تبلیغات

غذاي اصلي/ سبزي پلو ميگو

نمناک/ چي لازم داريم:
برنج 3 پيمانه
سبزي پلويي 1 استکان
پياز 1 عدد
سير 2-3 حبه
گوجه فرنگي 2-3 عدد
ميگو پاک کرده 300 گرم
سرکه سفيد 2 قاشق غذا خوري
شويد + جعفري خرد شده 2 قاشق غذا خوري
زعفران دم کرده نصف استکان
کدو نگيني خرد شده نصف استکان
فلفل دلمه اي خرد شده نصف استکان
نمک ، فلفل ، آبليمو به مقدار لازم
سبزي پلو ميگو ، سبزي پلو ، سبزي پلو خوشمزه
طرز تهيه سبزي پلو ميگو

چطور بپزيم:
برنج را از چند ساعت قبل با کمي آب و نمک خيس کنيد . در يک قابلمه مناسب ، آب و نمک جوش بياوريد و بعد آب برنج را خالي کنيد و برنج را به آب در حال جوش اضافه کنيد و بعد از اينکه مجددا آب جوش آمد ، سبزي پلو را به برنج اضافه کنيد و بعد به صورت کته يا آبکش برنج را دم کنيد .
بعد از پاک کردن ميگو * در يک قابلمه تا دو سوم آب + يک قاشق چايخوري نمک و دو قاشق غذا خوري سرکه بريزيد و بگذاريد کاملا بجوشد . ميگو ها را داخل آب در حال جوش بيندازيد و بعد از اينکه کمي صورتي رنگ شدند آنها را آب کش کنيد و بگذاريد سرد شوند .
پياز را نگيني ريز خرد کنيد و در تابه اي کمي روغن بريزيد و تفت دهيد تا طلايي شود ، سير را رنده کنيد و به پياز اضافه کنيد و همراه زرد چوبه کمي تفت دهيد و بعد ميگو ها را اضافه کنيد و خوب دو طرف ميگو را تفت دهيد .
گوجه را ميکس کنيد و داخل تابه بريزيد کمي حرارت زير تابه را زياد کنيد تا آب گوجه ها کشيده شود .
بعد از اينکه کمي سس غليظ شد ، کدو و فلفل دلمه اي نگيني خرد شده را همراه شويد و جعفري ساطوري شده به تابه اضافه کنيد و مواد را کاملا هم بزنيد . ( دقت کنيد که ميگو ها در اثر هم زدن له نشوند ) نيمي از زعفران دم کرده را به سس بيفزائيد و حرارت را بسيار ملايم کنيد و درب ظرف را بگذاريد تا مواد کاملا بپزند و مزه دار شوند .
بعد از اينکه مواد کاملا پختند ( آب آنها کشيده شد و رنگ ميگو ها کاملا برگشت ) نمک و فلفل آن را اندازه کنيد ، به مقدار دلخواه آبليمو داخل آن بريزد و هم بزنيد .
برنج را در ظرف مناسب بکشيد و لابه لاي آن را با سس ميگو پر کنيد و مقداري از ميگو ها را روي پلو بچينيد و سرو کنيد .

استفاده از سرکه سفيد براي جوشاندن ميگو ، براي از بين بردن بوي ميگو است . اگر خيلي به بوي ميگو حساس نيستيد ، جوشاندن ميگو در آب و نمک کفايت ميکند . ولي اگر خيلي حساس باشيد براي از بين بردن بوي ميگو ، از يک شاخه خرد نشده کرفس و يک برگ بو درسته نيز استفاده کنيد و بعد از آب کش کردن ميگو ، کرفس و برگ بو را از آن جدا کنيد و دور بيندازيد . البته طعم و بوي خود کرفس و برگ بو را نيز بايد در نظر داشته باشيد !
کلا جوشاندن ميگو در ابتداي طبخ اين قسم از خوراک به دليل بالا بردن مقاوت بافت ميگو و سفت شدن گوشت لطيف آن است . براي درست کردن ساير خوراک با ميگو ( تن پورا ، پفکي ، سوخاري و ... ) نيازي به جوشاندن ميگو نيست . به دليل اينکه ميگو بعد از جوشيدن سفت ميشود و به شکل حلقه اي در مي آيد .
بهتر است اندازه فلفل دلمه اي و کدو بسيار ريز تر از نگيني معمولي باشد . چون در صورت درشت بودن اندازه آنها ، هنگام ميل کردن غذا مزه آنها با مزه ميگو تداخل ايجاد ميکند . بهتر است بعد از خرد کردن کدو و فلفل دلمه اي آنها را ساطوري خرد کنيد . دقت کنيد که کدو و فلفل دلمه اي هنگام ساطوري کردن آب نيندازند .
از قارچ سرخ شده نيز در سس ميگو براي اين پلو ميشود استفاده کرد . در اين صورت قارچ را کوچکتر از اندازه ميگو خرد کنيد و جداگانه با مقداري کره و آبليمو تفت دهيد و 10 دقيقه قبل از آماده شدن سس ميگو، قارچ ها را به آن اضافه کنيد .
براي عطر و طعم بهتر سس ميگو ، همراه شويد و جعفري خرد شده از يک قاشق غذا خوري مخلوط انواع سبزي معطر ( ريحان ، مرزه ، گشنيز ، نعناع و ... ) نيز ميتوانيد استفاده کنيد . دقت کنيد که اندازه سبزي معطر به حدي نباشد که مزه ميگو را کاملا تحت تاثير قرار دهد .
از اين سس ميتوانيد براي تهيه انواع خوراک ( غير از ميگو پلو ) نيز استفاده کنيد .
ميتوانيد پلو را بدون سبزي نيز دم کنيد ولي استفاده از اين مقدار کم سبزي پلو هنگام دم کردن برنج به دليل ايجاد سازگاري بين طعم برنج و طعم سس ميگو است . در هر صورت استفاده از سبزي پلو هنگام دم کردن پلو کاملا اختياري است .

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات