تبلیغات

«گزينه اشعار» عبدالملکيان به چاپ پنجم مي‌رسد

ايبنا/ محمدرضا عبدالملکيان، عنوان کرد: کتاب «گزينه اشعار» من به زودي از سوي انتشارات مرواريد به چاپ پنجم مي‌رسد.

وي افزود: مجموعه شعر «دنيا به کبوترانش پشت کرده است» نيز از سوي انتشارات مرواريد به چاپ سوم خواهد رسيد. اين کتاب نيز داراي زباني ساده است و مخاطب مي‌تواند با آن سريع ارتباط برقرار کند.

اين شاعر ادامه داد: اين روزها استقبال از بازار کتاب به ويژه مجموعه شعر کم شده و تيراژ کتاب حدود 500 نسخه است. به گمانم به هر حال جست‌وجو و خواندن شعرهايي که در فضاي مجازي هست خواه و ناخواه روي دفتر شعرهاي شاعران جوان و پيشکسوت تأثير مي‌گذارد اما اين بدان معني نيست که در رونق کتاب کاغذي کاهش عمده‌اي ايجاد کند.

شاعر مجموعه شعر «ردپاي روشن باران» اضافه کرد: معتقدم کتاب کاغذي با وجود گسترش فضاي مجازي از بين نخواهد رفت و فراموش نخواهد شد. در شبکه‌هاي اجتماعي براي پيدا کردن 10 شعر خوب بايد ساعت‌ها وقت گذاشت در حالي که کتاب کاغذي چنين نيست و با انتخاب چهره شناخته شده‌اي مي‌توان شعرهاي خوب را از نظر گذراند.

وي توضيح داد: ما هنوز به کتاب کاغذي نيازمنديم و احتياج به کتاب کاغذي با وجود گسترش فضاي مجازي از بين نخواهد رفت. اگر نگاهي به شعر معاصرمان بيندازيم درخواهيم يافت که برخي‌ها مثل نيما چهره‌هاي شاخص دوره معاصر بودند و شعرشان هم همواره با اقبال مخاطبان روبه‌رو بوده است.

عبدالملکيان گفت: شاعراني مانند سهراب سپهري، فروغ فرخزاد، احمد شاملو و مهدي اخوان ثالث هنوز مخاطب دارند در حالي که فضاي مجازي پر از شاعران گمنام و کم‌نامي است که کمتر با شعر و آثار آن‌ها ارتباط داريم و کارهايشان را مي‌شناسيم. اگر بخواهم از شاعران بعد از انقلاب نامي به ميان آورم بايد از قيصر امين‌پور، رسول يونان، محمد شمس لنگروي و فاضل نظري اسم ببرم که شعرهاي آن‌ها هم با استقبال مواجه است. شاعران پس از انقلاب که شعرهاي خوبي مي‌نويسند کم نيستند.

شاعر مجموعه شعر «حالا که رفته‌اي» ادامه داد: کتاب شاعران بزرگ معاصر امروز بيش از 50 بار تجديد چاپ شده و برخي از دفترهاي شعر شاعران پس از انقلاب هم به چاپ بيستم و سي‌ام رسيده است. اين شعرها مشتريان خاص خودشان را دارند و گسترش فضاي مجازي باعث از رونق افتادن دفترهاي شعر نمي‌شود. در فضاي مجازي به اصطلاح دوغ و دوشاب با هم است و انبوهي از مخاطبان نيز نمي‌توانند اين دو را از يکديگر به درستي تشخيص دهند.

وي توضيح داد: يکبار حدود پنج 6 ماه در اينترنت وقت گذاشتم اما از ميان 100 شاعر شايد به کمتر از 10 شاعر شاخص رسيدم. با اين اوضاع و احوال کتاب کاغذي از بين نخواهد رفت و فراموش نخواهد شد. فضاهاي اجتماعي امروز گسترده‌اند. مي‌توان آن را به خانه‌اي بزرگ تشبيه کرد که گرچه همه شاعران در آنجا حضور دارند اما مشخص نيست که کدام شاعر بايد در صدر بنشيند و قدر ببيند و ديگري ذيل جايگاه او قرار بگيرد.

اين شاعر اضافه کرد: در فضاي مجازي بسياري از شاعران در مرحله مقدماتي به سر مي‌برند اما اين امکان و مجال براي همه شاعران هست. همين گسترگي مخاطبان را سرگردان مي‌کند. البته چشم‌انداز شعر در فضاي مجازي روشن است. به گمانم با گذشت چند دهه ديگر اين مشکلات فضاي مجازي هم برطرف مي‌شود. چهره‌هاي شاخص سريع‌تر شناخته شوند. فضاي باز شبکه‌هاي اجتماعي امکان مثبتي است که بايد نظمي بگيرد. اين اتفاق دير يا زود رخ خواهد داد.

محمدرضا عبدالملکيان متولد سال 1331 است. نخستين مجموعه شعر او با عنوان «مه در مه» در سال 1354 منتشر شد. از ديگر آثار اين شاعر مي‌توان مجموعه‌هاي «ريشه در ابر»، «رد پاي روشن باران»، «آوازهاي اهل آبادي»، «ساده با تو حرف مي‌زنم»، «گزيده اشعار»، «حالا که آمده‌اي»، «پل خواب» و «حالا که رفته‌اي» را نام برد.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات