تبلیغات

پرونده خودرو/ «فولکس واگن» متهم به تقلب در موتورهاي بزرگتر شد

ايسنا/ رسوايي تقلب فولکس واگن در تستهاي آلايندگي پس از اينکه رگولاتورهاي آمريکايي اعلام کردند اين خودروساز آلماني نرم افزار غيرقانوني را در موتورهاي ديزلي سه ليتري بزرگتر هم نصب کرده است، ابعاد جديدي پيدا کرد.
فولکس واگن پيش از اين اقرار کرده بود نرم افزاري را که براي فريب دادن تستهاي آلايندگي طراحي شده است در موتورهاي ديزلي دو ليتري 11 ميليون دستگاه خودروي مدل 2009 تا 2015 که در سراسر جهان به فروش رفته اند، نصب کرده است.

اما سازمان حفظ محيط زيست آمريکا اعلام کرد در تحقيقاتش کشف کرده است که موتورهاي ديزلي شش سيلندر سه ليتري که در فولکس واگن توارگ، پورشه ماين و خودروهاي آئودي مدل سال 2014 تا 2016 بکار رفته اند هم به اين نرم افزار جنجالي مجهز بوده اند.
فولکس واگن منکر اتهامات جديد شد و با انتشار بيانيه اي از مقر خود در وولفسبورگ آلمان ضمن تکذيب بکارگيري اين نرم افزار در موتورهاي سه ليتري، اعلام کرد با سازمان حفظ محيط زيست آمريکا براي روشن شدن اين موضوع همکاري خواهد کرد.

پورشه که يکي از برندهاي گروه خودروسازي فولکس واگن است و براي نخستين بار درگير اين جنجال شده است، اعلام کرد از اين خبر غافلگير شده و تنها اطلاعاتي که مي‌تواند بدهد اين است که پورشه کاين ديزلي به طور کامل مطابق با مقررات آلايندگي توليد شده است.
گسترش اين رسوايي به معناي ضربه بيشتر براي فولکس واگن است که دومين خودروساز بزرگ جهان بوده و مدتها نماد قدرت صنعتي آلمان به شمار رفته است.
اين رسوايي به قيمت شغل مارتين وينترکورن، مديرعامل فولکس واگن و سقوط يک سوم از ارزش سهام اين غول خودروسازي تمام شد.

ادعاي جديد رگولاتورهاي آمريکا درباره خودروهاي داراي موتور بزرگتر ممکن است ماتياس مولر، جانشين وينترکورن را که پيش از رسيدن به سمت مديرعاملي فولکس واگن، اداره پورشه را در دست داشت، تحت فشار قرار دهد. در زمان ارتقاي وي، هيچ اطلاعي از احتمال بکارگيري اين نرم افزار در خودروهاي پورشه وجود نداشت.
بعلاوه اولين باري که خبر نقض قوانين آلايندگي توسط سوي فولکس واگن منتشر شد، سازمان حفظ محيط زيست آمريکا روشن کرد که اين شرکت با 18 ميليارد دلار جريمه روبرو خواهد بود.
همچنين شماري شکايت از سوي مصرف کنندگان عليه فولکس واگن مطرح شده و اين شرکت با جريمه در ساير کشورهاي جهان هم روبروست.

ادعاي جديد نقض آلايندگي شامل حدود 10 هزار خودروي لوکس فروخته شده در آمريکا و شمار نامعلومي مي‌شود که هنوز به فروش نرفته اند.
اين نرم افزار در زمان انجام تست، کنترلهاي آلايندگي را فعال و در زمان رانندگي معمولي آنها را غيرفعال مي‌کند تا ميزان آلايندگي را کمتر از سطح واقعي نشان دهد.
بر اساس گزارش خبرگزاري فرانسه، اين رسوايي ضربه سنگيني به فولکس واگن وارد کرده است. اين شرکت هفته گذشته نخستين ضرر سه ماهه در بيش از 15 سال گذشته را گزارش و اعلام کرد 6.7 ميليارد يورو (7.4 ميليارد دلار) براي پوشش هزينه‌هاي اوليه اين رسوايي اختصاص داده است.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات