا رشد افراد برعهده دارند. اينکه در بسياري از خانواده‌ها نيازهاي ساير اعضاي خانواده نسبت به نيازهاي خود فرد اولويت بالاتري دارد، باعث مي‌شود کودک هيچ‌گاه خودش را اولويت اصلي زندگي در نظر نگيرد. در رويکرد تحليل رفتار متقابل يا TA در درون همه ما، من کودک، من والد و من بالغ وجود دارد؛ درنتيجه امکان دارد يک خانم در فضاي رشد خودش يکي از والدهايي که با آن همانندسازي مي‌کند، مادرش باشد. اين مادر اگر بسيار شيفته و خدمات‌رسان به اعضاي خانواده باشد ممکن است دختر اين خانواده ناخودآگاه همين الگو را در آينده پياده کند. درنتيجه فرد در ارتباط‌هاي بزرگسالي و به‌خصوص در روابط عاطفي‌اش يک نوار کاست ضبط‌شده از رفتارها و صحبت‌هاي پدر و مادرش را عينا اجرا مي‌کند.
- خيلي از پدرها و مادرها در دوران کودکي دايما بچه‌ها را در نقش بزرگسالي وارد کرده‌اند؛ يعني از همان دوران به کودک گفته‌اند تو آدم بزرگي هستي و اجازه کودکي کردن را به فرزندشان نداده‌اند. سپردن مسووليت‌هاي بزرگسالانه به يک کودک صحيح نيست. گاهي در خانواده‌هايي که پدر يا مادر فوت مي‌کنند، از هم جدا مي‌شوند يا هر دو شاغل هستند؛ فرزند عهده‌دار مسووليت بيشتري مي‌شود. در چنين شرايطي فرزند ناچار است نقش پدر و مادر را براي خواهر و برادرهاي ديگر بازي کند. اين بچه‌ها ياد مي‌گيرند از همان سنين به ديگر اعضاي خانواده سرويس دهند و درنتيجه در رابطه عاطفي هم عموما دچار شيفتگي مي‌شوند چون هميشه مجبور بوده‌اند نقشي را بازي کنند که از لحاظ سني با آن تناسب نداشته‌اند.
- طبق ديدگاه روان پويشي و روابط موضوعي که توسط خانم ملاني کلاين مطرح شده، ما در آينده با کسي ازدواج مي‌کنيم که آن فرد بدل تصويري از گذشته است که يا به آن تصوير علاقه‌مند هستيم يا مي‌خواهيم از آن تصوير فرار کنيم. يعني ممکن است با کسي شبيه پدرمان ازدواج کنيم. اين ديدگاه مي‌گويد اگر پدرتان را دوست داريد عاشق فردي مي‌شويد که يک تا دو ويژگي پدر شما را دارد اما وقتي ازدواج مي‌کنيد متوجه مي‌شويد فقط همان دو ويژگي بوده و اين فرد با پدر شما بسيار متفاوت است. يا حتي ممکن است با پدرتان رابطه خوبي نداشته باشيد و عاشق مردي شويد که اصلا شبيه پدرتان نيست اما ويژگي‌هاي منفي بسيار ديگري دارد.
عشق ناسالم چه مشکلاتي را به دنبال دارد؟
- يکي از مشکلاتي که گريبان چنين رابطه‌هايي را مي‌گيرد اين است که اين خانم‌ها اعتقاد دارند اگر تماميت خودشان را در يک رابطه عاشقانه خرج کنند، مي‌توانند طرف مقابل را تغيير يا او را در رابطه نگه دارند.
- مهرورزي بيش از حد دارند تا بتوانند احساس طرف مقابل‌شان را زياد کنند يا احساسي متفاوت در آن فرد ايجاد کنند. درواقع با زير سلطه بردن طرف مقابل سعي دارند رابطه‌اي متفاوت از ديگران را از نظر ميزان عشق تجربه کنند.
- وقتي بيش از حد به کسي ابراز احساسات کنيد طرف مقابل را وارد يک حوزه رفتاري منفعل مي‌کنيد و يک فرد شيفته با چنين برخوردي ناخودآگاه طرف مقابل را از خود دور مي‌کند.
- افراد شيفته با واقعيت‌هاي رابطه عاطفي ميانه‌اي ندارند. ازدواج يک انتخاب عاقلانه است، نه يک انتخاب احساسي. افرادي که شيفته هستند براساس ملاک‌هاي احساسي که از دوران کودکي شکل گرفته رابطه‌شان را جلو مي‌برند. چه اتفاقي مي‌افتد؟ اين افراد در دوران آشنايي و پيش از ازدواج بيشترين خطاها را مرتکب مي‌شوند. يکي از بزرگ‌ترين خطاهاي‌شان اين است که سوال‌هاي کافي از طرف مقابل‌شان نمي‌پرسند و اعتقاد دارند اين رابطه را تحت هر شرايطي بايد حفظ کنند. يا مي‌ترسند فرد ديگري را پيدا نکنند که آنقدر دوستش داشته باشند و مورد پذيرش قرار بگيرند يا اين فرصت را بهترين مي‌دانند. گاهي هم اصلا نمي‌دانند چه سوالي بپرسند. حتي گاهي مي‌ترسند اگر احساس‌شان را مستقيم بيان کنند اين رابطه قطع شود.
- خيلي زود با الگوها، ارزش‌ها و رفتارهاي فرد مقابل سازش پيدا مي‌کنند. براي خوشحالي طرف مقابل از خوشحالي خودشان مي‌گذرند. سعي مي‌کنند با خانواده ارتباط را کم کنند و در جمع‌هايي حضور پيدا کنند که طرف مقابل دوست دارد. هيچ‌وقت احساسات خودشان را بروز نمي‌دهند. مثلا وقتي به آنها مي‌گوييم اين شخص پرخاشگر است، سريع دليل‌تراشي مي‌کنند که نه، به اين خاطر است که کودکي سختي را گذرانده يا وقتي مي‌شنوند طرف مقابل معتاد است مي‌گويند نه، تفنني مصرف مي‌کند.
چطور گرفتار چنين روابطي نشويم؟
- در ارتباط‌هاي پيش از ازدواج حتما سوال‌هايي در زمينه تفاهم‌ها و تفاوت‌ها بپرسيد.
- اگر مشکلاتي از کودکي داريم براي درمان به متخصص مراجعه کنيم.
- گاهي کارهايي را که قبلا براي انجام دادنش وابسته به ديگران بوديد به تنهايي انجام دهيد.
- سعي کنيد براي يک انتخاب سالم در کنار نقاط قوت افراد، نقطه‌ضعف‌هاي‌شان را هم در نظر بگيريد.

نظر شما

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات