تبلیغات

معرفي کتاب/ داستان "خدمتکار &a

  X  
  

تاریخ خبر : سه‌شنبه 1394.08.12 - 13:13

معرفي کتاب/ داستان "خدمتکار و پروفسور" فقط مخصوص علاقه مندان به رياضي نيست!

پزشک1/ «چرا اعداد زيبايند؟ اين مثل اين است که بپرسيم چرا سمفوني نهم بتهوون زيباست . اگر تو زيبايي آنها را نمي فهمي هيچ کس نمي‌تواند به تو بگويد. من مي‌دانم که اعداد زيبايند، چون اگر نباشند هيچ چيز زيبا نخواهد بود.»
پل اردوس
خب، تا دير نشده و باز هم خللي در مسير پست‌هاي معرفي کتاب اتفاق نيفتاده، يک کتاب ديگر را هم به شما معرفي مي‌کنم.
خواندن بعضي از کتاب‌ها محتاج حواس جمع و صرف انرژي فکري زياد است، در عين حال بعضي از کتاب لحني صميمانه و ساده دارند و در کوتاه‌مدت آدم مي‌تواند خواندن آنها را تمام کند.
کتابي که امروز به شما معرفي مي‌کنم، نثري ساده‌ دارد و در عين حال اگر شروع به خواندن کتاب کنيد، احتمالا نمي‌توانيد ديگر کتاب را روي زمين بگذاريد.
اين کتاب «خدمتکار و پروفسور» نام دارد، کتاب را يوکو اوگاوا نوشته است و نشر آموت آن را در ۲۴۸ صفحه، با ترجمه کيهان بهمني با بهاي ۱۰ هزار تومان منتشر کرده است.
يوکو اوگاوا يک نويسنده ژاپني است، او در سال ۱۹۶۲ به دنيا آمده است و تا حالا حدود سي اثر نوشته است که بيشتر آنها موفق بوده‌اند و برنده جايزه‌هاي ادبي متعددي شده‌اند.
ما در رمان خدمتکار و پروفسور، يک راوي داريم که زني با تحصيلات مختصر است که شغل خانه‌داري دارد و پسر نوجواني دارد، او قبول مي‌کند که خانه‌داري يک استاد رياضي را انجام دهد، استادي که سال‌هاي قبل تصادف کرده است و دچار ضايعه مغزي عجيب و غريبي شده است که باعث مي‌شود هر هشتاد دقيقه حافظه‌اش از رخدادها پاک شود و فقط خاطرات قبل تصادف را به ياد بياورد.
اين استاد از طريق حل معماهاي رياضي منتشر شده در نشريات، روزگار مي‌گذارند، عشق او به زيبايي اعداد تا به حدي است که حتي اين خدمتکار ساده را وادار به کلتجار رفتن با اعداد و رياضيات مي‌کند.
داستان هم از نظر سوژه و برقراري ارتباط بين يک خدمتکار و يک انسان در انزوا رفته و هم از نظر روشن کردن شعله عشق به رياضي در ذهن‌ها مستعد قابل توجه است.

خود من وقتي آن قسمت از کتاب را مي‌خواندم که استاد از خدمتکار و پسرش خواست، راهي ساده براي جمع زدن يک رشته اعداد پشت سر هم (مثلا بين يک تا ۱۰۰) پيدا کند، به مغزم فشار آوردم و چون فرمول تصاعدها را از ياد بردم، سعي کردم، اين بار از دوباره فرمول را پيش خود پيدا کنم که تجربه جالبي بود.
اگر آدمي هستيد که به رياضيات عشق مي‌ورزيد، يا مي‌خواهيد به صورت نامحسوس يک نفر را عاشق رياضي کنيد يا اگر دنبال هديه‌اي خوب براي کسي با گرايش تحصيلي رايضي هستيد، اين کتاب هديه‌اي ارزان و در عين حال ارزشمند است.
اما حتي اگر ميانه‌اي با رياضيات هم نداشته باشيد، خواندن کتاب از جوانب ديگر هم مي‌تواند جالب باشد.
گفته مي‌شود که يوکو اوگاوا، شخصيت استاد تخيلي داستان را تا حدي از شخصيت پُل اردوس -رياضي‌دان مشهور مجارستاني- برداشت کرده بود.
گرچه شمارگان چاپ کتاب در ژاپن را نمي‌شود با ايران مقايسه کرد، اما حتي در ژاپن هم آمار فروش يک ميليون جلدي در کتاب در سال سال ۲۰۰۵ که تنها در يک ماه ثبت شد، نشان از محبوبيت کتاب دارد.
گويا اين کتاب در ايران هم مورد استقبال قرار گرفته است و تجديد چاپ هم شده است، گرچه به خاطر وضعيت رقت‌بار کتاب و کتابخواني در ايران، شمارگان کتاب در هر چاپ حدود ۱۱۰۰ جلد بوده است!
در سال ۲۰۰۶، از روي اين کتاب، فيلمي توسط يک کارگردان ژاپني ساخته شده است.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات