تبلیغات

مراحل شفاعت ‏

انسان از هنگام قبض روح، مراحل گوناگونى همچون: سكرات مرگ، عالم برزخ، گذرگاه هاى روز قيامت و حسابرسى اعمال را در پيش دارد.

شفاعت اولياى الهى براى انسان گنه كار، داراى مراحل و مراتبى است.

اين شفاعت، بر اساس رابطه معنوى ميان شخص با اولياى الهى است.

هر اندازه اين رابطه بيشتر و قوى تر باشد، تأثير آن نيز بيشتر خواهد بود.

بر اين اساس گستره شمول شفاعت در حق گنه كاران متفاوت است.[1] ممكن است هنگام مرگ، باعث نجات از سختى سكرات مرگ باشد و يا كسانى در برزخ مورد شفاعت قرار گيرند.[2] برخى نيز بعد از طى مراحل گوناگون پس از مرگ و چشيدن سختى ها و وحشت برزخ و موقف  هاى قيامت، مورد مغفرت خداوند قرار گيرند و از دوزخى شدن نجات يابند.

همچنين برخى ديگر پس از ورود در جهنم و چشيدن عذاب، قابليت مغفرت و بخشش الهى را پيدا كنند و آن گاه با شفاعت از آتش دوزخ نجات يابند.[3] امام صادق عليه السلام مى فرمايد: «اى شيعيان! به اتكاى شفاعت ما گناه نكنيد.

به خدا سوگند! شفاعت ما به مرتكب زنا نمى رسد؛ مگر پس از آنكه عذاب دردناك الهى و هول و ترس جنهم را بچشد».[4] و نيز: «كسانى كه [به واسطه گناهانشان ] حد و كيفر الهى بر آنان لازم آمده، مسلمان فاسق اند و در جهنم هميشگى و ابدى نيستند؛ بلكه روزى از جهنم [به شفاعت ] خارج مى شوند و شفاعت جايزه و پاداشى براى آنان است [به سبب ايمان و آن مقدار از عمل صالح كه انجام داده اند]»[5].

امام باقر عليه السلام مى فرمايد: «گروهى از مردم در آتش مى سوزند و خوب كه گداخته شدند، شفاعت به سراغشان مى آيد».[6] در حقيقت گنه كارانى كه ايمان به خدا و پيوند معنوى با اولياى الهى را حفظ كرده اند، در برزخ، يا گذرگاه هاى قيامت و يا در دوزخ، تا حدى به مجازات اعمال خود مى رسند و همين كيفرها، مقدمه اى بر پالايش از عوارض گناه آنان شده و قابليت مغفرت و بخشش الهى از طريق شفاعت را پيدا مى كنند.

 

............................................

[1] . ر. ك: تجسم عمل و شفاعت، ص 115

[2] . بحارالانوار، ج 27، ص 158، ح 3.

[3] . روايات اهل سنت: صحيح مسلم، ج 1، ص 117.

[4] . كافى، ج 5، ص 476، ح 9؛ من لا يحضره الفقيه، ج 4، ص 31، ح 70.

[5] . بحار الانوار، ج 8، ص 40، ح 22 و 23.

[6] . ميزان الحكمه، ج 1، ص 475، ح 2940.

پرسش ها و پاسخ هاى دانشجويى، دفتر چهاردهم(دعا و توسل) ، دفتر نشر معارف - قم، چاپ: يازدهم، 1389.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات