تبلیغات

بهره مندي از خواص پوست پرتقال در «دمنوش پوست پرتقال»

  X  

تاریخ خبر : چهارشنبه 1394.08.13 - 14:00

بهره مندي از خواص پوست پرتقال در «دمنوش پوست پرتقال»

آخرين خبر/ شايد خوردن پوست پرتقال کمي عجيب به نظر برسد، اما به هر حال شما اين کار را انجام داده ايد بطور مثال در برخي مواد غذايي مانند بعضي از کيک ها رنده پوست پرتقال وجود دارد و يا مرباي پوست پرتقال ، خلال پوست پرتقال که از آن در برخي غذاها استفاده مي کنند. وارد کردن مقداري پوست پرتقال به رژيم غذايي مي تواند مواد مغذي زيادي به بدن برساند، اما دقت کنيد که قبل از مصرف پوست پرتقال ، آنرا به دقت بشوئيد تا عاري از هر نوع مواد آفت کش شيميايي و يا مواد نگهدارنده باشد در غير اين صورت مي توانيد از پرتقال هاي اُرگانيک استفاده نمائيد.
مواد مغذي
1 قاشق غذاخوري رنده پوست پرتقال حاوي 0/6فيبر مي باشد، و 14درصد از ويتامين Cروزانه و 1درصد ويتامين A، کلسيم و اسيد فوليک مورد نياز بدن را تأمين مي کند.
مقدار کالري آن حدود 6 بوده و سديم، قند،کلسترول و چربي در آن وجود ندارد. يکي از راههاي مصرف رنده پوست پرتقال، اضافه کردن آن به چاي، قهوه، مربا ويا استفاده از آن در تهيه کيک ها مي باشد.
پکتين
پوست پرتقال حاوي مقادير زيادي پکتين مي باشد. پکتين نوعي کربوهيدرات مي باشد که بطور طبيعي در ميوه ها وجود دارد و داراي خاصيت ژل مانند بوده و از اين خاصيت در تهيه انواع مربا ها و ژله ها استفاده مي کنند (با حرارت دادن ، ژل مانند مي شود)بنا به گفته کارشناسان مصرف پکتين ، به سلامت روده ها و هم چنين رشد باکتريهاي مفيد در بدن کمک مي کند؛ از طرفي پکتين از چسبيدن ميکروبهاي بيماري زا به روده ورشد آنها جلوگيري مي کند.
سلامت قلب
رنده پوست پرتقال و ساير مرکبات حاوي فيتونوترين فلاونوئيد مي باشد که مي تواند به کاهش LDL(کلسترول بد خون) و تري گليسريد در سطح خون کمک کند. پوست پرتقال هم چنين حاوي ترکيبات ضد التهابي بوده و در مجموع با داشتن چنين ويژگيهايي خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي را کاهش مي دهد.
رنده پوست پرتقال و کلسترول
کلسترول بالا معمولا ً بدون هيچ نشانه و يا علامتي در بدن اتفاق مي افتد. اگر کلسترول بالا، تشخيص داده نشود و يا بدون درمان رها شود مي تواند منجر به بروز مشکلات جدي از قبيل حملات قلبي، بيماريهاي قلبي و يا سکته گردد. بنا به گفته کارشناسان ، داشتن وزن مناسب، و ورزش کردن بطور مرتب و مداوم از روشهاي موثر و طبيعي در جلوگيري از افزايش کلسترول بد خون و هم چنين موثر در کاهش آن مي باشند. تحقيقات اخير نشان داده است که پوست پرتقال حاوي ترکيباتي است که مي تواند در کاهش کلسترول خون موثر باشد.
لازم به ياد آوري است که دو نوع کلسترول در سطح خون وجود دارد. HDL(کلسترول خوب)LDL(کلسترول بد)مي باشند . بالا بودنHDLبسيار مفيد مي باشد زيرا مي تواند به کاهش LDL کمک کند. ورزش کردن يکي از راههاي موثر در افزايش HDL مي باشد، محدود کردن و يا اجتناب از خوردن مواد غذايي پرچرب و حاوي کلسترول فراوان مي تواند روش ديگري در کاهش LDLباشد.
طبق تحقيقات انجام شده ، ترکيبات موجود در پوست پرتقال و ساير مرکبات مي تواند بسيار موثرتر و بهتر از برخي داروهاي شيميايي در پايين آوردن کلسترولLDLعمل کند و عوارض جانبي داروهاي شيميايي را نيز ندارد. اين ترکيب پلي متوکسيليت فلاون نام دارد(PMFs).
پوست پرتقال علاوه بر دارا بودن PMFحاوي فلاونوئيد ديگري به نام (hesperidin) مي باشد که در کاهش کلسترول LDL موثر است.
سرطان پوست
يکي از عادات خوب در حفظ بهداشت و سلامت پوست ، دور نگه داشتن پوست از تابش نور خورشيد و استفاده از کرمهاي ضد آفتاب مي باشد. پوست پرتقال مي تواند در اين زمينه کمک کننده باشد و در پيشگيري از بروز سرطان پوست موثر است. پوست پرتقال حاوي ترکيباتي به نام دي ليمونن(d-limonene) مي باشد که مي تواند احتمال بروز نوعي از سرطان پوست را کاهش دهد. اين ترکيبات مي توانند رشد تومورهاي پوستي را کاهش و يا متوقف کنند.
طرز تهيه دمنوش پرتقال:
حدود يک قاشق غذاخوري پوست درشت خرد شده پرتقال را درون آب تازه جوش بريزيد و پس از 15- 10 دقيقه آن را ميل کنيد.

نظر شما

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات