تبلیغات

غذاي اصلي/ فوت‌ و فن پخت «بوقلمون شکم پر»

  X  

تاریخ خبر : پنج‌شنبه 1394.08.14 - 12:28

غذاي اصلي/ فوت‌ و فن پخت «بوقلمون شکم پر»

برترين ها/ بسياري از افراد جامعه با خواص گوشت بوقلمون آشنا نيستند در حالي که مصرف گوشت بوقلمون براي مادران باردار، مبتلايان به کم‌خوني و افسردگي بسيار مفيد است. بوقلمون علي‌رغم مرغ هم داراي گوشت سفيد و کم چربي در ناحيه سينه و هم داراي گوشت تيره و قرمز در قسمت‌هاي ران است.
چي لازم دارم:
1 عدد بوقلمون متوسط بين 6 تا 8 کيلو
100 گرم کره
2 /1 پيمانه زعفران محلول در آب
2 پيمانه پيازداغ
1 کيلو گوشت چرخ کرده
300 گرم شاه بلوط
1 پيمانه کرفس ريز شده و تفت داده شده
3 عدد فلفل کبابي
1 عدد پياز بزرگ
100 گرم گردوي چرخ شده
به ميزان لازم نمک و فلفل
چطور بپزم:
1. ابتدا بوقلمون را خوب بشوييد، داخل شکم آن را آغشته به نمک و فلفل کنيد و 50 گرم کره داخل شکم بوقلمون بماليد.
2. از قبل گوشت چرخ کرده را با کمي پيازداغ داخل يک تابه مناسب تفت دهيد. شاه بلوط چرخ شده را هم به گوشت اضافه کنيد. بقيه پيازداغ و گردوي چرخ شده و کرفس ريز شده را هم به مواد گوشتي اضافه کنيد. حالا فلفل کبابي خرد شده، کمي زعفران و نمک و فلفل را هم به گوشت اضافه کنيد.
3. مواد را داخل شکم بوقلمون بريزيد و شکم آن را با سوزن درشت بدوزيد. پاهاي آن را مثل مرغ محکم به هم ببنديد. پياز درشت را حلقه‌حلقه کرده و آن را کف سيني فر يا يک ظرف مخصوص بچينيد. کمي نمک و فلفل هم روي پيازها بريزيد.
4. روي پوست بوقلمون کمي زعفران بماليد. 50 گرم کره را هم روي آن ماليده و سپس بوقلمون را داخل سيني قرار دهيد. سيني را داخل فر با دماي 170 درجه سانتي‌گراد بگذاريد.
5. وزن بوقلمون را حساب کنيد. هر مقدار که بود عدد يک را از آن کم کنيد تا مقدار زماني که براي پختش لازم است به دست آيد (وزن بوقلمون – 1 = زمان پخت) اين‌گونه زمان پخت به دست مي‌آيد.
6. طي زمان پخت کف سيني، آب بوقلمون جمع مي‌شود. آن را مرتب با برس روي بوقلمون بماليد تا براق شود. براي اينکه پخت بهتري داشته باشيد، مي‌توانيد بوقلمون را با فويل بپوشانيد.
يه جور ديگه
اگر شاه بلوط نبود از فندق استفاده کنيد.
فوت‌وفن پخت بوقلمون :
- بهتر است بوقلمون را تازه از بازار تهيه کرده و بپزيد. اگر بوقلمون يخ‌زده گرفتيد، دو روز آن را داخل يخچال قرار دهيد تا يخ آن باز شود. دقت کنيد که بوقلمون يخ‌زده را در دماي اتاق قرار ندهيد تا يخ آن باز شود.
- يک ساعت قبل از اينکه بوقلمون را بپزيد، از يخچال بيرون آوريد. اين کار به پخت بهتر بوقلمون کمک مي‌کند.
- اگر مي‌خواهيد داخل شکم بوقلمون را با چاشني موردنظرتان پر کنيد، بهتر است چاشني را جداگانه بپزيد، سپس در نيم ساعت آخر پخت بوقلمون، داخل شکم آن کنيد؛ چون با اضافه کردن چاشني، زمان پخت بوقلمون افزايش پيدا مي‌کند.
-بهترين روش براي مزه دار کردن بوقلمون استفاده از آب‌نمک است. به‌جاي اينکه شکم بوقلمون را با چاشني پر کنيد مي‌توانيد آن را در آب‌نمک به مدت چند ساعت يا از شب تا صبح خيس کنيد. اين کار باعث مي‌شود بوقلمون شما خوش‌طعم‌تر و لذيذتر شود. به اين صورت که در يک قابلمه بزرگ آب بريزيد و به ازاي هر 4 ليتر آب حدود يک فنجان نمک به آن اضافه کنيد، سپس بوقلمون را داخل آن قرار دهيد و آن را به مدت 2-4 ساعت داخل يخچال قرار دهيد. اگر مي‌خواهيد آن را از شب تا صبح داخل يخچال قرار دهيد، مقدار نمک را نصف کنيد.
- اگر مي خواهيد شکم بوقلمون را با چاشني پر کنيد، بهتر است ديگر آن را در آب‌نمک نخوابانيد؛ چون بوقلمون شما بيش‌ازاندازه شور شود.
- اگر مي‌خواهيد از پخت بوقلمونتان مطمئن شويد، مي‌توانيد يک عدد چاقو داخل ران آن فرو کنيد. اگر آب داخل آن از بين رفته بود، مي‌توانيد بوقلمون را از فر درآوريد.
- بعد از پخت بوقلمون، بهتر است حدود 30-20 دقيقه به آن استراحت دهيد، سپس آن را خرد کنيد. اين کار باعث مي‌شود خرد کردن آن راحت‌تر شود.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات